Facebook Pixel
tamamlayicisaglik.com

Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü Nedir?

Özel sağlık sigortası kapsamında sunulan Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü teminatı hakkında bilmeniz gerekenlere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

user-avatar

Özel sağlık sigortası yatarak tedavi modülü içinde yer alan bir teminattır. Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü, Kontrol Mamografi, PSA Tarama gibi ayakta tedavi hizmetleri Yatarak tedavi teminatı kapsamındadır.

Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü Teminatı, koruyucu sağlık hizmetini amaçlayan, anlaşmalı aile hekimi muayene ve yaşa göre değişen tetkik giderleri, tanımlı işlemlerle sınırlı olmak üzere sigorta şirketinin internet sitesinde yer alan “Özel Anlaşmalı Aile Hekimliği Merkezlerinde” önceden randevu ve provizyon alınması koşuluyla, poliçede belirtilen ödeme yüzdesi dahilinde karşılanır. Aile Hekimi Muayenesi ile Genel Sağlık Kontrolü, poliçede belirtilen limit ile sınırlıdır. Anlaşmalı aile hekimleri dışındaki aile hekimlerinden gelen muayene ve tetkik giderleri bu teminattan ödenmez, varsa ayakta tedavi teminatı kapsamında değerlendirilir.

Aile Hekimliği ve Genel Sağlık Kontrolü Tetkikleri

Genel Sağlık Kontrolü Tetkikleri 0 - 18 Yaş 19 - 40 Yaş 41 Yaş ve Üzeri
Hemogram + + +
Sedimantasyon + + +
Tam İdrar Tahlili + + +
Açlık Kan Şekeri - + +
EKG - + +
HDL Kolesterol - + +
LDL Kolesterol - - +
Total Kolesterol - + +
Kreatinin - + +
PA AC Grafi - + +
SGOT - + +
SGPT - + +
Ürik Asit - - +
Tablo Tarihi: 01.11.2018- Yaş aralığına göre yaptırabileceğiniz genel sağlık kontrolü tetkiklerini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen sigorta temsilciniz ile iletişime geçin.

Aile Hekimliğinin Görevleri Nelerdir?

Özel sağlık sigortası aile hekimliği ve genel sağlık kontrolü teminatı dışında kalan diğer aile hekimliği görevlerini okuyabilirsiniz.

Aile hekimliği, kendi bölgesinde kayıtlı kişileri bir bütün olarak ele alır. Kişiye yönelik koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri sunan klinik bir branştır. 

Aile hekimliği, kendisine kayıtlı olan kişilerde yaş veya cinsiyet ayırımı yapmaz, eğitimi dahilindeki tüm hastalara hizmet verir.

Aile hekimleri hastalarını sadece tedavi etmez, onları hastalanmadan önce koruyucu tedbirler alır. Bu amaçla kişiye yönelik koruyucu hizmetler içinde aşılama, yaşam tarzı değişiklikleri için danışmanlık yapma, bebek ve çocuk izlemi, gebe izlemi, aile planlaması hizmetlerini sunar. Salgın ve bulaşıcı hastalıklar varlığında aile fertlerini bilgilendirir ve koruyucu önlemlerin alınmasını sağlarken çevre sağlığı için gerekli önlemlerin alınması için yerel idarelerle işbirliği yapar, diğer tıp branşlarıyla ortak olarak toplumun sağlığını koruma çalışmalarına aktif olarak katılır. Koruyucu hekimlik aile hekimliğinde önemli bir yer tutar.

Diğer Görevleri

  • Evde takibi zorunlu olan özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kişilere evde veya yerinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sırasında kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini verir.
  • İlk yardım ve acil müdahale hizmetlerini vermek ile sorumludur.
  • Tanı ve tedavisi yapılamayan hastaları hastaneye sevk etmek, sevk edilen hastaların geri bildirilen muayene, tetkik, tanı, tedavi ve yatış bilgilerini değerlendirmek, ikinci ve üçüncü basamak tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım hizmetlerinin koordinasyonunu yapmak ile sorumludur.

Emre Sevinç

İş Analisti

Eğitim: Ordu Üniversitesi İktisat, Marmara Üniversitesi Sigortacılık Yüksek Lisans 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Evet Hayır

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

[email protected]
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın