sağlık sigortasının önemi

Neden Sağlık Sigortası Almıyoruz?

Ünlü sanatçı Lisa Ray, oldukça nadir bir kanser türü olan çoklu miyelomdan bir darbe aldığında buna hazır değildi. Hiç kimse kanser, ani kalp durması ya da inme gibi büyük olaylara hazırlıklı değildir ama Ray kötü adamla savaşmak için fiziksel, zihinsel ne kadar kuvveti varsa kullandı. Savaşı 8 yıl sürdü. 8 bitmek bilmeyen yıl boyunca hastane yatakları arasında, tedavilerle ve testlerle uğraştı. Olayın fiziksel ve zihinsel yanı bir kenara, ortaya çıkmış olması mümkün olan hastane faturalarını düşünebiliyor musunuz? Sağlık sigortasının önemi tam da bu noktada gözümüze çarpar.

Hepimiz iyi şeyler için hazırlık yaparız. Kariyerimiz, eşimizle hayatımız, yüksek eğitim, yıllık yurt dışı tatilleri, daha büyük bir ev, daha büyük bir araba, daha değerli alımlar ama hastalığı planlayamayız. Bu yüzden sağlık sigortası almayı da düşünmeyiz.

Gelecek, 5 yıllık bir plan ile kapımıza dayanmaz. Kariyerimizi ve aile hedeflerimizi dilediğimiz gibi planlayabiliriz ama sağlık veya kaza gibi faktörler üzerinde gerçek kontrolümüz yoktur. Onlar sadece inançtır. Gerçek değildirler.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 9 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık Sigortasının Önemi Nedir?

Çoğu insan, özellikle de gençler, sağlık sigortası planı almayı geciktirirler. Çünkü iki şeyi hayal ederler:

Birincisi, genç oldukları için sağlıklı oldukları ve hiçbir hastalığa yakalanmayacaklarıdır.

İkincisi, bir hastalığa yakalansalar bile hastane ve tedavi ücretlerini kendi birikimleri ile karşılayıp kariyerlerini ilerleterek yerini doldurabileceklerine inanmalarıdır.

Bazı kişiler yaşlandığımızda sağlık sigortası almayı düşünmemiz gerektiğini söyler. Bazı kişiler ise sağlık sigortası almanın gereksiz olduğunu çünkü çalıştığımız şirketin bunu zaten sağladığını söyler. Ayrıca işimizi kaybetmeyi ya da işe gidemeyecek kadar hastalanmayı da planlamayız. Kurumsal sağlık sigortası poliçesi, büyük hastalıkları ve tedavileri karşılamayan, limitli poliçeler olmasına rağmen kişiler gayet memnun gibi görünüyor. Planlamak doğamıza çok ters.

Hastalıklarınız ortaya çıkmadan önce sağlık sigortasının önemi anlaşılmalıdır.

Ya bir şey ters giderse ya da bir kaza geçirirseniz? Siz tekrar ayağa kalkana kadar aileniz tedavi masraflarını nasıl karşılayacak hiç düşündünüz mü Eğer iş arıyorsanız ya da emekliyseniz, iş veren bazlı sigorta da artık geçerli değildir. Plan yapmamız gereken zamanlar için güzel bir örnek değil mi?

Gerçek şu ki, eğer sağlık merdivenlerinde ayağınız kaydıysa hiçbir plan kusursuz değildir. Genel olarak kabul edilen bir başka gerçek de sağlık sigortasının zorunlu olarak kabul edilmesinin gerektiğidir. Not edilmesi gereken diğer önemli unsur ise gençken sağlık sigortası aldığınızda faydalarının da daha iyi olmasıdır. Genç yaşlarınızda bir sağlık sigortasına başvurduğunuzda daha düşük primi de garantilemiş olursunuz. Eğer hayatınızın erken dönemlerinde bir sağlık sigortası alırsanız çeşitli bonus ve indirimlerden yararlanıp primlerinize yansıtabiliyorsunuz. Üstelik poliçeniz yenilendikçe herhangi bir talepte bulunmazsanız, hasarsızlık indiriminiz de birikir. Bu menfaatler yaşınız ilerledikçe azalır ve harcamalarınıza eklenir.

Yani eğer sağlık sigortası almak için yaşlanmayı bekliyorsanız, çok daha az seçenek ile çok daha yüksek primlerin karşınıza çıkacağını unutmayın.

Sağlık sigortaları ayrıca  önceden var olan hastalıklar konusunda sınırlandırıcı bazı katı faktörlere de sahiptir ve ciddi ciddi düşünülmeleri gerekmektedir. Yani sigortanızı ne kadar erken alırsanız, o kadar çok fayda sağlarsınız.

Ayrıca unutmayın ki sağlık sigortası için başvuru yaparken ailenizin, yaşlanmakta olan ebeveynlerinizin ihtiyaçları ve büyük hastalıklara olan genetik yatkınlığınız gibi unsurları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap