Kimler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırabilir?

0-80 yaş arası SGK’lı olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmenin ön koşulu SGK’nın aktif olmasıdır.

Eğer SGK’nız aktif değilse veya yoksa, genel sağlık sigortanızın primlerini dışarıdan kendiniz ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortası alabilirsiniz.

SGK’m aktif değil, çocuklarıma tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir miyim?

18 yaş altı çocukların Genel Sağlık Sigortası (GSS) devlet tarafından ödendiği için 18 yaş altı çocuklarınıza tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Yabancı uyruklu kişiler tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilir mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki T.C. vatandaşları için geçerli olup, yabancı uyruklu kişiler kapsam dahilinde değildir. Fakat SGK’dan faydalanan yabancı uyruklu kişiler tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirler.

Özel sağlık sigortası olan kişiler tamamlayıcı sağlık sigortası da yaptırabilir mi?

Özel sağlık sigortası olan kişiler, ek bir güvence olarak tamamlayıcı sağlık sigortası da alabilir. Bu şekilde çift sağlık güvencesi oluşturmanın da birçok avantajı vardır.

Mesela ayakta tedaviler için tamamlayıcı sağlık sigortanızı kullanabilir, özel sağlık sigortanızın hasarsızlığını koruyabilirsiniz. Ayrıca özel sağlık sigortanızı, tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olmadığı hastanelerde kullanabilmek için yedekte tutmuş olursunuz. Bir diğer artı özellik ise özel sağlık sigortanızı yurtdışında kullanabilir, tamamlayıcı sağlık sigortanızı da yurt içinde kullanabilirsiniz.

Birçok katılımcımız, özel sağlık sigortasını yatarak tedavi teminatlı olacak şekilde satın almaktadır. Ayakta tedaviler için ise tamamlayıcı sağlık sigortası kullanmayı tercih etmektedirler.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmek için sağlık beyanına ihtiyaç var mıdır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alırken sağlık beyanı vermenize gerek yoktur. Sadece TC kimlik numaranızı sigorta danışmanınıza ileterek poliçe sahibi olabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası almadan önce bilmeniz gereken en önemli detay; geçmişten gelen hiçbir hastalığınızın teminat kapsamına alınmayacağıdır. Geçmişten gelen bir hastalığınız varsa, durumunuzu sigorta danışmanından saklamamanız gerekmektedir.

Geçmişten gelen hastalıklarınızı tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırırken belirtirseniz, poliçenizi kullanırken sıkıntı yaşamazsınız. Ancak hastalıklarınızı gizlemeniz ve poliçenizi bu hastalıklarınız için kullanmanız durumunda, sigorta şirketi geçmişiniz ile ilgili bir araştırma yapacaktır.

Sigorta şirketi araştırmasını yaptıktan sonra eğer hastalığınızın geçmişten geldiğini ispatlarsa, dürüst davranmadığınız için poliçeniz iptal edilebilir. Hatta sigorta şirketi geçmişten gelen hastalığınız için size ödeme yaptıysa, tüm masrafları sizden geri talep edebilir.

Follow by Email
Facebook
Google+
https://www.tamamlayicisaglik.com/sss/soru/kimler-tamamlayici-saglik-sigortasi-yaptirabilir">
Twitter
LinkedIn

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bilmeniz Gerekenler