Facebook Pixel
tamamlayicisaglik.com

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Yenileme Garantisi Var mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasını 3 yıl kesintisiz üst üste yenileyenler, risk değerlendirmesine girdikten sonra ömür boyu yenileme garantisi alabilir.

user-avatar

Evet, tamamlayıcı sağlık sigortasında yenileme garantisi vardır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesinin geçerlilik süresi 1 yıldır. Sigorta başlangıç tarihi aynı zamanda sizin bir sonraki yıl poliçenizi yenileyeceğiniz tarihtir. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortanızın yenilenebilmesi için bazı koşullar vardır.

Sigorta şirketi, kişiyi “Ömür Boyu Yenileme Garantisi” hakkını kazanana kadar, her yıl yenileme döneminde risk değerlendirmesine alır. Bu değerlendirme sonucunda poliçeyi, aynı koşullarla yenileyebileceği gibi, istisna veya hastalık ek primi uygulayarak yenileyebilir veya yenilememe kararı verebilir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nasıl Kazanılır?

Birçok sigorta şirketi, tamamlayıcı sağlık sigortasını aralıksız 3 yıl üst üste yenileyen ve 60 yaş altında olan katılımcılarına, risk değerlendirmesi yaptıktan sonra ömür boyu yenileme garantisi hakkını vermektedir. Yukarıda bahsettiğimiz 3 yıllık süre sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Veren Sigorta Şirketleri

Sigorta Şirketi Ömür Boyu Yenileme Garantisi Ömür Boyu Yenileme Garantisi Kazanacağı Süre
Allianz Sigorta Var. 3 Yıl
Anadolu Sigorta Var. 4 Yıl
Axa Sigorta Var. 3 Yıl
Doğa Sigorta Var. 3 Yıl
Demir Hayat Sigorta Var. 3 Yıl
Groupama Sigorta Var. 3 Yıl
Mapfre Sigorta Var. 3 Yıl
Ray Sigorta Var. 3 Yıl
Türkiye Sigorta Var. 0-18 yaş 2 yıl 19-45 yaş 3 yıl 46-55 yaş 4 yıl
Tarih: 01.12.2020- Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında ömür boyu yenileme garantisi veren sigorta şirketlerini ve bu hakkı kazanacağınız yenileme süresini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen sigorta temsilciniz ile iletişime geçin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yenileme Döneminde Risk Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Sigorta şirketleri her yıl tamamlayıcı sağlık sigortası olan katılımcılar için risk değerlendirmesi yapar. Bu risk değerlendirmesi, katılımcının poliçeyi ne kadar kullandığı ve hangi hastalıklar için hastaneye başvurduğu incelenerek yapılır. Sigorta şirketlerinin poliçe kullanımı için belirlediği alt ve üst sınırlar vardır. Bu sınırlara göre poliçe yenilenirken, katılımcıya muafiyet,sürprim veya katılım payı uygulanabilir. Eğer katılımcı yenileme garantisini kazanmamışsa, tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi yenilenmeye de bilir.

Ömür Boyu Yenileme Garantisi Kazandıktan Sonra Hangi Haklara Sahip Olunur?

  • Ömür boyu yenileme garantisi kazandıktan sonra ortaya çıkan hastalıklarınız için tamamlayıcı sağlık sigortası poliçenizin teminat kapsamı daraltılamaz.
  • %200 aşan hastalık ek primi uygulanamaz. Fakat bu sigorta şirketinizin özel şartlarında yazan teminat altına alınmayacak hastalıklar için geçerli değildir. İlk sözleşme tarihinde kapsam dışı bırakılmış hastalıklar ömür boyu yenileme garantisi almış olsanız bile karşılanmaz.
  • Kanser, tümor gibi maliyetli hastalıklarınız için muafiyet uygulanamaz. Ömür boyu yenileme garantisi kazandıktan sonra kanser dahi olsanız tüm masraflarınız sigorta şirketi tarafından karşılanır.
  • Katılım payı oranınız artırılamaz, teminat limitleriniz düşürülemez ve tazminat ek primi uygulanamaz.
  • Ömür boyu yenileme garantisine hak kazandığınız da yıllık olarak ödediğiniz prim, yenileme döneminde belirlenmiş zam oranından daha fazla artırılamaz.
  • Sigorta şirketlerinin özel şartlarında belirtilen ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili uygulama herkes için geçerlidir, kişiye özel değişiklik gösteremez. Yani ilk sözleşme tarihinde geçerli olan özel şartlar ile ömür boyu yenileme garantisine ilişkin bilgiler dikkate alınır.

Ömür Boyu Yenileme Garatisi için Belirlenmiş Hasar/Prim Oranı

Sigorta Şirketi Hasar/Prim Oranı (3 yıllık)
Allianz Sigorta Bakılmaz.
Anadolu Sigorta %100
Axa Sigorta Bakılmaz.
Doğa Sigorta %70
Demir Hayat Sigorta %80
Groupama Sigorta %80
Türkiye Sigorta %70
Mapfre Sigorta %80
Ray Sigorta %80
Tarih: 01.12.2020- Sigorta şirketi bazında ömür boyu yenileme garantisi kazanabilmeniz için belirlenmiş 3 yıllık hasar/prim oranlarını gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen sigorta temsilciniz ile iletişime geçin.

Aşkın Yalçın

Sağlık Sigorta Uzmanı

Eğitim: Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret, İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Evet Hayır

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

[email protected]
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın