Sigortanın Tarafları

Sigortacı, sigortalı, sigorta ettiren ve lehtar kimdir? Sorularınızın cevabını detayları ile birlikte sayfamızda bulabilirsiniz.

user-avatar

Sigortacı Nedir?

İlgili branşlarda faaliyet ruhsatı bulunan, Türkiye'de kurulmuş sigorta şirketleridir. Belirli bir prim karşılığında, sigortalıya ya da sigortadan yararlanacağı belirtilmiş olan kimseye, bir zarara uğrama durumunda bir para ya da aylık ödemeyi üstlenen kimse ya da kuruluştur.

Sigortacının hem satış öncesi hem de satış sonrası bazı sorumlulukları vardır. 

Satış öncesi sorumlulukları; sigortalı olmak isteyen kişiye ihtiyaçları, beklentileri ve bütçesine göre doğru ürünü seçmesine yardım etmektir. Sigortacı sadece satış odaklı olmamalıdır. Sigorta şirketleri ve sağlık sigortası ürünleri hakkında doğru bilgi vermelidir. Sağlık sigortasını kapsamı, limitleri, anlaşmalı hastaneleri ve kapsam dışı kalan durumları detaylı bir şekilde anlatmalıdır.

Satış sonrası sorumlulukları; sigortalı sağlık sigortası ürününü sattıktan sonra sigortalısına hizmet vermeye devam etmelidir. Sigortacı, sigortalısının özel hastanede sağlık poliçesini kullanırken bir sıkıntı yaşaması durumunda destek olmalı, sigorta şirketi ile iletişime geçerek probleme çözüm yaratmalıdır. Ayrıca sigortacı, sigortalısının prim ödemelerini, poliçe yenileme tarihini ve kazandığı hakları da takip etmekle sorumludur.

Sigortalı Nedir?

Sağlık ile ilgili harcamaları sigorta sözleşmesi ile teminat altına alınan ve poliçede ismi yazılı kişi/kişilerdir. 

Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası satın aldıktan sonra 1 yıl boyunca sigortalı olursunuz. Sigortalı olma sürenizi, bir sonraki yıl poliçenizi yenileyerek uzatabilirsiniz.  

1 yıl boyunca sigortalı kalabilmeniz için bazı sorumlulukları yerine getirmeniz gerekir. İlk sorumluluğunuz sağlık sigortası primlerini düzenli ödemektir. Priminizi 30 gün içinde ödememeniz durumunda sağlık poliçeniz iptal edilir. 

İkinci sorumluluğunuz ise sigortacınıza karşı dürüst olmaktır. Geçmiş hastalıklarınızı saklamamanız ve sağlık durumunuz ile ilgili doğru beyan vermeniz gerekir. Sağlık durumunuz ile ilgili eksik veya yanlış bilgi vermeniz durumunda poliçeniz iptal edilebilir.

Sigorta Ettiren Nedir?

Sigorta sözleşmesini yapan ve sigorta primlerinin ödenmesi dahil sigortadan doğan yükümlülükleri yerine getirmek durumunda olan gerçek veya tüzel kişidir. Sigorta ettiren ile sigortalı aynı kişi olabilir.

Sigorta ettiren, sağlık poliçesinin primlerini ödeyen kişi olduğu için vergi indiriminden yararlanma hakkına sahiptir. Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası primini ödeyen kişi %15 vergi indiriminden yararlanabilir. 

Sigorta ettiren kişi sigortalı olarak poliçede yer almak zorunda değildir. Mesela eşi ve çocuğu için tamamlayıcı sağlık sigortası alan biri, eğer eşi çalışmıyorsa kendini sigorta ettiren göstererek vergi indiriminden yararlanabilir. Ancak sigorta ettiren sağlık sigortasına kendi için prim ödemezse hiçbir sağlık hizmetinden yararlanamaz. Sadece poliçe primini ödemekle sorumlu kişi olur.

Lehtar Nedir?

Sigorta sözleşmesine taraf olmamakla beraber lehine sigorta sözleşmesi yapılan ve rizikonun gerçekleşmesi halinde, sigorta tazminatını Sigortacı'dan isteme hakkına sahip olana kişiye lehtar denir.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ağustos 2018 Cuma

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Elif Ateş

İçerik Yöneticisi

Eğitim: İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek veren, sigorta ve sağlık konuları hakkında detaylı içerikler üreten Elif Ateş, platformumuzun sigorta içeriği yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ünvanını da kariyer basamağına ekleyerek “İçerik Yöneticisi” sıfatıyla platformumuzda görev almaktadır.

Uzmanlık alanı sigorta sektörü olan Ateş, gerek bilgi birikimi gerek güçlü kalemiyle yazılarını okuyucularıyla buluşturmaya devam etmektedir. Yazılarının hedef noktası; sigorta terimlerini açıklayıcı bir dille ifade etmek ve aynı zamanda okuyuculara sigorta süreçlerine dair rehberlik etmektir. 6 yıla uzanan sigorta sektöründeki deneyimiyle okuyuculara ışık tutmaya devam eden Ateş, aynı zamanda bir diğer platformumuz olan Genç Sigorta'da da başarılı yazıları ile kalemini kullanmaktadır.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın