Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları Nedir?

SGK'lıların, emeklilerin, işinden kendi isteği ile ayrılanların veya işten çıkartılanların tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanma şartlarını sayfamızdan hemen öğrenebilirsiniz.

user-avatar

Tamamlayıcı sağlık sigortasından kimler faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilmek için bazı ön koşulların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortasını; TC vatandaşı olan ve SGK aktifliği bulunan 0-80 yaş arasındaki herkes satın alabilir.

Sigortanın Tarafları sayfamızı da incleyebilirsiniz.

Emekli olunduğunda tamamlayıcı sağlık sigortası devam eder mi?

Evet, emekli veya çalışan ayrımı olmaksızın SGK'lı ve 80 yaşın altındaki herkes bu poliçenin teminatlarından yararlanabilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler'i kaleme aldığımız yazımızı okumak için tıklayınız.

Tamamlayıcı sağlık sigortası 59 yaşından sonra kullanılamaz mı?

Her sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortasına giriş yaşı farklıdır. Sigorta şirketi tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden biri de yaş sınırıdır. 

Sigorta şirketlerine göre tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabileceğiniz en üst yaş sınırını buradan ve ömür boyu yenileme garantisini kazanabileceğiniz en üst yaş sınırını da buradan görebilirsiniz. 

Eğer ömür boyu yenileme garantisi kazandıysanız, tamamlayıcı sağlık sigortanızı her yaştan sonra kullanmaya  devam edebilirsiniz. Fakat ömür boyu yenileme garantisi kazanamadıysanız sigorta şirketi bu belirlenen yaş sınırından sonra poliçenizi yenilememe hakkına sahiptir.

Hastalık Nedir? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Kişi kendi isteği ile çalıştığı işyerinden ayrılırsa, tamamlayıcı sağlık sigortasını kullanmaya devam edebilir mi?

Çalıştığınız işyerinden kendi isteğiniz üzerine ayrılmanız durumunda, SGK'nız belli bir süre daha devam eder. SGK'nızın devam etme süresi ise SGK'ya ödediğiniz primlerin gün sayısına göre değişiklik gösterir.

SGK'nız aktif olduğu sürece tamamlayıcı sağlık sigortanız da devam edecektir. Diyelim ki bu süreyi doldurdunuz, o zaman SGK'nızı aktif hale getirmeniz için Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini dışarıdan kendiniz ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kişinin kendi isteği dışında işten çıkarılması durumunda, tamamlayıcı sağlık sigortası kullanılabilir mi?

Çalıştığınız işyerinden çıkarılmanız durumunda, işsizlik maaşı alırsınız ve işsizlik maaşı aldığınız süre boyunca SGK'nız aktif olur. İşsizlik maaşı alacağınız süre bittikten sonra, SGK'nızı aktif hale getirmeniz için Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) primlerini dışarıdan kendiniz ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 27 Ağustos 2018 Pazartesi

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Aşkın Yalçın

Sağlık Sigorta Uzmanı

Eğitim: Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret, İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

 

Platformumuzun güçlü kalemlerinden biri olan Aşkın Yalçın, Sağlık Sigorta Uzmanı olarak bize destek vermektedir. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü'nün yanı sıra İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü başarıyla tamamladıktan sonra sektöre giriş yapmıştır.

 

Yalçın'ın kaleminden çıkan içerikler, sağlık sigortası sektörünün dinamiklerini anlamak ve en doğru kararı almak isteyenler için etkili bir kaynaktır. Kullanıcıya verdiği bilgiler yalnızca sigorta ve finansal destekle sınırlı değil aynı zamanda sağlık bakımından da altın öneriler barındırmaktadır. Yıllara dayanan iş birlikteliğimiz ile Yalçın, platformumuzun güçlü, etkili ve tecrübeli kalemlerindendir.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın