Seyahat Sağlık Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

blog-image

Seyahat etmek her ne kadar mükemmel bir deneyim olsa da beklenmedik sorunlara karşı da daima tedbirli olmayı gerektirir. Kendiniz ve birlikte seyahat edeceğiniz sevdikleriniz için seyahat sağlık sigortası yaptırmak, seyahatinizi çok daha konforlu kılacaktır.

Bu yazımızda seyahat sağlık sigortasına dair tüm detayları paylaşıyoruz. Gelin önce seyahat sağlık sigortası ne demek kısaca bir göz atalım.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sağlık sigortası; yurt içi ve yurt dışı seyahat edenlerin sağlık ile ilgili risklerine karşı güvence oluşturan bir sigorta türüdür. Seyahat eden sigortalının, seyahat süresi içinde kaza geçirmesi veya hastalanması durumunda poliçede belirtilen teminat kapsamı ve limiti doğrultusunda masrafları karşılanır.

Seyahat Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Schengen sağlık sigortasından 0-80 yaş aralığındaki herkes, Tüm Dünya seyahat sigortasından ise 0-75 yaş aralığındaki kişiler yararlanabilir.

Seyahat sağlık sigortasından yararlanabilecek olan kişilerde bazıları;

 • Uluslararası tatilciler,
 • Yurt dışından gelenler,
 • Gemi yolculuğuna, safari veya rehberli turlara giden katılımcılar,
 • Uluslararası iş seyahatine gitmek zorunda olanlar,
 • Yurt dışında okuyan öğrenciler gibi birçok kişi faydalanabilir. 

Seyahat Sağlık Sigortasının Avantajları Nedir?

Diğer ülkelerdeki sağlık sistemleri farklı olabileceğinden yaşanabilecek herhangi bir sorunda çeşitli bürokratik engellerle karşılaşmanız mümkündür. Seyahat sağlık sigortası, özellikle sık yurt dışına çıkan insanların olası sağlık masraflarını düşünmeden yolculuk etmesini sağlar. 
Seyahat sağlık sigortasının faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • 30 bin euro'ya kadar acil sağlık ihtiyaçları için teminat sağlar.
 • Bagaj kaybı ya da hasar ödemesini karşılar.
 • Sağlık danışmanlığı desteği sunar.
 • Hastalık ve yaralanma anında tam koruma sağlar.
 • Kişiye ait belgelerin kaybolması halinde asistanlık hizmeti sunar.
 • Acil yardım hattı desteği verir.
 • Salgın hastalık teminatı sunar.
 • Acil diş hizmeti sunar.

Dilerseniz bizi 0216 368 45 45 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden arayabilir ve konuya dair tüm detayları sigorta danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak için 0216 368 45 45 'den bizi arayabilirsiniz. Bizi aradıktan sonra sigorta danışmanlarımız sizden; seyahat edeceğiniz ülke, gidiş dönüş tarihleriniz, TC kimlik numaranız ve doğum tarihinizi içeren bilgiler isteyecektir. Bu bilgileri eksiksiz olarak aktardıktan sonra sigorta danışmanlarımız sizin için en uygun seyahat sağlık sigortası teklifini çalışacak ve poliçelendirme süreci için size destek sağlayacaktır.

Vize İçin Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Yurtdışı seyahat sigortası dünyanın birçok yerinde seyahat etmek için zorunlu olmasa da, yaptığınız her seyahat için poliçe satın almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü seyahat sigortası çok uygun fiyatlı, satın alması kolay ve en çok ihtiyacınız olduğunda paha biçilmez bulacağınız pek çok faydaya sahiptir.

Seyahatinizi riske atmamak adına en iyi seyahat sağlık sigortasını tamamlayicisaglik.com'dan alabilirsiniz. 

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadar?

30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası fiyatı sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Seyahat sağlık sigortası ücretleri; yaş, teminat kapsamı, teminat limiti, seyahat edeceğiniz ülke ve seyahat süresine göre de farklılık gösterir. Bu  sebeple yurtdışı sağlık sigortası fiyatları için net bir rakam vermek doğru olmayacaktır.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırırken sadece fiyatlara değil aynı zamanda verilen teminatlara da bakılması gerekir. En uygun koşulara sahip yurtdışı seyahat sağlık sigortası fiyat teklifi için 0216 368 45 45 no'lu numaradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri Nelerdir? 

Seyahat sigortası yapan sigorta şirketlerinden bazıları aşağıdaki gibidir.

 • Allianz Seyahat Sağlık Sigortası
 • Quick Sigorta
 • Doğa Sigorta
 • Sompo Sigorta
 • Aksigorta Seyahat Sağlık Sigortası
 • BupaAcıbadem Sigorta
 • Axa Sigorta Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası Teminatları Nedir?

Seyahat sağlık sigortası teminatları sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak seyahat sağlık sigortası; tıbbi tedavi, tıbbi nakil, cenaze nakli ve ek teminatlardan oluşur. 

Zorunlu Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sağlık sigortası teminatları aşağıdaki gibidir.

 • Ana Teminatlar;
 • Tıbbi tedavi
 • Covid 19
 • Cenaze nakil
 • Tıbbi nakil/ geri dönüş seyahati

Ek Teminatlar;

 • Tıbbi danışmanlık, genel bilgi danışmanlığı ve acil mesajların iletimi teminatı
 • Unutulmuş ilaçların sevkiyatı teminatı
 • Kayıp bagaj bulunması, gecikmeli bagaj, hasarlı bagaj teminatı
 • Tedavi nedeniyle konaklama süresinin uzaması teminatı
 • Akraba transferi teminatı
 • Sigortalıya yapılacak tedavi nedeniyle aile üyelerinden birinin konaklaması teminatı
 • Evde hasar nedeniyle nakil teminatı
 • 1.derece yakın vefat teminatı
 • Seyahatin iptali, rötar, çifte rezervasyon nedeniyle gecikme teminatı
 • Ferdi kaza sürekli sakatlık teminatı
 • Acil diş teminatı
 • 3. şahıs mali mesuliyet teminatı
 • Kanuni işlemler için borç olarak kefalet, hukuki yardım teminatı

Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Seyahat sağlık sigortası hakkında merak edilen diğer soruların cevapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yolcuların, yurtiçi sağlık sigortası kapsamında olup olmadıklarına bakılmaksızın, seyahate çıkmadan önce yurtdışı seyahat sağlık sigortası satın alması gerekmektedir. 

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar ve Biter?

Seyahat sağlık sigortası seyahatin başlangıcı yani pasaport ile yurtdışına çıkış yapıldığı tespit edildiği an başlar. Yine aynı şekilde geri dönüş pasaport ile tespit edildiği an da geçerlilik süresi dolmuş olur.

Seyahat Sağlık Sigortası 92 Gün Kuralı Nedir?

Yurtdışı Sigorta yalnızca 92 gün geçerlidir. Yurt dışına seyahat ettiğinizde Türkiye'ye giriş çıkış yapmadan en fazla 92 gün boyunca sağlık sigortasından yararlanmak mümkündür. 92 günün aşılması durumunda ise sigorta geçeriz kalacaktır. Eğer kişinin 92 günden daha fazla bir seyahat planı söz konusu ise bu durumda ülkeye giriş yaptıktan sonra yeni bir yurtdışı sigortası yaptırması gereklidir. 

Bir başka seçenek de yıllık sigorta yaptırmaktır. Eğer bir giriş çıkış olmayacaksa ve 92 günden uzun bir seyahat planlanıyorsa yıllık olarak geçerli olan sağlık sigortalarından birinin yaptırılması daha uygun olacaktır.

Özel Sağlık Sigortası hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Yurt Dışına Çıkarken Seyahat Sigortası Zorunlu Mu?

Seyahat sigortası yükümlülükleri gidilecek ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Bazı ülkeler başvurularda vize için yurtdışı seyahat sigortası isterken bazı ülkeler yurtdışı sağlık sigortasını zorunlu tutmaz. Avrupa Schengen üye devletleri tüm ziyaretçilerinden Schengen sağlık sigortası istemektedir.

Kaç Çeşit Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Var?

Türkiye'de toplam 2 türde yurt dışı sağlık sigortasından bahsetmek mümkündür. Bunlar;
Schengen Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen bölgesi şartlarını karşılayan bir sigorta ürünüdür. Schengen bölgesinde yer alan bir yere seyahat edilecekse bu sigorta yaptırılmalıdır.

Genel Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası: Yalnızca Schengen bölgesini değil bu bölgenin dışında kalan ülkeleri kapsayan bir sigorta ürünüdür. Örneğin Amerika seyahati planlanıyorsa bu durumda Genel Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırılmalıdır.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Yurt dışı sağlık sigortası Türkiye'de ikamet eden ve yurtdışına seyahat edecek kişiler tarafından alınabilir. 
Vize sigortası kapsamına alınan bölgelerden ilki Schengen ülkeleridir. Schengen seyahat sigortası ülkeleri; Bulgaristan, Almanya, Fransa, Danimarka, Norveç, İsviçre ve daha birçok Avrupa ülkesini içinde bulundurur. Sigorta kapsamına alınan ikinci bölge Tüm Dünya ülkeleridir. Tüm Dünya seyahat sigortası ülkeleri kapsamında; Afganistan, Küba, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İran, Suriye, Sudan, Kuzey Kore veya Kırım Bölgesi hariç tutulmuştur. Vize için seyahat sağlık sigortası kapsam dahiline alınmayan ülkelerde geçerli değildir.

Seyahat Sağlık Sigortası Covid-19'u Kapsar mı?

Covid-19 teminatını ek prim yoluyla seyahat sağlık sigortası poliçenize dahil edebilirsiniz. Ülke sınırlarının dışına çıktığınızda covid-19 dahil tüm pandemik hastalıklar için güvence verilmektedir. Böyle bir durumda sigortalı kişi, nakil aracıyla en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmakta ve tedavi altına alınmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmak Neden Önemli?

Yurtdışı seyahatleri oldukça belirsiz ve sürprizlerle dolu olabilir. İklim değişikliği ve işin içine giren yorgunlukla birlikte, yolcunun hastalanma riski yüksektir. Seyahat Sigortası, seyahatleri sırasında beklenmedik bir şekilde hastalanan veya bir kaza ile karşılaşan yolculara gerekli olan tüm imkanları sağlar. Bu sebeple belirsizliklerle dolu bir yolculuğa seyahat sağlık sigortasıyla çıkmak alınabilecek en iyi önlemlerden birdir.

Yurt Dışı Seyahat Sigortası ve Yurt içi Seyahat Sağlık Sigortasının Arasındaki Fark Nedir?

Vize başvurularında ön plana çıkan yurt dışı seyahat sigortası, pek çok konsolosluğun zorunlu olarak gördüğü sigorta tipidir. Bu sigorta ile yolculuk sırasında gerekli olabilecek acil sağlık hizmetlerinden faydalanmanız sağlanır ve ortaya çıkan giderler teminat kapsamına alınır.

Yurt içi seyahat sağlık sigortası, ister iş ister tatil amaçlı olsun ülke sınırları dahilindeki tüm seyahatleriniz için yaşayacağınız olumsuz durumlara yönelik size koruma sağlar. Sizin belirlediğiniz süre boyunca geçerli olan bu sigorta türü, öngörülemeyen kötü sürprizler için kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olur. Seyahatinizi iptal etmek zorunda kaldığınızda ya da acil tıbbi tedaviye ihtiyaç duyduğunuzda yurt içi seyahat sigortası, masraflarınızı karşılamanızı sağlar.

Seyahat Sağlık Sigortasında Poliçe İptali Nasıl Gerçekleşir?

Seyahat sağlık sigortası poliçesinin iptali gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Eğer, gidilecek ülke seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmuşsa poliçenin iptali söz konusu olamaz. Ancak, ölüm, kaza, vefat veya fiili imkansızlık oluşmuş ise poliçe iptali yapılabilir.

Eğer gidilecek ülkede yurtdışı çıkış sigortası zorunlu değilse ve seyahat iptal edilmiş ise poliçe iptali için başvurulabilir. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin iptali için sigorta şirketine başvurmak yeterli olacaktır. Sigorta şirketleri genellikler seyahat iptalinin olduğuna dair kanıt ve seyahat sağlık sigortası poliçesinin iptali için bir dilekçe istemektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Yurtdışı çıkış sigortası için prim hesaplaması yapılırken çeşitli faktörler etkili olmaktadır. Bu bağlamda; gidilecek ülke, seyahat süresi, kişinin yaşı, istenen teminatlar, seyahat edecek kişi sayısı ve poliçeye eklenmesi gibi durumlara göre fiyatlandırma sistemi değişmektedir. Dolayısıyla burada kişinin ihtiyaçlarına yönelik limitleri ön plana çıkmaktadır. Ayrıca sigorta şirketlerinin sundukları avantajlı teklifler de sürekli güncellenmektedir. Dilerseniz sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilir ve sigorta uzmanlarımızla görüşerek sigorta şirketleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
 

Yayımlanma Tarihi: 10 Eylül 2020 Perşembe

Güncellenme Tarihi: 10 Mayıs 2024 Cuma

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

7 Önemli Sağlık Sigortası Terimi

7 Önemli Sağlık Sigortası Terimi

Bilmediğiniz sağlık sigortası terimleri yüzünden sağlık poliçenizi anlamakta güçlük mü ç...
Sigorta
3 Kasım, Cuma
Tümünü oku
Doğum Sigortası Nedir?

Doğum Sigortası Nedir?

Yakın zamanda hamilelik planlıyor ve gebelik rutin kontrolleri ile doğum masraflarını ka...
Sigorta
19 Ekim, Perşembe
Tümünü oku
En İyi Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir? En Doğru ve En Kısa Yol

En İyi Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir? En Doğru ve En Kısa Yol

Türkiye'de sağlık sigortası yapan şirketlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sağl...
Sigorta
2 Kasım, Perşembe
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın