Özel Sağlık Sigortası Başvuru Formu

Sağlık sigortası başvuru formu; sigortalı adayına ait bilgileri, poliçenin kapsamını, prim ödeme planını ve teminatlarını içeren formdur. Bilgilendirme ve başvuru formu hakkında da bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

user-avatar

Başvuru Formu Nedir?

Sigortalı adayına ait bilgileri (kimlik,iletişim,sağlık beyanı,hesap numarası), tercih edilen poliçenin kapsamını (hastane ağı, teminat, limit, ödeme yüzdesi, muafiyet gibi), prim ödeme planını,sözleşmenin konusunu, teminatlarını ve diğer özelliklerini içeren, sigortacı ve sigortalı adayları tarafından imzalanması gereken formdur. Bu form sigortacı için bir teklif niteliğindedir.

Başvuru formunda aşağıdaki bilgiler yer alır:

 • Sigorta ettirene ait bilgiler
 • Sigortalı adaylarına ait bilgiler
 • Prim bilgileri
 • Prim ödeme şekli
 • Prim ödeme planı
 • Kredi kartı veya banka hesap bilgileri
 • Sigorta ettirenin beyanı
 • Sigorta şirketi bilgileri
 • Sağlık durumu ile ilgili bilgiler
 • Teminat seçim formu

Başvuru Formunun Değerlendirilmesi

Başvuru ve Bilgilendirme Formu' nun doldurulması sözleşme ilişkisinin kurulduğu anlamına gelmemektedir. Sigortacı, sigorta ettiren/sigortalının beyan yükümlülüğü kapsamında vermiş olduğu beyanları esas alarak, risk değerlendirme kriterleri çerçevesinde inceleme yapar. Bu değerlendirme neticesinde; Sigortacı'nın teklif edilen poliçe kapsamını (Network, teminat gibi) değiştirme, istisna ve / veya hastalık ek primi uygulama, gerekli gördüğü durumlarda doktor muayenesine tabi tutma ve ek tetkik isteme veya başvuruyu kabul etmeme hakkı saklıdır. Poliçe, Sigortacı'nın başvuruyu kabulü hâlinde primin tamamı veya peşinatın tahsili ile yürürlüğe girer.

Beyan Yükümlülüğü Nedir?

Sigorta ettirenin/sigortalının, gerek sigorta sözleşmesi için yapılan başvuru sırasında, gerek sigorta sözleşmesinin devamı sırasında, mevcut tüm hastalık/rahatsızlıklarını veya riskin değerlendirilmesinde etkili olacak hususları sigortacıya bildirme yükümlülüğüdür. Sigorta ettiren/sigortalının, sigortacının yükümlü olduğu bilgilendirmeleri kendilerine yapabilmesi amacıyla iletişim bilgilerini eksiksiz ve yazılı bildirmesi gerekmektedir.

Sorumluluğun Yerine Getirilmemesi

Sigortalının, başvuru aşamasındaki beyanlarının gerçeğe aykırı, eksik veya yanlış olduğunun tespit edilmesi veya varlığından haberdar olduğu halde beyan etmediği mevcut hastalık/rahatsızlıklarının olması halinde poliçe, sigortacı tarafından iptal edilebilir, bu hastalık ve/veya rahatsızlıklar teminat kapsamı dışında bırakılarak veya hastalık ek primi uygulanarak poliçe devam ettirilebilir.

Sigorta kapsamında olmayan kişilerin teminatlardan yararlanması / yararlandırılması, aile kapsamındaki sigortalıların sağlık gideri belgelerini poliçe kapsamındaki diğer sigortalılar adına düzenlettirmesi, teminat kapsamında olmayan giderlerin teminat kapsamına sokulmasına yönelik suistimal girişimleri, yeni giriş işlemleri maddesinde belirtilen kriterlere uyulmaması ve sayılanlarla sınırlı olmamak üzere benzeri nitelikteki kötü niyetli hareketlerin saptanması durumunda, Sigortacı yaptığı sağlık gideri ödemelerini geri alma ve Ömür Boyu Yenileme Garantisi olsa dahi poliçeyi iptal etme hakkına sahiptir.

Bilgilendirme Formu Nedir?

Sigortacının sigortalıyı satın alacağı sağlık sigortası ürünü hakkında bilgilendirdiği formdur. Sigortalılara bilgilendirme formu verilmesi zorunludur. Bilgilendirme formu, sigortalıya poliçesinin verildiğinin ve bilgi paylaşımına ilişkin onayın alındığının ispatıdır. Bilgilendirme formunda aşağıdaki bilgilere ulaşabilirsiniz:

 • Sigortacıya ait bilgiler
 • Poliçe kullanımı ile ilgili uyarılar
 • Genel bilgiler ve teminat dışı kalan haller
 • Rizikonun gerçekleşmesi durumunda yapılması gerekenler
 • Tazminat Ödeme Prosedürleri

Özel Sağlık Sigortası Formu Nasıl Doldurulur?

Özel sağlık sigortası formu doldururken dikkat edilmesi gereken ilk nokta istenilen bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesidir. Özel sağlık sigortası hasta bilgi formunda genel olarak hasta ve doktor için ayrı ayrı doldurulması gereken bölümler vardır. Yanı sıra özel sağlık sigortası muayene formunda tedavi için ödenmesi gereken ücretin de yer aldığı bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde yer alan tüm bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmelidir.

Standart bir özel sigorta formunda aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyulur;

 • Sigortalının kimlik, ikamet, telefon ve adres bilgileri
 • Tedavi ücretinin belirlemek için istenen bilgiler
 • Doktor tarafından doldurulması gereken bilgiler
 • Doktor bilgileri

ÖSS formunda hususların her biri okunur ve açık bir şekilde eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi özel sigorta muayene formunda kişinin beyanı esas alınır ve eksik / yanlış bilgiden kaynaklanan tüm sorunlar sigortalıya aittir. 

Unutmamak gerekir ki sigortalı bilgi formu, sağlık bildirimi formu ve hasta formu gibi önemli belgelerde yalnızca sigortalının beyanı esastır ve sigorta şirketi yanlış beyandan kaynaklı sorunlarda sorumluluk kabul etmez.
 

Hasta Bilgi Formu Nedir?

Bu form hastadan alınan bilgiler, fiziki muayene bulguları, tetkik sonuçları ve poliklinik kayıtlarındaki bilgiler doğrultusunda doktor tarafından doldurularak sigorta şirketine gönderilir. Sigorta şirketinin tedavi masraflarını üstlenmesi için hasta bilgi formunu değerlendirmesi gerekmektedir.  

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ağustos 2018 Cuma

Güncellenme Tarihi: 7 Kasım 2023 Salı

Aşkın Yalçın

Sağlık Sigorta Uzmanı

Eğitim: Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret, İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

 

Platformumuzun güçlü kalemlerinden biri olan Aşkın Yalçın, Sağlık Sigorta Uzmanı olarak bize destek vermektedir. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü'nün yanı sıra İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü başarıyla tamamladıktan sonra sektöre giriş yapmıştır.

 

Yalçın'ın kaleminden çıkan içerikler, sağlık sigortası sektörünün dinamiklerini anlamak ve en doğru kararı almak isteyenler için etkili bir kaynaktır. Kullanıcıya verdiği bilgiler yalnızca sigorta ve finansal destekle sınırlı değil aynı zamanda sağlık bakımından da altın öneriler barındırmaktadır. Yıllara dayanan iş birlikteliğimiz ile Yalçın, platformumuzun güçlü, etkili ve tecrübeli kalemlerindendir.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın