tamamlayıcı sağlık sigortası nedir

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Fiyatları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ne Demektir?

Özel hastanelerdeki tedavileriniz için SGK’nızı kullandığınızda ödemeniz gereken tedavi fark ücretlerini karşılayan bir özel sağlık sigortası türüdür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Şartları Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi olabilmenin ilk şartı SGK’nızın aktif olmasıdır. SGK’nız aktif değilse Genel Sağlık Sigortası primlerini dışarıdan kendiniz ödeyerek de gerekli şartı yerine getirmiş olabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kimlere Yapılır?

Sgk aktifliği olan ve sigorta şirketinin belirlediği yaş aralığında olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası alabilir. Yaş sınırı sigorta şirketine göre değişir ve sigortalanacak kişinin bebek, çocuk veya ileri yaşta olması durumuna göre de farklılık gösterir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı Tablosu

Sigorta ŞirketiGiriş Yaşı Üst SınırTek Başına Çocuk
Allianz556 yaş ve sonrası için yapıyor.
Anadolu640-17 yaş arası yapıyor.
Axa598 yaş ve sonrası için yapıyor.
Doğa59Tek başına çocuk yapmıyor.
Ergo55Tek başına çocuk yapmıyor.
Groupama600-17 yaş arası yapıyor.
Güneş596 yaş ve sonrası için yapıyor.
Halk55Tek başına çocuk yapmıyor.
Mapfre600-17 yaş arası yapıyor.
Ray64Tek başına çocuk yapmıyor.
Sompo Japan562 yaşından büyük çocuklara yapılıyor.
Türk Nippon59 ve 80Tek başına çocuk yapmıyor.
Demir Hayat600-17 yaş arası yapıyor.
Tablo tarihi: 01.06.2018 - Tamamlayıcı sağlık sigortası alabilmek için sigorta şirketi bazında yaş sınırlarını gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin. Canlı destekden bize yazabilirsiniz.

 

Yukarıda tek başına çocuk olarak belirttiğimiz kategori, çocuklara ebeveynlerinden ayrı sağlık poliçesi yapılması durumunda geçerli olan alt yaş sınırıdır. Yani bebeğinizi veya çocuğunuzu kendi sağlık poliçenize eklerseniz, doğduğu tarihten itibaren veya herhangi bir alt yaş sınırına bakılmaksızın sizinle beraber sigortalanabilmektedir.

Tabloda belirtilen giriş yaşı üst sınırı sağlık poliçesini ilk defa satın alacaklar için geçerli bir kuraldır. Eğer hali hazırda devam eden bir poliçeniz var ise ve ömür boyu yenileme garantisi hakkını kazanmış iseniz, böyle bir üst yaş sınırı poliçeyi devam ettirmeniz için geçerli değildir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası içeriği, teminatlardan, bekleme süresi uygulamasından ve anlaşmalı hastanelerden oluşur. Her bir içerik için belirlenmiş koşullar vardır ve sağlık poliçenizi kullanabilmeniz adına bu koşulları bilmek önemlidir.

Sağlık poliçesi kapsamında 2 ana teminat vardır. Bu 2 ana teminata ek olarak sigorta şirketlerinin belirlediği ve ekstra ücret talep etmedikleri ek teminatlar listesi vardır. Teminatlar ile ilgili detaylı bilgiye “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nedir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 9 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Yatarak Tedavi Teminatı Kapsamı (ana teminat)

Yatarak tedavi teminatı, 24 saati aşan ve hastanede yatış gerektiren tedavilerin masraflarını karşılayan teminattır. Bu teminat kapsamında; ameliyat, ameliyat öncesi ve sonrası tetkikler, mr, tomografi, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, tıbbi malzeme, suni uzuv ve ambulans hizmetlerine ait giderler karşılanmaktadır.

Ayakta Tedavi Teminatı Kapsamı (ana teminat)

Ayakta tedavi teminatı, 24 saati aşmayan ve yatış gerektirmeyen tedavilerin masraflarını karşılayan teminattır. Bu teminat kapsamında; doktor muayenesi,  röntgen, laboratuvar tetkikleri ve ileri tanı yöntemleri gibi sağlık hizmetlerine ait giderler karşılanmaktadır.

Doğum Teminatlı Sigorta Kapsamı

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında, ek bir ücret ödemeniz durumunda sağlık poliçenize doğum teminatı ekleyebilirsiniz. Doğum teminatından faydalanabilmek için bazı koşullar vardır. Bu koşullar sağlandığı takdirde; gebelik rutin kontrolleri, gebeliğe bağlı olarak yapılacak tahlil ve tetkikler doğum teminatınız kapsamındadır. Ayrıca doğumunuzu sezaryen ya da normal doğum ayrımı olmaksızın limitsiz gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum sigortası kendi içinde 2’ye ayrılır. Bazı sigorta şirketleri doğum sigortasını hamile kalmadan önce almanızı ister. Bazı sigorta şirketleri ise hamileyken doğum sigortası almanıza imkan sunar. Doğum sigortası ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz:

Ek Teminatlar

Sigorta şirketine göre farklılık gösteren ve sağlık poliçesinin standardını yükseltmek amaçlı katılımcılara sunulan hizmetlerdir. Ek teminatları poliçeye eklemek için ekstra bir ücret ödenmez ve sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında limitli olarak kullanılır. Ek teminatlar kapsamında; diş paketi, check-up, diyetisyen, evde bakım, 7/24 tıbbi danışma hattı ve psikiyatri gibi bazı sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaz?

Tamamlayıcı sağlık poliçesi kapsamında; doğuştan gelen hastalıklar, genetik hastalıklar veya sağlık sigortası almadan önce var olan hastalıklar teminat altına alınmaz ve bu hastalıklardan doğan tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.

Özel Sağlık Sigortası Genel Şartlarında belirtilen hastalıklara ek olarak sigorta şirketlerinin belirlemiş olduğu bazı hastalıklarda sağlık poliçeniz kapsamında karşılanmamaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsam dışı kalan durum ve hastalıkları detaylı bir şekilde incelemek isterseniz “Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Kapsam Dışı Kalan Durumlar Nelerdir?” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?

Sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu hastanelerde, tamamlayıcı sağlık sigortanızı hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Yalnız özel hastanelerde SGK’nızı kullanarak tedavi olduğunuzda devletin sizden aldığı 15 TL’lik katılım payını da belirtmemiz gerekir. Bu katılım payı ne hastanenin ne de sigorta şirketinin sizden aldığı bir ücret değildir. Bu bedel direkt sizin devlete ödediğiniz bir katılım payıdır.  

Hastanedeki banko görevlisi, ilk olarak tedaviniz için TC kimlik numaranız üzerinden sigorta şirketinden sorgulama yaparak onay isteyecektir. Ayrıca hastanede doldurmanız gereken bazı formlar vardır. Sigorta şirketi ile hastane arasında yapılması gereken prosedürlerin sonucunda, sigorta şirketi tedavi masraflarınızın karşılanması için provizyon onayı verecektir. Bu aşamadan sonra hastaneden rahatlıkla ayrılabileceksiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl kullanılır sorusunun yanıtı bu kadar basit ve kolaydır.

Eğer “özel sağlık sigortası nasıl kullanılır?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız “Sağlık Sigortası Hasar Talebi Oluşturmak İçin 5 Basit Adım ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları Nedir?

Tamamlayıcı özel sağlık sigortası, SGK destekli olduğu için katılımcılarına birçok avantaj sunmaktadır.

 1. Tamamlayıcı özel sağlık sigortası, özel sağlık sigortalarına göre daha ucuzdur.
 2. Tamamlayıcı özel sağlık sigortası kapsamı ve anlaşmalı hastane ağı listesi oldukça geniştir.
 3. Tamamlayıcı özel sağlık sigortası kapsamında yatarak tedaviler limitsizidir ve ekstra hiç bir ücret ödemeden faydalanabilinir. Ayakta tedavi limiti ise sigorta şirketine göre değişiklik gösterir ve yıllık 6-10 adet arasında değişkenlik gösterir.
 4. Yatarak tedavi teminatında bekleme süresi 3 aydır. Diğer sağlık sigortası ürünlerinde ise yatarak tedavi teminatı bekleme süresi 12 aydır.
 5. Hastanede yatışlı tedavi olunması durumunda, oda ve refakatçi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır.
 6. Aile indirimi, vergi indirimi, hasarsızlık indirimi ve ömür boyu yenileme garantisi gibi katılımcılarına birçok avantaj sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Dezavantajları Nedir?

Bu sağlık sigortasını almak isteyenlerin SGK aktifliği veya GSS aktifliğinin bulunması zorunludur. Yani her iki sosyal güvenlik kurumunda aktifliği bulunmayan kişiler, sağlık sigortası ürününü alamazlar.  Başka sıralayabileceğimiz tamamlayıcı sağlık sigortası  dezavantajı yoktur.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerli?

Düzenli olarak gittiğiniz veya tedavi olmak için tercih edeceğiniz hastanenin mutlaka sigorta şirketiniz ve SGK ile anlaşması olması gerekmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası geçen hastaneleri güncel olarak, sigorta şirketlerinin internet sitesindeki anlaşmalı sağlık kurumları kısmından inceleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası hastaneleri arasında en bilinenler; Medical Park Hastaneler Grubu, Medicana Hastanesi, Liv Hospital, Medipol Hastanesi, Koru Hastanesi, Güven Hastanesi, Eryaman Hastanesi, Bayındır Hastanesi, Başkent Hastanesi, Florence Nightingale Hastanesidir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olduğu hastaneler hakkında bilgi sahibi olmak  neden önemli? Bu sorunun cevabını “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarını belirleyen bazı unsurlar vardır. Cinsiyetiniz, yaşınız, yaşadığınız şehir, sağlık durumunuz ve tercih edeceğiniz sigorta şirketine bağlı olarak alacağınız tamamlayıcı sağlık sigortası primleri değişkenlik gösterir.

Sitemizde 12 sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarını tek bir ekranda görebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca her sigorta şirketinin sağlık sigortası ürününe ait teminat tablolarını inceleyebilir, yatarak tedavi teminatı için uygulanan bekleme sürelerini de görebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak artık çok kolay! İnternet sitemize girdiğinizde karşınıza tamamlayıcı sağlık sigortası teklif ekranı gelecektir. Teklif ekranında sizden 3 kısa bilgi istenecektir. Bu alanlar doldurulduktan sonra karşınıza 12 sigorta şirketinin sunduğu sağlık sigortası ürünleri gelecektir. Sizin için en uygun ürünü buradan seçebilir, ihtiyaçlarınıza göre filtreleyerek detaylı bir şekilde inceleyebilir ve karşılaştırmalar yapabilirsiniz.

Ayrıca bizimle iletişim bilgilerinizi doğru bir şekilde paylaşırsanız, sağlık sigortası alanında uzman ekibimiz size ulaşacaktır. Aklınıza takılan tüm soruları müşteri temsilcinize sorabilir, en uygun fiyatlar ile sağlık sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap