Bireysel Sağlık Sigortası ile Genel Sağlık Sigortası Arasındaki Fark

Genel sağlık sigortası, bireysel sağlık sigortası ve bireysel sağlık sigortası türleri hakkında detaylı bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

user-avatar

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 98. Maddesine dayanılarak hazırlanan ve kanunun 60. Maddesinde sayılan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri kapsayan sağlık sigortası sistemidir.

Genel sağlık sigortası ile kişilerin ekonomik gücüne ve isteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır.

Bireysel Sağlık Sigortası Nedir?

Bireyin tek başına veya anne, baba, evlenmemiş çocuklardan (evlat edinilen çocuklar dahil) oluşan çekirdek ailenin bir arada yer alabileceği özel sağlık sigortası türüdür. Bireysel Sağlık Sigortası, dilediğiniz doktor ya da hastane seçme özgürlüğü sağlar. Sigortalıların herhangi bir kaza ya da hastalık sonucu ortaya çıkan ayakta ya da yatarak teşhis ve tedavilerine ait masraflar, sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Bireysel Sağlık Sigortası Türleri

Türkiye'de 2 tür sağlık sigortası vardır.

Özel Sağlık Sigortası

Bir kaza veya hastalık durumunda, ihtiyaç duyduğunuz her türlü sağlık hizmetini size sunan sigorta ürünüdür. Dilediğiniz hastanede, dilediğiniz zamanda, maddi kaygılardan uzak bir şekilde tedavinizi olabilirsiniz.

Yatarak tedavi teminatı, ayakta tedavi teminatı ve doğum teminatı özel sağlık sigortanızın kapsamında yer alır. Belirleyeceğiniz limit ve katılım payı oranına göre özel sağlık sigortanızı kullanabilirsiniz. Özel sağlık sigortası yaptırabilmenin tek koşulu ise sağlık durumunuzun iyi olmasıdır. 0-65 yaş aralığındaki herkes özel sağlık sigortası yaptırabilir.

Aile üyeleriniz ile birlikte tek bir poliçe altında sigortalanma imkanı da vardır. Ailenize Türkiye'nin en iyi hastanelerinde, en iyi doktorlarında muayene ve tedavi olma imkanı sunabilirsiniz. Aşağıdaki hastanelerde özel sağlık sigortanızı kullanabilirsiniz:

 • Memorial Sağlık Grubu
 • Amerikan Hastanesi
 • Acıbadem Sağlık Grubu
 • Liv Hospital
 • Medicana Hastanesi ve diğer anlaşmalı hastaneler

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Özel hastanelere gittiğinizde SGK tedavi masraflarınızın sadece bir kısmını öder. Geriye kalan fark ücretini ise siz kendi cebinizden ödersiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK'dan arta kalan  fark ücretini sizin yerinize hastaneye ödeyen sağlık sigortası ürünüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilmenin ön koşulu SGK aktifliğinizin olmasıdır. Eğer SGK'nız aktif değilse, genel sağlık sigortanızın primlerini dışarıdan kendiniz ödeyerek tamamlayıcı sağlık sigortası satın alabilirsiniz.

0-80 yaş aralığında olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajlarından yararlanabilir. Yatarak tedavi teminatı, ayakta tedavi teminatı ve doğum teminatı ile kapsamlı sağlık hizmeti sunan tamamlayıcı sağlık sigortası, Türkiye'deki birçok özel hastane ile anlaşmalıdır. Aileniz ile birlikte tek poliçe altında sigortalanabilir, %5 ile %10 arası değişen aile indirimi avantajından yararlanabilirsiniz. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortanız için ödeyeceğiniz toplam prim üzerinden %15 vergi iadesi de alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortanızı kullanırken yapmanız gereken tek şey; devlete ödemekle zorunlu olduğunuz 15 TL'lik katılım payı ücretini sizin karşılamanızdır. Katılım payı ücreti dışında, cebinizden hiçbir ücret ödemeden SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olabilirsiniz. Aşağıdaki hastanelerde tamamlayıcı sağlık sigortanızı kullanabilirsiniz:

 • Medical Park Hastaneler Grubu
 • Medicana Hastanesi
 • Liv Hospital
 • Medipol Hastanesi
 • Koru Hastanesi
 • Güven Hastanesi ve diğer SGK ile anlaşmalı özel hastaneler.
Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ağustos 2018 Cuma

Güncellenme Tarihi: 4 Mayıs 2023 Perşembe

Sinan Şirin

Sağlık Sigorta Uzmanı

Eğitimi: 18 Mart Üniversitesi İşletme 

 

18 Mart Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Sinan Şirin, platformumuzun Sağlık Sigorta Uzmanı'dır. Alandaki 15 yılı aşkın tecrübesiyle Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek vermektedir.

 

Şirin'in yazıları, sağlık sigortasıyla ilgili sorulara net ve bilgilendirici cevaplar sunmanın yanı sıra, sağlık ve finansal güvenceyi arttırmak için pratik ipuçları ve öneriler sunmaya odaklanır. Bu nedenle, her yazıları sadece bilgi verme niteliğinde değil aynı zamanda sizin ve sevdiklerinizin daha sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olacak bilgilerle doludur.
 

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın