Türklerin Özel Sağlık Sigortası Satın Alırken Yaptığı Hatalar

özel sağlık sigortası hataları

Türklerin Özel Sağlık Sigortası Satın Alırken Yaptığı Hatalar

Özel sağlık sigortası hataları, Türk insanının “İdare eder ya” yaklaşımından kaynaklanmaktadır. İdare eder şeklinde bir yaklaşım birçok kez bizleri sorunlarla karşı karşıya  bırakmıştır. Burada önemli olan nokta, kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmemek, sağlık sigortası satın almadan önce araştırma yapmak ve sigorta şirketlerinin sağladığı avantajları karşılaştırmaktır. Özel sağlık sigortası satın almak başlı başına bir iştir ve detayları mutlaka incelenmelidir. 

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 8 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

özel sağlık sigortası hataları

özel sağlık sigortası hataları

Özel Sağlık Sigortası Hataları

Tavsiye ile Özel Sağlık Sigortası Almak

Çoğu kişi etrafında özel sağlık sigortası almış kişilerden etkilenerek bir sağlık planı satın alır. Burada gözden kaçan nokta sağlık planlarının farklı özelliklere sahip olmasıdır. Çevrenizdeki kişilerin satın aldığı özel sağlık sigortası onların ihtiyaçlarını karşılayabilir fakat sizin daha farklı ihtiyaçlarınızı karşılayamayabilir. Eğer siz de özel sağlık sigortasının avantajlarından yararlanmak istiyorsanız ihtiyaçlarınız doğrultusunda araştırma yapmalısınız.

Tek Bir Sigorta Aracı Kurumuna Bağlı Kalmak

Yıllardır ailenizin sigorta işlemlerini yapan bir sigorta temsilciniz olabilir. Fakat sadece sigorta temsilcinize güvenip tüm işleri ona bırakmak hiç doğru bir karar değildir. Mesela sigorta temsilciniz bir veya bir kaç sigorta şirketi ile anlaşmalı ise sizi sağlık plan seçerken sınırlandıracaktır. Daha avantajlı fiyatlar ile daha kapsamlı bir sağlık planı satın alabilecekken, sigorta temsilcinizin anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri tarafından sınırlı kalmış olacaksınız.

En Ucuz Özel Sağlık Sigortasını Satın Almak

Özel sağlık sigortası satın alırken prim ücretine göre değerlendirme yapmak oldukça yanlıştır. Düşük prim ücreti ödeyerek kendinizi karlı sayabilirsiniz fakat size sunulan sağlık hizmetinin de düşük prim ücreti ile orantılı olacağını unutmamalısınız. Sınırlı teminat kapsamı seçerek cebinizden masrafları karşılamak size maddi açıdan zarar verebilir.

Özel Sağlık Sigortası Özel Şartlarını Anlamadan Poliçe Satın Almak

Özel sağlık sigortası satın aldığınız da tüm sağlık masraflarınızın sağlık poliçenizden karşılanacağını düşünebilirsiniz. Bu en büyük yanlışlardan biridir. Özel sağlık sigortası kapsamında belirlenmiş limitler, katılım payı oranı ve teminat dışı bırakılmış durumlar vardır. Özel sağlık poliçenizi detaylı bir şekilde okursanız ek bilgileri gözden kaçırmamış olursunuz. İleri de teminat dışı kalmış bir durum ile karşılaştığınızda kendinizi kandırılmış gibi hissetmek istemiyorsanız sağlık poliçenizin detaylarını mutlaka öğrenin.

Sigorta Şirketinin Tüm Masrafları Karşılayacağını Sanmak

Bir diğer yanlış geçmişten gelen rahatsızlıklarınızı özel sağlık sigortası satın alırken saklamanızdır. Geçmişten gelen rahatsızlıklarınızın ödeyeceğiniz prim ücretini artıracağını düşünürsünüz. Fakat rahatsızlıklarınızı saklamanız durumunda, hasar talebi oluşturmak istediğiniz de bu rahatsızlığın geçmişten gelen bir durum olduğu anlaşılırsa hasar talebiniz reddedilir.

Dar Kapsamlı Özel Sağlık Sigortası Almak

Son olarak düşük teminatlı bir sağlık planının yeterli olduğunu düşünürsünüz. Her geçen gün yükselmekte olan sağlık ücretleri ile bu düşünceniz kesinlikle yanlıştır. Eğer acil durumlar için birikimlerinizi harcamak istemiyorsanız, ihtiyacınız olan teminatları poliçenize mutlaka ekletmelisiniz. Özel sağlık sigortası prim ücretleri size yüksek geliyor ve bu ücretleri karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız her yıl bir teminatı ekleterek planınızı geliştirebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası hataları yukarıda bahsettiğimiz gibidir. Hayatın her noktasında “olduğu kadar” kelimesini kullanmak yerine gelecekte oluşabilecek risklere karşı kendimizi güvence altına almalıyız. Her geçen gün yükselen sağlık ücretleri ile başa çıkmak hiç kolay değil. Özel sağlık sigortası ile hastalıklar karşısında maddi olarak mağdur olmamak için, size en uygun sağlık planını satın almalısınız.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş