Tıbbi Malzemeler Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası kapsamında karşılanan tıbbi malzeme listesine ve teminat dışı kalan tıbbi malzeme listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

user-avatar

Tamamlayıcı sağlık sigortası ve Özel Sağlık Sigortası kapsamında; sigortalının poliçe süresi içerisinde meydana gelen bir kaza veya hastalık sonucu uygulanan tedavisinin bir parçası olarak, vücuda dışarıdan destek olacak şekilde ve sadece tıbbi amaçlarla kullanılan, taşınabilir, kişiye özel malzemelerdir.

Atel, elastik bandaj, ortopedik bot, tabanlık, korse, boyunluk, dizlik, bileklik, dirseklik, kol askısı, oturma simidi, rom walker, walker, koltuk değneği, alçı terliği, ürostomi torbası, kolostomi torbasından ibaret tıbbi malzemeler ile yanık veya yara tedavisinde kullanılan örtücü malzemeler yatarak tedavi teminatı kapsamında poliçede belirtilen “Tıbbi Malzeme” teminat limiti ve ödeme yüzdesi dahilinde karşılanır.

Hastanede yatarak gerçekleşen veya evde bakım sırasında kullanılan ürostomi torbası, kolostomi torbası ile yanık veya yara tedavisinde kullanılan örtücü malzemeler ilgili teminatlar (Ameliyat, Ameliyatsız Tedavi, Evde Bakım ve Tedavi, Küçük Cerrahi) dahilinde karşılanır.

Ayakta tedavi teminatı ve doğum teminatı kapsamında gerçekleşen tedavilere ait tıbbi malzemeler ancak tamamlayıcı sağlık sigortası veya özel sağlık sigortası poliçesinde ilgili teminatlar varsa  karşılanır. Genel Sağlık Sigortası kapsamında karşılanmayan hastanede yatarak tedavi veya ameliyat sırasında kullanılan tıbbi malzemeler, gerekliliğinin doktor raporuyla belgelenerek Sigortacı'nın onaylaması koşulu ile ilgili teminat kapsamında karşılanabilir.

Doktor Muayenesi Nedir? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

NOT: Tıbbi malzeme teminatının kapsamı, sigorta şirketine ve tercih edilecek sağlık sigortası ürününe göre farklılık gösterebilir. Tıbbi malzeme teminatı ile ilgili detaylı bilgiye tercih edeceğiniz sigorta şirketinin özel şartlarından ulaşabilirsiniz.

Teminat Dışı Kalan Tıbbi Malzemeler

SGK'nın muadil malzeme fiyatları üzerinden ödeme yaptığı durumlarda, Anlaşmalı Kurumlarla yapılan protokol dahilinde kullanılanlar dışında;

 • Her türlü malzeme ve ilaç
 • Mama ve tatlandırıcı
 • Genel ve kişisel hijyene yönelik malzeme ve aparatlar,
 • İlaç niteliği taşımayan kozmetik ürünler,
 • Her türlü sabun, şampuan, saç solüsyonu, kepeklenmeyi ve saç dökülmesini önleyen müstahzarlar,
 • Ağız ve diş bakım aparatları,
 • Termometre ve vücut ısısı ölçüm probları,
 • Buz kesesi, sıcak su torbası veya jelleri,
 • Isıtıcılı battaniye,
 • Çocuk bezi, biberon, süt sağma pompası ve aparatları, emzik gibi sıhhi malzemeler poliçe kapsamı dışındadır.

Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Tıbbi Malzeme Tanımları

 • Tıbbî cihaz: Sağlık Bakanlığı Tıbbî Cihaz Yönetmeliğinde tanımlanan her türlü araç, gereç, alet, cihaz, kişi kullanımına mahsus cihaz, aksesuar veya diğer malzemelerdir.
 • Tıbbî sarf malzemesi: Protez ve ortez tanımına girmeyen, iyileştirmeyi tek başına sağlamayan, teşhis, tedavi ve bakım amaçlı işlemlerin yapılması esnasında tek sefer ya da sınırlı sayıda kullanılmaya mahsus tıbbî malzemelerdir.
 • İyileştirme araç ve gereçleri: Protez ve ortez tanımına girmeyen, tek başına iyileştirme özelliği olan iyileştirici nitelikteki tıbbî cihazlardır.
 • Ortez: Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bir organda oluşan fonksiyon kaybını veya yetersizliğini önlemek ya da vücut parçalarından birini desteklemek veya korumak amacıyla kullanılan tıbbî cihazlardır.
 • Protez: Doğuştan ya da sonradan herhangi bir nedenle vücut organlarından bir veya bir kaçının tam veya kısmi kaybında, o organ veya organların fonksiyonlarını yerine getirmek ve/veya görsel olarak vücut bütünlüğünü sağlamaya yönelik tıbbî cihazlardır.
Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Aşkın Yalçın

Sağlık Sigorta Uzmanı

Eğitim: Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret, İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

 

Platformumuzun güçlü kalemlerinden biri olan Aşkın Yalçın, Sağlık Sigorta Uzmanı olarak bize destek vermektedir. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü'nün yanı sıra İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü başarıyla tamamladıktan sonra sektöre giriş yapmıştır.

 

Yalçın'ın kaleminden çıkan içerikler, sağlık sigortası sektörünün dinamiklerini anlamak ve en doğru kararı almak isteyenler için etkili bir kaynaktır. Kullanıcıya verdiği bilgiler yalnızca sigorta ve finansal destekle sınırlı değil aynı zamanda sağlık bakımından da altın öneriler barındırmaktadır. Yıllara dayanan iş birlikteliğimiz ile Yalçın, platformumuzun güçlü, etkili ve tecrübeli kalemlerindendir.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın