Diş Tedavisi Nedir?

Acil diş hastalıkları ve trafik kazası sonrası diş tedavisi masraflarını karşılayan sigorta şirketlerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

user-avatar

Diş hekimi tarafından yapılan her türlü muayene, tedavi, ameliyat ve protezler (endodontik, periodontal tedaviler ile ağız, diş ve çene cerrahisi gibi) poliçede belirtilen “Diş Tedavi” yıllık limit ve ödeme yüzdesi dahilinde karşılanır.

Diş hekimi tarafından düzenlenen reçete ile alınan ilaç giderleri, varsa poliçedeki ayakta tedavi teminatı kapsamında yer alan “İlaç” teminatı kapsamında karşılanır.

Estetik amaçlı diş tedavileri, yardımcı alet giderleri, ortodontik ve pedodontik tedaviler, diş bakım aparatları diş tedavi teminatı kapsamı dışındadır.

Diş Sigortası hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Acil Diş Hastalığı Nedir?

Ani gelişen, yaşam kalitesini ciddi ve ani olarak sekteye uğratan, beslenme, konuşma gibi önemli ve gündelik faaliyetleri durduran, sigortalının acilen bir diş hekimine veya kliniğine başvurusunu gerektiren, diş veya çenede şiddetli bir ağrıya sebep olan ya da apse ve kontrol edilemeyen kırık, çatlak veya kanamaya maruz bırakan “hastalık, kaza ve yaralanmaları” ifade eder.

Trafik Kazası Sonrası Diş Tedavisi Nedir?

Resmi kurumlarca (adli, idari merciler) düzenlenmiş kaza raporunun ibraz edildiği durumlarda, sigortalının trafik kazası sonucu oluşan diş ve ağız yaralanmalarında, diş hekimi ve çene cerrahları tarafından gerçekleştirilen diş ve diş eti ile ilgili her türlü tedavi giderleri, poliçede belirtilen “Trafik Kazası Sonrası Diş Tedavi” teminat limit ve ödeme yüzdesi ile karşılanır.

Yukarıda bahsettiğimiz diş tedavisi ile ilgili masraflar, özel sağlık sigortası kapsamında ilgili teminatın seçilmesi şartı ile karşılanmaktadır.

Diş Tedavisi Bekleme Süresi Nedir?

Acil diş hastalığı tanımı dışındaki diş hastalıkları, diş tedavi teminatının sigorta kapsamına dahil edilmesinden 3 ay sonra kullanılabilir. Yenileme döneminde; diş teminat limitinin artırılması durumunda bekleme süresi yeniden başlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Diş Tedavisi Masraflarını Karşılar mı?

Nedenlerine bakılmaksızın, diş hekimleri ve çene cerrahlarınca yapılan muayene, tetkik, diş eti tedavisi ile çene tedavilerine ilişkin tüm giderler, her türlü ortodonti ameliyatları tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında değildir. Ancak poliçesinde trafik kazası sonucu diş tedavisi giderleri teminatı olan sigortalıların trafik kazası sonucu oluşan diş giderleri teminat limitleri dahilinde karşılanır. Bu durum tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü bulunan her sigorta şirketi için aynı değildir.

Doktor Muayenesi Nedir? başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız.

Tamamlayıcı sağlık sigortası şirketleri, katılımclarına ek teminatlar kapsamında diş bakım paketi hediye etmektedir. Diş bakım paketi herhangi bir diş tedavisini içermez. Paket içeriğinde; diş muayenesi, diş röntgeni ve diş taşı temizleme gibi işlemler yer alır. Estetik amaçlı diş tedavileride, SGK kapsamında yer almadığından dolayı tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında masraflar karşılanmamaktadır.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı

Güncellenme Tarihi: 7 Kasım 2023 Salı

Elif Ateş

Dijital İçerik Yöneticisi

Eğitim: İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek veren, sigorta ve sağlık konuları hakkında detaylı içerikler üreten Elif Ateş, platformumuzun sigorta içeriği yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ünvanını da kariyer basamağına ekleyerek “Dijital İçerik Yöneticisi” sıfatıyla platformumuzda görev almaktadır.

Uzmanlık alanı sigorta sektörü olan Ateş, gerek bilgi birikimi gerek güçlü kalemiyle yazılarını okuyucularıyla buluşturmaya devam etmektedir. Yazılarının hedef noktası; sigorta terimlerini açıklayıcı bir dille ifade etmek ve aynı zamanda okuyuculara sigorta süreçlerine dair rehberlik etmektir. 6 yıla uzanan sigorta sektöründeki deneyimiyle okuyuculara ışık tutmaya devam eden Ateş, aynı zamanda bir diğer platformumuz olan Genç Sigorta'da da başarılı yazıları ile kalemini kullanmaktadır.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın