Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü Nedir?

Özel sağlık sigortası kapsamında sunulan Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü teminatı hakkında bilmeniz gerekenlere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

user-avatar

Özel sağlık sigortası yatarak tedavi modülü içinde yer alan bir teminattır. Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü, Kontrol Mamografi, PSA Tarama gibi ayakta tedavi hizmetleri Yatarak tedavi teminatı kapsamındadır.

Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü Teminatı, koruyucu sağlık hizmetini amaçlayan, anlaşmalı aile hekimi muayene ve yaşa göre değişen tetkik giderleri, tanımlı işlemlerle sınırlı olmak üzere sigorta şirketinin internet sitesinde yer alan “Özel Anlaşmalı Aile Hekimliği Merkezlerinde” önceden randevu ve provizyon alınması koşuluyla, poliçede belirtilen ödeme yüzdesi dahilinde karşılanır. Aile Hekimi Muayenesi ile Genel Sağlık Kontrolü, poliçede belirtilen limit ile sınırlıdır. Anlaşmalı aile hekimleri dışındaki aile hekimlerinden gelen muayene ve tetkik giderleri bu teminattan ödenmez, varsa ayakta tedavi teminatı kapsamında değerlendirilir.

Genel Sağlık Kontrolü Tetkikleri 0 - 18 Yaş 19 - 40 Yaş 41 Yaş ve Üzeri
Hemogram + + +
Sedimantasyon + + +
Tam İdrar Tahlili + + +
Açlık Kan Şekeri - + +
EKG - + +
HDL Kolesterol - + +
LDL Kolesterol - - +
Total Kolesterol - + +
Kreatinin - + +
PA AC Grafi - + +
SGOT - + +
SGPT - + +
Ürik Asit - - +
Tablo Tarihi: 01.11.2018- Yaş aralığına göre yaptırabileceğiniz genel sağlık kontrolü tetkiklerini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen sigorta temsilciniz ile iletişime geçin.

Doktor Muayenesi Nedir? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Aile Hekimliğinin Görevleri Nelerdir?

Özel sağlık sigortası aile hekimliği ve genel sağlık kontrolü teminatı dışında kalan diğer aile hekimliği görevlerini okuyabilirsiniz.

Aile hekimliği, kendi bölgesinde kayıtlı kişileri bir bütün olarak ele alır. Kişiye yönelik koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri sunan klinik bir branştır. 

Aile hekimliği, kendisine kayıtlı olan kişilerde yaş veya cinsiyet ayırımı yapmaz, eğitimi dahilindeki tüm hastalara hizmet verir.

Aile hekimleri hastalarını sadece tedavi etmez, onları hastalanmadan önce koruyucu tedbirler alır. Bu amaçla kişiye yönelik koruyucu hizmetler içinde aşılama, yaşam tarzı değişiklikleri için danışmanlık yapma, bebek ve çocuk izlemi, gebe izlemi, aile planlaması hizmetlerini sunar. Salgın ve bulaşıcı hastalıklar varlığında aile fertlerini bilgilendirir ve koruyucu önlemlerin alınmasını sağlarken çevre sağlığı için gerekli önlemlerin alınması için yerel idarelerle işbirliği yapar, diğer tıp branşlarıyla ortak olarak toplumun sağlığını koruma çalışmalarına aktif olarak katılır. Koruyucu hekimlik aile hekimliğinde önemli bir yer tutar.

Diğer Görevleri

  • Evde takibi zorunlu olan özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kişilere evde veya yerinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sırasında kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini verir.
  • İlk yardım ve acil müdahale hizmetlerini vermek ile sorumludur.
  • Tanı ve tedavisi yapılamayan hastaları hastaneye sevk etmek, sevk edilen hastaların geri bildirilen muayene, tetkik, tanı, tedavi ve yatış bilgilerini değerlendirmek, ikinci ve üçüncü basamak tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım hizmetlerinin koordinasyonunu yapmak ile sorumludur.
Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Elif Ateş

İçerik Yöneticisi

Eğitim: İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek veren, sigorta ve sağlık konuları hakkında detaylı içerikler üreten Elif Ateş, platformumuzun sigorta içeriği yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ünvanını da kariyer basamağına ekleyerek “İçerik Yöneticisi” sıfatıyla platformumuzda görev almaktadır.

Uzmanlık alanı sigorta sektörü olan Ateş, gerek bilgi birikimi gerek güçlü kalemiyle yazılarını okuyucularıyla buluşturmaya devam etmektedir. Yazılarının hedef noktası; sigorta terimlerini açıklayıcı bir dille ifade etmek ve aynı zamanda okuyuculara sigorta süreçlerine dair rehberlik etmektir. 6 yıla uzanan sigorta sektöründeki deneyimiyle okuyuculara ışık tutmaya devam eden Ateş, aynı zamanda bir diğer platformumuz olan Genç Sigorta'da da başarılı yazıları ile kalemini kullanmaktadır.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın