Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortalarına göre daha ucuzdur. Katılım payı yoktur ve tüm hastane masraflarınız SGK desteği ile %100 karşılanır.

user-avatar

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK'lılar için aynı kalitedeki sağlık hizmetinden Özel Sağlık Sigortası primlerine kıyasla çok daha düşük primlerle yararlanma fırsatı sunar. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olmak için SGK'lı olmak bir ön koşuldur. SGK'lı olmayan kişiler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olamazlar.

Özel Sağlık Sigortasına ise 0-60 yaş arasındaki herkes SGK'lı olup olmamasına bakılmaksızın sahip olabilir. Her iki ürün de tercih edilen poliçede belirtildiği şekilde yatarak ve ayakta tedavi teminatları sunmaktadır.

Özel sağlık sigortalarında gitmek istediğiniz hastane gruplarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise sadece SGK'nın ve seçeceğiniz sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastane gruplarından faydalanabilirsiniz. Acıbadem grubu, American Hospital, Memorial ve Florance Nightingale hastane grupları Tamamlayıcı Sağlık sigortası kapsamında değildir. Fakat geriye kalan hemen hemen diğer tüm özel hastane gruplarından Tamamlayıcı Sağlık Sigortanız ile faydalanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortalarında isteğinize bağlı olarak yurt dışı tedavileriniz için teminat satın alabilirsiniz fakat Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından sadece Türkiye il sınırları içinde faydalanabilirsiniz. Özel sağlık sigortalarında, katılım payı oranı isteğe bağlı olarak uygulanmaktadır. Yani hastane ücretinizin belli bir kısmını siz cebinizden karşılarsınız. Mesela %20 katılım payı olan bir özel sağlık sigortanız var ise hastane faturasının %20'sini siz ödersiniz, geriye kalan %80'lik kısmı sigorta şirketi öder. Katılım payı oranınız ne kadar yüksek olursa, sigortanıza ödeyeceğiniz yıllık priminiz o kadar düşük çıkacaktır. Fakat hastanede sizin ödemeniz gereken ücret, katılım payınız kadar yüksek olacaktır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise katılım payı yoktur. Hastane masrafınızın %100'ü sigorta şirketi ve SGK'nız tarafından karşılanır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında, sadece 15 TL'lik katılım ücretini ödemeniz yeterlidir. Özel sağlık sigortalarında anlaşmasız olan hastanelerde göreceğiniz tedavi ücretlerinin belli bir kısmını sonradan sigorta şirketinden tahsil edebilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise anlaşmasız kurumlarda yapacağınız harcamaları sigorta şirketinden talep edemezsiniz.

Özel sağlık sigortalarında isteğe bağlı olarak ayakta tedavi limitlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu limitler genelde TL olarak belli bir meblağ ile ölçülür. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ayakta tedavi limitiniz yıllık 8 ila 10 adet arasında değişmektedir. Yani TL bazında bir limit bulunmamaktadır, örnek vermek gerekirse 1 muayeneniz 5.000 TL bile tutabilir.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı

Güncellenme Tarihi: 12 Şubat 2024 Pazartesi

Aşkın Yalçın

Sağlık Sigorta Uzmanı

Eğitim: Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret, İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

 

Platformumuzun güçlü kalemlerinden biri olan Aşkın Yalçın, Sağlık Sigorta Uzmanı olarak bize destek vermektedir. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü'nün yanı sıra İstanbul Aydın Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü başarıyla tamamladıktan sonra sektöre giriş yapmıştır.

 

Yalçın'ın kaleminden çıkan içerikler, sağlık sigortası sektörünün dinamiklerini anlamak ve en doğru kararı almak isteyenler için etkili bir kaynaktır. Kullanıcıya verdiği bilgiler yalnızca sigorta ve finansal destekle sınırlı değil aynı zamanda sağlık bakımından da altın öneriler barındırmaktadır. Yıllara dayanan iş birlikteliğimiz ile Yalçın, platformumuzun güçlü, etkili ve tecrübeli kalemlerindendir.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın