Fark Ücreti Nedir?

Fark ücreti ile SGK katılım payı arasındaki farkı ve SGK ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki ilişkiyi merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

user-avatar

Fark Ücreti Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli; vakıf üniversiteleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşları; SUT ve eklerinde yer alan sağlık hizmetleri işlem bedellerinin tamamı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen oranı geçmemek kaydıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna fatura edilebilen tutarlar esas alınarak kişilerden/sigortalılardan alınabilecek fark ücretleridir.

SGK Katılım Payı Nedir?

SGK Katılım Payı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda öngörülen ve hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından muayene işleminde ödenecek tutarı ifade eder.

SGK ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki İlişki

Tamamlayıcı sağlık sigortası, 2013 yılından beri SGK ile iş birliği içinde çalışan sigorta ürünüdür. SGK özel hastanedeki masraflarınızın bir kısmını karşılar ve geriye kendi cebinizden ödemeniz gereken bir ücret kalır. Tamamlayıcı sağlık sigortası da SGK'dan geriye kalan masrafları sizin yerinize hastaneye ödeyen sağlık sigortasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel bir hastanede tedavi olmanız durumunda cebinizden ödeyeceğiniz tek ücret 15 TL'dir. Bu ücret devlete ödemekle zorunlu olduğunuz SGK katılım payıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ödeme Şekilleri sayfamızı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilmeniz için ön koşul ise SGK aktifliğidir. Eğer çalışmıyorsanız veya SGK aktifliğiniz yoksa genel sağlık sigortanızın primlerini dışarıdan ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilirsiniz. SGK, tamamlayıcı sağlık sigortasına olan talebi daha da artırmak için vergi indirimi avantajı da sunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasına ödeyeceğiniz toplam prim üzerinden %15 vergi indirimi alabilirsiniz. Vergi indirimi alabilmeniz için asgari ücretten daha fazla maaş alıyor olmanız yeterlidir.

Tamamlayacı sağlık sigortası SGK ile birlikte çalıştığı için primleri de daha düşüktür. Yaşınız, cinsiyetiniz, sağlık durumunuz ve yaşadığınız şehire göre yıllık 1.500 TL ile 6.000 TL  arası değişen primler ile özel hastanelerde tedavi olabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile hangi sağlık hizmetlerinden yararlanılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamını SGK belirlemektedir. Yani SGK'nın tedavisini karşıladığı birçok hastalık, tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında da yer alır. Yatarak tedavilerden ayakta tedavilere, laboratuvar işlemlerinden ileri tanı yöntemlerine kadar birçok sağlık hizmeti tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yer alır. 

Yatarak tedaviler yıl içinde limitsiz karşılanır, ayakta tedavilerin limiti ise yıllık 6 veya 10 adet doktor muayenesinden oluşur. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında; geçmişten gelen hastalıklar, genetik bozukluklar, estetik ve diş gibi sağlık hizmetleri yer almamaktadır. Hamilelik ve doğum ile ilgili masraflar, ilgili teminatın tamamlayıcı sağlık poliçesine eklenmesi şartı ile karşılanmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile ilgili merak ettiğiniz her şeye buradan ulaşabilirsiniz.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 18 Ekim 2017 Çarşamba

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Elif Ateş

İçerik Yöneticisi

Eğitim: İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek veren, sigorta ve sağlık konuları hakkında detaylı içerikler üreten Elif Ateş, platformumuzun sigorta içeriği yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ünvanını da kariyer basamağına ekleyerek “İçerik Yöneticisi” sıfatıyla platformumuzda görev almaktadır.

Uzmanlık alanı sigorta sektörü olan Ateş, gerek bilgi birikimi gerek güçlü kalemiyle yazılarını okuyucularıyla buluşturmaya devam etmektedir. Yazılarının hedef noktası; sigorta terimlerini açıklayıcı bir dille ifade etmek ve aynı zamanda okuyuculara sigorta süreçlerine dair rehberlik etmektir. 6 yıla uzanan sigorta sektöründeki deneyimiyle okuyuculara ışık tutmaya devam eden Ateş, aynı zamanda bir diğer platformumuz olan Genç Sigorta'da da başarılı yazıları ile kalemini kullanmaktadır.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın