Suni Uzuv Nedir?

Vücuda implante edilecek cihazlar ve suni uzuv teminatından yararlanma şartları hakkında detaylı bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

user-avatar

Sigortalının sigorta süresi içerisinde meydana gelen bir kaza veya hastalık sonucu kaybolan organını yerine koyma amacıyla yine sigorta süresi içerisinde takılan protezlerdir. Bu protezlerin bakımları ve vücuda implante edilen cihazlardan; PCA, koklear implantlar, insülin pompası ve gerekliliğinin doktor raporuyla belgelenmesi ve Sigortacının onaylaması koşulu ile poliçede belirtilen “Suni Uzuv” teminat limiti ve ödeme yüzdesi kapsamında karşılanır. Suni uzvun yerine koyulma işleminin veya bakımının ilgili poliçe dönemi içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir.

Doktor Muayenesi Nedir? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Suni Uzuv Teminatından Nasıl Yararlanılır?

Poliçe süresi içinde meydana gelen bir kaza veya hastalık sonucunda fonksiyon kaybına uğramış bir organın tedavisi suni uzuv gerektirirse, suni uzuv giderleri (El, kol, bacak ve estetik amaç taşımayan protezler) poliçede belirtilen limit, poliçe özel ve genel şartları dahilinde ödenir. Suni uzuv teminatı sadece kullanılan aparat (malzeme) içindir.

Sigorta başlangıç tarihinden önce varolan maluliyetler için kullanılacak suni uzuvlar, varolan suni uzuvların yenilenmesi ve diş protezlerine ilişkin giderler poliçe kapsamı dışındadır. Suni uzuv teminatı yatarak tedavi kapsamında değerlendirildiği için bekleme süresi uygulanır. Tercih edeceğiniz sigorta şirketine göre 3 ay ile 12 ay arası değişen süre boyunca suni uzuv teminatını kullanamazsınız.

Sigorta Şirketi Ameliyat Limiti Suni Uzuv Limiti
Allianz Sigorta Limitsiz 45.000 TL
Axa Sigorta Limitsiz 60.000 TL
Doğa Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Ray Sigorta Limitsiz 20.000 TL
Sompo Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Türk Nippon Sigorta Limitsiz 20.000 TL
Türkiye Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Ak Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Bupa Acıbadem Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Magdeburger Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Eureko Sigorta Limitsiz 30.000 TL
HDI Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Quick Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Anadolu Sigorta Limitsiz 30.000 TL
Tarih: 25.10.2023- Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında suni uzuv teminatı veren sigorta şirketlerini ve teminat limitini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen sigorta temsilciniz ile iletişime geçin.

Yatarak Tedavi Teminatı

Suni uzuv; yatarak tedavi teminatının içinde yer alır. Ayrıca ameliyat, yoğun bakım, küçük müdahale, tıbbi tedavi için yatış, tıbbi malzeme, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz, yatış sonrası fizik tedavi, oda ve refakatçi masrafları yatarak tedavi teminatı kapsamında karşılanmaktadır.

Yatarak tedavi teminatından yararlanabilmek için SGK'nın ve sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu özel hastanelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketinin anlaşmasının bulunmadığı bir hastanede yatarak tedavi olmanız durumunda masraflarınız 1 SUT değeri kadar karşılanacaktır. SGK'nın anlaşmalı olmadığı özel bir hastanede tamamlayıcı sağlık sigortanızı ayakta tedavileriniz için kullanamazsınız.

Yatarak Tedavi Teminatı ve Bekleme Süreleri

Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi teminatından faydalanabilmeniz için poliçe başlangıç tarihinden itibaren 3 ay ile 12 ay arası beklemeniz gereken bir süre vardır. Acil durumlar hariç, 3 ay ile 12 aydan önce yatarak tedavi talebinde bulunamazsınız.

Bekleme Süresi Uygulanan Durum veya Hastalıklar

  • Her türlü kanser ve kalp hastalıkları, üriner sistemin taşlı hastalıkları, prostat hastalıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları ve diyaliz, varikosel
  • Her türlü bel fıtığı, boyun fıtığı, omuz cerrahisi, omurga cerrahisi, diz cerrahisi, endoskopik işlemler ve artroskopik cerrahi işlemleri
  • Her türlü fıtık, safra kesesi hastalıkları, safra yolu hastalıkları, glokom ve tiroit hastalıkları, katarakt, sinüs, geniz eti, sinüzit ve orta kulak cerrahisi
  • Myom, meme ve rahim hastalıkları, yumurtalık, endometriozis, sistosel, rektosel ve rahim sarkması, varis
  • Organ yetmezlikleri, organ nakilleri
  • Hamilelik ve doğum
Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Elif Ateş

Dijital İçerik Yöneticisi

Eğitim: İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek veren, sigorta ve sağlık konuları hakkında detaylı içerikler üreten Elif Ateş, platformumuzun sigorta içeriği yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ünvanını da kariyer basamağına ekleyerek “Dijital İçerik Yöneticisi” sıfatıyla platformumuzda görev almaktadır.

Uzmanlık alanı sigorta sektörü olan Ateş, gerek bilgi birikimi gerek güçlü kalemiyle yazılarını okuyucularıyla buluşturmaya devam etmektedir. Yazılarının hedef noktası; sigorta terimlerini açıklayıcı bir dille ifade etmek ve aynı zamanda okuyuculara sigorta süreçlerine dair rehberlik etmektir. 6 yıla uzanan sigorta sektöründeki deneyimiyle okuyuculara ışık tutmaya devam eden Ateş, aynı zamanda bir diğer platformumuz olan Genç Sigorta'da da başarılı yazıları ile kalemini kullanmaktadır.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın