sezaryen doğum

Sezaryen Doğum Masrafları ve Doğum Sigortası

Her kadının hayali normal doğum yaparak bebeğini kucağına almak ancak Türkiye’de özel hastanelerde sezaryen doğum oranının %80’ e ulaştığını biliyor musunuz?

Sağlık Bakanlığı, sezaryen doğuma olan talebi azaltmak ve normal doğuma teşvik etmek amaçlı çalışmalar yapıyor.

Yapılan çalışmalar ile artık hamile kadınlar da daha bilinçli. Kadınlar, hamile olduklarını öğrendikleri günden itibaren normal doğuma teşvik eden doğum doktorunu aramaya başlıyorlar.

Şüphesiz normal doğum sezaryen doğuma göre daha risksiz. Ancak acil bir durum ve tıbbi zorunluluk varsa sezaryen doğum kararı alınmalıdır. Bu kesinlikle tartışmasız bir konudur.

Yazımızın devamında doğum sigortası yaptırmayı düşünen kadınların en çok merak ettiği “Sezaryen doğum masrafları, doğum sigortam tarafından karşılanır mı?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Sezaryen Doğum Masrafları Doğum Sigortası Kapsamında mıdır?

Evet, sezaryen doğum masrafları sigorta şirketleri tarafından karşılanır.

Ancak her sigorta şirketinin doğum masraflarının karşılanması için belirlediği bekleme süresi, katılım payı oranı ve limitleri vardır.

Özel sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası ile doğum yapmak isteyen kadınlar, her iki sigorta türünü karşılaştırmalıdır.

Hangi kriterlere göre karşılaştırma yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, sizler için hazırladığımız karşılaştırma tablolarını inceleyebilirsiniz.

Doğum Teminatlı Özel Sağlık Sigortası

Özel sağlık sigortası ile doğum yapmak isteyen kadınların ilk bilmesi gereken kriter hamile olmamalarıdır. İkinci önemli kriter ise doğum teminatı için uygulanan bekleme süresidir.

Özel sağlık sigortası poliçe başlangıç tarihinden sonra hamile olmamanız gereken süreye bekleme süresi denir. Bu süre sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. (5 ay, 12 ay, 18 ay)

Eğer doğum masraflarınızın özel sağlık sigortanız tarafından karşılanmasını istiyorsanız, bekleme süresi boyunca hamile olmamanız gerekmektedir.

Sizin için en uygun bekleme süresine sahip olan doğum teminatlı özel sağlık sigortasını seçmeniz mantıklı bir karar olacaktır. Ancak doğum sigortalarını sadece bekleme sürelerine göre karşılaştıramazsınız.

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Limiti

Sigorta Şirketi
Sezaryen Doğum Limiti
Sezaryen Doğum Komplikasyonları
Sezaryen Doğum Yatış Süresi
Allianz Sigorta
Limitsiz

Karşılanır.
2 gece
Anadolu Sigorta5.700 TL
8.500 TL
10.700 TL
12.500 TL

Karşılanır.
2 gece
Axa Sigorta3.000TL
Karşılanmaz.2 gece
Demir Hayat SigortaLimitsiz
5.000TL

Karşılanır.
2 gece
Ergo Sigorta7.000TL

Karşılanır.
2 gece
Groupmama Sigorta1.750TL
5.000TL
6.500TL
10.000TL
Limitsiz

Karşılanır.
2 gece
Güneş SigortaLimitsiz
3.000TL

Masrafların %80’i karşılanır.
2 gece
Mapfre Sigorta5.000TL
Karşılanır.
2 gece
Ray Sigorta5.000 TL
7.000 TL
10.000 TL

Karşılanır.
2 gece
Tablo Tarihi: 01.11.2018- Sigorta şirketi bazında özel sağlık sigortası doğum teminatı limitlerini karşılaştıran tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin. Canlı destekten bize yazabilirsiniz.

 

Doğum Teminatlı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile doğum masraflarını güvence altına almak isteyen kadınlar; poliçe başlangıç tarihinden önce hamile olmamalı ve doğum teminatı için belirlenmiş bekleme süresine uymalıdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı bekleme süresi sigorta şirketine göre 1 ay, 6 ay veya 12 ay olacak şekilde belirlenmiştir. Belirlenen bu süre sizin hamile olmamanız gereken süreyi ifade eder.

Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı SGK destekli bir üründür. Sezaryen doğum masrafları zorunlu haller dışında SGK tarafından karşılanmadığı için aynı prosedür tamamlayıcı sağlık sigortalarında da geçerlidir.

Yani doktorunuzun acil tıbbi nedenlerden dolayı sezaryen doğumu sizin için uygun bulması ve bu raporu sigorta şirketine ulaştırmanız halinde sezaryen doğum masraflarınız tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında karşılanır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Limiti

Sigorta Şirketi
Zorunlu Sezaryen Doğum Limiti
Zorunlu Sezaryen için Doktor Raporu
Sezaryen Doğum Komplikasyonları
Sezaryen Doğum Yatış Süresi
Allianz SigortaLimitsizİstenir.Karşılanır.
2 gece
Anadolu SigortaLimitsizİstenir.Karşılanır.
2 gece
Ergo SigortaLimitsizİstenir.Karşılanır.
2 gece
Ray SigortaLimitsizİstenir.Karşılanır.
2 gece
Tablo Tarihi: 01.11.2018- Sigorta şirketi bazında tamamlayıcı sağlık sigortası doğum teminatı limitlerini karşılaştıran tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin. Canlı destekten bize yazabilirsiniz.

 

Hamileyken Doğum Sigortası

Hamileyken alabileceğiniz ve hemen kullanmaya başlayabileceğiniz doğum sigortası seçenekleri mevcuttur.

Hamileyken Doğum Sigortası Limiti

Sigorta ŞirketiZorunlu Sezaryen Doğum Limiti
Zorunlu Sezaryen için Doktor Raporu
Sezaryen Doğum Komplikasyonları
Sezaryen Doğum Yatış Süresi
Demir Hayat İki Can
Limitsizİstenir.10.000 TL limitli karşılanır.
2 gece
Türk Nippon Hayata Merhaba
Limitsizİstenir.1.000 TL limitli karşılanır.
2 gece
Tablo Tarihi: 01.11.2018- Sigorta şirketi bazında hamileyken satın alabileceğiniz doğum sigortası limitlerini karşılaştıran tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin. Canlı destekten bize yazabilirsiniz.

 

Özel Hastanelerde Sezaryen Doğum Ücretleri

Hastane Adı
Doktor Muayene Ücreti
Normal Doğum
Sezaryen Doğum
Medical Park
230 TL
5.750 TL
5.750 TL
Medicana
175 TL
5.000 TL
6.000 TL
Medipol
160 TL
2.900 TL
3.900 TL
Florence Nightingale Şişli
150 TL
4.000 TL
4.200 TL
Liv Hospital
550 TL
14.800 TL
16.200 TL
Tablo Tarihi: 01.10.2018- Özel hastanelerde sezaryen doğum ücretlerini gösteren tablo. Güncel fiyat listesi için lütfen hastaneler ile iletişime geçin.

 

Yukarıda gördüğünüz fiyatlar sadece özel hastanede doğum yapmanın bedelidir. 9 aylık gebelik sürecini düşünecek olursak; gebelik rutin doktor kontrolleri, tahlilleri ve tetkikleri için hastaneye ortalama 10.000 TL’den fazla ödeme yapmanız gerekecektir.

Doğum Sigortası Fiyatları

İşte konunun en can alıcı noktası!

Doğum sigortası için 3.000 TL ile 7.500 TL arası bir prim ödeyerek; gebelik rutin kontrolleri,tahlilleri,tetkikleri,komplikasyonları ve normal doğum, sezaryen doğum masraflarınızı güvence altına almak istemez misiniz?

Doğum sigortası fiyatları için teklif alın, sigorta danışmanlarımız sizi arasınlar.

Sigorta danışmanlarımızın tecrübesi ile hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza uygun doğum sigortasını bulabilir, istediğiniz özel hastaneden sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap