Bağ-Kur borcum var tamamlayıcı sağlık sigortasını kullanabilir miyim?

Bağ-kur borcu olanların tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanmak için yapması gerekenleri yazımızdan okuyarak hemen öğrenebilirsiniz.

user-avatar

Hayır, kullanamazsınız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızdan faydalanabilmeniz için SGK'nızın aktif olması gerekir. Bağ-Kur borcunuz olduğunda SGK'nızı kullanamazsınız. Bu sebepten dolayı Tamamlayıcı Sağlık Sigortasını da kullanamazsınız. SGK'nızdan faydalanabilmeniz için Bağ-Kur borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

Bağ-Kur borcu olanlar tamamlayıcı sağlık sigortasından nasıl yararlanabilir?

Bağ-kur borcunuzu yapılandırıp ilk taksitini ödediğiniz takdirde SGK'nız aktif hale gelir ve tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise, Bağ-kur sisteminden çıkıp genel sağlık sigortanızı aktif hale getirmenizdir. Genel sağlık sigortası aktif olan kişiler de tamamlayıcı sağlık sigortasından yararlanabilmektedir.

Bağ-Kur borcu olanlar tamamlayıcı sağlık sigortasından neden yararlanamaz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK destekli bir sigorta ürünüdür.

Özel hastanedeki masraflarınızın sadece bir kısmını SGK üstlenir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise özel hastanelerde karşınıza çıkan fark ücretini sizin yerinize ödeyen bir sistemdir. Yani SGK ve tamamlayıcı sağlık sigortası ürünü bulunan sigorta şirketleri işbirliği içinde çalışır.

Dolayısıyla Bağ-kur borcunuz olduğunda devletten sağlık desteği alamadığınız için sigorta şirketi tek başına kalmış olur. Bu durum tamamlayıcı sağlık sigortasının çalışma prensibine aykırıdır.

Ancak özel sağlık sigortalarında böyle bir şart yoktur. Sigorta şirketlerinin belirlediği yaş aralığında bulunmanız ve genel sağlık durumunuzun iyi olması halinde özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Bağ-Kur borcu olanlar özel hastaneden hizmet alabilir mi?

Mevcut uygulamaya göre; 60 günden fazla prim borcu olan Bağ-Kur'lular, prim borcunu ödemeden özel hastanelerden provizyon alamaz.

Bağ-Kur borcu olanlar genel sağlık sigortasından yararlanabilir mi?

Bağ-kur primi, şirket sahibi veya ortağı olan ve vergi kaydı bulunan kişiler tarafından ödenir. Kişinşn 60 günü aşan prim borcu var ise Bağ-kur'lu olma şartlarını ortadan kaldırarak bu sistemden çıkabilir.

Bağ-kur'a olan borç silinmez. Ancak Bağ-kur'dan çıkıp gelir testi yaptırtarak genel sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Sadece genel sağlık sigortası primini ödeyerek sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Bağ-kur borcu olan kişilerin eşleri ve çocukları da sağlık hizmetinden yararlanamamaktadır. 18 yaşından büyük çocuklar ve eşler bu durumda genel sağlık sigortasına başvurmalıdır.

Kimler Bağ-Kur'ludur?

Bağ-kur, özel sektör veya bireysel olmak şartı ile devlete bağlı olmayan kurumlarda çalışanların, kendileri için prim ödemesi yaparak sigortalı oldukları bir emeklilik sistemidir.

Bu sistem kapsamında, Emekli Sandığı ve SSK üzerinden prim ödemesi yapılmayan kişilere Bağ-Kur üzerinden sağlık ve emeklilik hizmeti verilmektedir.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Yayımlanma Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı

Güncellenme Tarihi: 13 Şubat 2024 Salı

Elif Ateş

Dijital İçerik Yöneticisi

Eğitim: İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği

 

Türkiye'nin en kapsamlı sağlık sigortası platformunda bizlere destek veren, sigorta ve sağlık konuları hakkında detaylı içerikler üreten Elif Ateş, platformumuzun sigorta içeriği yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği ünvanını da kariyer basamağına ekleyerek “Dijital İçerik Yöneticisi” sıfatıyla platformumuzda görev almaktadır.

 

Uzmanlık alanı sigorta sektörü olan Elif Ateş, gerek bilgi birikimi gerek güçlü kalemiyle yazılarını okuyucularıyla buluşturmaya devam etmektedir. Yazılarının hedef noktası; sigorta terimlerini açıklayıcı bir dille ifade etmek ve aynı zamanda okuyuculara sigorta süreçlerine dair rehberlik etmektir. 6 yıla uzanan sigorta sektöründeki deneyimiyle okuyuculara ışık tutmaya devam eden Ateş, platformumuzun sigorta dalında en tecrübeli isimlerindendir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın