Seyahat Sağlık Sigortası

blog-image

Yabancı bir ülkeyi ziyaret etmek, birçok kişi için heyecan verici bir deneyim olsa da bazı kişiler için stresli bir deneyim olabilir. Çünkü yurtdışı seyahatleri; bilinmeyen bir yolculuk ile rahatlık alanlarını terk etme, kültürel farklılıklar, para birimi, konaklama, ulaşım ve genel olarak yaşam gibi daha önce deneyimlediğiniz şeylere pek benzemeyen durumları içerir.

Nerede olursanız olun veya heyecan düzeyiniz ne olursa olsun, yurt dışındayken sizi koruyacak bir seyahat sağlık sigortası planına sahip olmak önemlidir. Çünkü yurtdışındayken öngörülemeyen hastalıklar ve kazalar olabilir. Daha da kötüsü, tedavi sonucu ortaya çıkan faturalar sizi daha zor bir durumda bırakabilir.

Seyahat sağlık sigortası hakkında bilmeniz gereken her şeyi sayfamızda bulabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sağlık sigortası; yurt içi ve yurt dışı seyahat edenlerin sağlık ile ilgili risklerine karşı güvence oluşturan bir sigorta türüdür. Seyahat eden sigortalının, seyahat süresi içinde kaza geçirmesi veya hastalanması durumunda poliçede belirtilen teminat kapsamı ve limiti doğrultusunda masrafları karşılanır.

Seyahat Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Seyahat sağlık sigortasından; uluslararası tatilciler, yurt dışından gelenler, gemi yolculuğuna, safariye veya rehberli turlara giden katılımcılar, uluslararası iş seyahatine gitmek zorunda olanlar ve yurt dışında okuyan öğrenciler gibi birçok kişi faydalanabilir. Schengen sağlık sigortasından 0-80 yaş aralığındaki herkes,Tüm Dünya seyahat sigortasından 0-75 yaş aralığındaki kişiler yararlanabilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yurtdışında hastalıklar veya yaralanmalar, yolcular için ciddi mali yükler oluşturabilir. Yolcuların, yurtiçi sağlık sigortası kapsamında olup olmadıklarına bakılmaksızın, seyahate çıkmadan önce yurtdışı seyahat sağlık sigortası satın alması gerekmektedir. Böylelikle yurtdışında tedavi olmaları durumunda maliyetleri önemli ölçüde düşürebilirler.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Başlar ve Biter?

Seyahat sağlık sigortası seyahatin başlangıcı yani pasaport ile yurtdışına çıkış yapıldığı tespit edildiği an başlar. Yine aynı şekilde geri dönüş pasaport ile tespit edildiği an da geçerlilik süresi dolmuş olur.

Vize İçin Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Seyahat sağlık sigortası dünyanın birçok yerinde seyahat etmek için zorunlu olmasa da, yaptığınız her seyahat için poliçe satın almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü seyahat sigortası çok uygun fiyatlı, satın alması kolay ve en çok ihtiyacınız olduğunda paha biçilmez bulacağınız pek çok faydaya sahiptir. Seyahatinizi riske atmamak için en uygun koşullara sahip poliçeyi tamamlayicisaglik.com'dan alabilirsiniz.

Yurt Dışına Çıkarken Seyahat Sigortası Zorunlu Mu?

Seyahat sigortası yükümlülükleri gidilecek ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Bazı ülkeler başvurularda vize için sağlık sigortası isterken bazı ülkeler seyahat sigortasını zorunlu tutmaz. Avrupa Schengen üye devletleri tüm ziyaretçilerinden Schengen sağlık sigortası istemektedir.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Hangi Ülkelerde Geçerlidir?

Yurt dışı sağlık sigortası Türkiye'de ikamet eden kişiler tarafından alınabilir. Poliçe sahibi, belirli bölgeleri seçerek sigortanın süresini belirler. Sigorta süresi boyunca da teminat kapsamında herhangi bir değişiklik yapılmaz.

Sigorta kapsamına alınan bölgelerden ilki Schengen ülkeleridir. Schengen seyahat sigortası ülkeleri; Bulgaristan, Almanya, Fransa, Danimarka, Norveç, İsviçre ve daha birçok Avrupa ülkesini içinde bulundurur. Sigorta kapsamına alınan ikinci bölge Tüm Dünya ülkeleridir. Tüm Dünya seyahat sigortası ülkeleri kapsamında; Afganistan, Küba, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İran, Suriye, Sudan, Kuzey Kore veya Kırım Bölgesi hariç tutulmuştur.

İnsanlar seyahat ettikleri veya seyahat edecekleri ülkeleri dikkate alarak poliçelerini oluşturabilirler. Sigortanın şartları ve süresi pasaportun geçerliliğine göre belirlenir. Kapsam dahilinde olmayan bir ülkeye seyahat ediyorsanız, sigorta geçerliliğini yitirir.

Zorunlu Seyahat Sigortası Neleri Kapsar?

Seyahat sağlık sigortası paketlerinin içeriği değişebilir. Farklı sigorta şirketleri, farklı ihtiyaçlara uygun seçenekler sunmaktadır. Ancak genel olarak tıbbi bilgilendirme ve konsültasyon hizmetleri, ayakta ve yatarak tedavi, sigortalıların tıbbi nedenlerle ulaşım ve seyahatleri, sigortalının ölümü durumunda tıbbi koşullara göre transferler standart poliçelerde yer almakta ve teminat altına alınmıştır.

Seyahatin iptali, bagaj kaybı, rezarvasyon iptali, refakatçi ulaşımı, refakatçi bir akrabanın yaşam masrafları, kişisel eşyalarının değiştirilmesi, gerekli ilaçların gönderilmesi, refakatsiz çocukların dönüşü, tedaviden sonra eve dönüş gibi birçok ek teminat poliçeye eklenebilir. Böylelikle sigortalı herhangi bir sorun çıkması durumunda kendisinin, işinin ve bagajının güvenliğinden emin olabilmektedir. Tam koruma sağlayan kapsamlı paketlere ek olarak, standart paketler de acil durumlarda son derece yararlı ve yardımcıdır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmak Neden Önemli?

Yurtdışı seyahatleri oldukça belirsiz ve sürprizlerle dolu olabilir. İklim değişikliği ve işin içine giren yorgunlukla birlikte, yolcunun hastalanma riski yüksektir. Seyahat Sağlık Sigortası, seyahatleri sırasında beklenmedik bir şekilde hastalanan veya bir kaza ile karşılaşan yolculara gerekli olan tüm imkanları sağlar. Bu sebeple belirsizliklerle dolu bir yolculuğa seyahat sağlık sigortasıyla çıkmak alınabilecek en iyi önlemlerden birdir.

Seyahat Sağlık Sigortasında Poliçe İptali Nasıl Gerçekleşir?

Seyahat sağlık sigortası poliçesinin iptali gidilecek ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Eğer, gidilecek ülke seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutmuşsa poliçenin iptali söz konusu olamaz. Ancak, ölüm, kaza, vefat veya fiili imkansızlık oluşmuş ise poliçe iptali yapılabilir.

Eğer gidilecek ülkede seyahat sağlık sigortası zorunlu değilse ve seyahat iptal edilmiş ise poliçe iptali için başvurulabilir. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin iptali için sigorta şirketine başvurmak yeterli olacaktır. Sigorta şirketleri genellikler seyahat iptalinin olduğuna dair kanıt ve seyahat sağlık sigortası poliçesinin iptali için bir dilekçe istemektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Seyahat sağlık sigortası fiyatları standart bir günlük ücrete dayanır. Çoğu seyahat sağlık sigortası ücretleri, kişi başına ve günlük olarak uygulanır. Ancak, yurtdışı sağlık sigortası fiyatları için bazı değişken faktörler bulunabilir. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Yaş: Yaşınız hangi yaş grubuna dahil olacağınızı belirler ve bu da günlük hesaplanan fiyatı etkiler. Yaş arttıkça, seyahat sağlık sigortası için ödenecek prim de artar.

Teminat kapsamı: Seyahat sağlık sigortanıza ekleyeceğiniz ek teminatlar poliçe fiyatını etkiler.

Teminat limiti: Poliçe yaptırırken sağlık masraflarınız için belirlenen limit ödeyeceğiniz primi etkiler.

Seyahat sağlık sigortasında fiyatlar günlük olarak hesaplanır ve teminat kapsamına göre değişir. Bu sebeple yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırırken sadece fiyatlara değil aynı zamanda verilen teminatlara da bakılması gerekir. Sizi en uygun koşulara sahip en avantajlı fiyatlara ulaşmak için 0216 368 45 45 no'lu numaradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

Evcil Hayvan Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?
Evcil Hayvan Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

Hayatımızın bir parçası olan can dostlarınız için mama, hijyen ürünleri, bakım ve sağlık h...

Sigorta
23 Mayıs, Pazartesi
Tümünü oku
Doğum Sigortası Bekleme Süreleri
Doğum Sigortası Bekleme Süreleri

Sigorta şirketleri, sağlık sigortalarında tüm katılımcılarına bekleme süresi uygular. Bek...

Sigorta
29 Haziran, Cuma
Tümünü oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi avantajı hakkında bilginiz var mı? Özel sağ...

Sigorta
19 Aralık, Salı
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın