Kimler SGK’lıdır?

Öğrencilerin, ev hanımlarının ve çalışanların SGK'dan yararlanma şartlarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

user-avatar

SGK'nın özel onayı ile kurulmuş olan banka, sigorta, emekli sandıklarına tabii kurum çalışanları hariç herkes SGK'lıdır.

  • Bir işverenin emrinde hizmet akdiyle çalışanlar,
  • Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,
  • Kamu idarelerinde kamu görevlisi olarak çalışanlar,
  • Tarımda kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,
  • Tarımda hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar,
  • İsteğe bağlı sigorta primi ödeyenler sigortalılık kapsamındadır.

Öğrenciler SGK Kapsamında mıdır?

Tüm öğrenciler, 24 yaşını bitirene kadar anne veya babasının SGK'sından yararlanabilir. Yeni uygulamada bu kişilerin, bağlı oldukları eğitim kurumunun öğrenci işlerinden alacakları basit bir yazı ile öğrenci olduklarını SGK'ya bildirmeleri yeterli olacaktır.

Mezun Öğrenciler SGK Kapsamında mıdır?

Öğrenciliği sırasında anne/babasının bakmakla yükümlüsü durumunda olan veya hak sahibi olarak yetim aylığı alan çocuklardan; liseden mezun olanlar 20 yaşını, yüksek öğrenimden mezun olanlar 25 yaşını geçmemek üzere mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl daha sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Ev Hanımları SGK Kapsamında mıdır?

Evet, ev hanımları eşleri üzerinden SGK'lı olabilirler. Tek koşul çalışan eşin SGK aktifliğinin bulunmasıdır.

SGK'dan Yararlanma Şartları Nelerdir?

18 yaşını doldurmamış ve tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler için SGK'dan yararlanma şartı aranmamaktadır. Ayrıca analık, trafik kazası, acil durumlar, iş kazası ile meslek hastalığı durumlarında da herhangi bir yararlanma şartı aranmamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz durumların dışında kalan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için sağlık kurumuna başvurulan tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 günlük genel sağlık sigortası prim ödemesi yapılmış olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, sigortalının işe giriş tarihinden itibaren 30 gün geçmesi değil, işverenin sigortalı adına 30 günlük prim bildiriminde bulunmasıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve SGK'lı Olma Şartı

SGK tamamlayıcı sigorta; sunduğu kapsamlı sağlık hizmeti ve anlaşmalı olduğu birçok özel hastane ile 2013 yılından beri hizmet vermektedir. Sigorta şirketleri ve SGK işbirliği ile oluşturulan bu ürün, özel sağlık sigortalarına göre daha ucuz olması sebebiyle oldukça talep görmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası alabilmenin tek koşulu ise SGK'lı olmaktır. Çünkü SGK özel hastanelerdeki tedavi masraflarınızın belli bir kısmını öder.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ise SGK'dan kalan fark ücretini sizin yerinize hastaneye ödemekle sorumludur. Yani sigorta şirketleri SGK ile ortak çalışmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında ailenizi de sigortalayabilirsiniz. Eşlerden sadece birinin SGK'lı olması ve ailenin diğer üyelerinin anne veya babanın üzerinden SGK'lı olması yeterlidir. Eğer aile üyelerinin hiçbiri SGK'lı değilse, genel sağlık sigortası aktifleştirilerek tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Elif Ateş

İçerik Yöneticisi

Eğitim: İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği

Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek veren, sigorta ve sağlık konuları hakkında detaylı içerikler üreten Elif Ateş, platformumuzun sigorta içeriği yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ünvanını da kariyer basamağına ekleyerek “İçerik Yöneticisi” sıfatıyla platformumuzda görev almaktadır.

Uzmanlık alanı sigorta sektörü olan Ateş, gerek bilgi birikimi gerek güçlü kalemiyle yazılarını okuyucularıyla buluşturmaya devam etmektedir. Yazılarının hedef noktası; sigorta terimlerini açıklayıcı bir dille ifade etmek ve aynı zamanda okuyuculara sigorta süreçlerine dair rehberlik etmektir. 6 yıla uzanan sigorta sektöründeki deneyimiyle okuyuculara ışık tutmaya devam eden Ateş, aynı zamanda bir diğer platformumuz olan Genç Sigorta'da da başarılı yazıları ile kalemini kullanmaktadır.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın