Hastanede Provizyon İşleyişi Nasıl Gerçekleşir?

Sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu bir sağlık kurumunda tedavi olduktan sonra masraflarınızın karşılanması için yapmanız gerekenleri sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

user-avatar

Kişinin sigorta şirketi ile anlaşmalı özel bir hastaneye gitmesi ve TC kimlik numarasını bankodaki görevliler ile paylaşması provizyon sürecinin başlaması için yeterlidir. 

Ayakta tedavi için hastanedeki görevliler internet aracılığı ile otomatik olarak sigorta şirketinden provizyon alabilir. Fakat planlı yatışlarda, en az 3 gün önce sigorta şirketinden provizyon alınması gerekmektedir.

Provizyon Türleri

Anlaşmalı Hastanelerde Provizyon İşleyişi

Sigorta şirketinin anlaşmalı hastane ağında bulunan özel bir hastaneyi tercih etmeniz gerekmektedir. Anlaşmalı hastanelerde; poliçenizin kapsamı ve limitleri doğrultusunda sağlık poliçenizi kullanabilirsiniz. Tüm tedavi masraflarınız sigorta şirketi tarafından hastaneye ödenir. Sigorta şirketinizin doğrudan hastaneye ödeme yapabilmesi için sigortacınızdan onay almanız gerekmektedir.

Anlaşmasız Hastanelerde Provizyon İşleyişi

Sigorta şirketinin anlaşmalı hastane ağında bulunmayan özel bir hastane tercih etmeniz durumunda provizyon işleyişi değişiklik gösterir. Özel hastanedeki tüm tedavi masraflarını kendiniz üstlenirsiniz. Hastaneden taburcu olduktan sonra; sağlık raporları, ilaç fişleri, damgalı ve imzalı hastane faturalarının bir kopyasını tedavi masrafları talep formuna ekleyerek en geç 1 hafta içinde sigorta şirketine iletmeniz gerekmektedir. Geri ödemeli hasar talebiniz işleme alınıp değerlendirildikten sonra, 2-3 hafta içinde banka hesap numaranıza gönderilecektir. Ancak sizin cebinizden ödediğiniz tüm tutarı geri alıp alamayacağınıza sigorta şirketi yaptığı değerlendirme sonucu karar verecektir. Eğer acil bir durum yoksa sağlık sigortanızı anlaşmalı hastanelerde kullanmaya çalışın. Geri ödemeli hasar talebi sizi hem yorabilir hem de cebinizden fazladan ücret çıkmasına neden olabilir.

Hasar Talebi Oluşturmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

  • Sağlık durumunuz, poliçenizde teminat dışı bırakılmış haller listesi içinde yer almamalıdır.
  • Hizmet almak istediğiniz özel hastane, sigorta şirketiniz ile anlaşmalı olmalıdır.
  • Muayene olmak istediğiniz doktor, sigorta şirketiniz ile anlaşmalı olmalıdır.
  • Hastaneden size verilen hiçbir belgeyi kaybetmeyin, Sağlık raporu, reçete, tetkik sonuçları, fatura vs.
  • Eğer planlanmış bir tedavi sürecine girecekseniz mutlaka 2 gün önceden sigorta şirketinden hasar talebiniz için onay alın.

Gidilen doktorun başka bir branşa yönlendirmesi sonucunda yapılan işlem muayene hakkından düşer mi?

Evet, düşer. SGK'nın mevcut uygulaması gereğince bu işlem 2. vaka olarak sayılır ve yıllık muayene hakkınızdan düşer.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, ikamet edilen il dışındaki hastanelerde de geçerli midir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, sigorta şirketi ve SGK ile anlaşmalı olan tüm illerdeki özel hastaneler de geçerlidir. Sigorta şirketlerinin anlaşmalı sağlık kurumları listesine buradan ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorular için (0216) 368 45 45 numaralı danışma hattımızı arayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 18 Ekim 2017 Çarşamba

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Sinan Şirin

Sağlık Sigorta Uzmanı

Eğitimi: 18 Mart Üniversitesi İşletme 

 

18 Mart Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Sinan Şirin, platformumuzun Sağlık Sigorta Uzmanı'dır. Alandaki 15 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek vermektedir.

 

Şirin'in yazıları, sağlık sigortasıyla ilgili sorulara net ve bilgilendirici cevaplar sunmanın yanı sıra, sağlık ve finansal güvenceyi arttırmak için pratik ipuçları ve öneriler sunmaya odaklanır. Bu nedenle, her yazıları sadece bilgi verme niteliğinde değil aynı zamanda sizin ve sevdiklerinizin daha sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olacak bilgilerle doludur.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın