Özel Sağlık Sigortası Kapsamı ve Faydaları Nelerdir?

blog-image

Birçok sigorta şirketi tarafından sunulan özel sağlık sigortası; hem bireysel hem kurumsal olarak talep gören geniş kapsamlı bir sağlık sigortası türüdür. Özel sağlık sigortası yapan şirketler, Türkiye'deki en iyi özel hastaneler ile anlaşmalıdır. SGK veya Bağkur'unuz ile gidip tedavi olamayacağınız hastanelerde, özel sağlık sigortası ile tedavi olabilirsiniz. 

Aşağıdaki formu doldurarak hemen özel sağlık sigortası teklifi alabilirsiniz.

Özel sağlık sigortasına başvuru yapın!

En uygun Özel Sağlık Sigortası için teklif çalışalım, sizi arayalım.

Özel Sağlık Sigortası Ne Demek?

Özel sağlık sigortası; ani bir kaza, hastalık veya diğer sağlık sorunları ile ilgili yatarak veya ayakta gerçekleşen tedavi masraflarınızı sizin yerinize hastaneye ödeyen sağlık sigortası türüdür. Özel sağlık sigortaları kişiye özeldir ve bir yıl boyunca ihtiyaç duyacağınız sağlık hizmetleri için sizi koruma altına alır. Özel sağlık sigortası ile dilediğiniz hastaneyi ve dilediğiniz doktoru seçme şansına da sahip olabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları Nedir?

"Özel sağlık sigortası nedir, ne işe yarar?" diye düşünüyorsanız 7 maddede hızlıca bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte özel sağlık sigortası faydaları:

 1. Özel sağlık sigortası ile bir hastalık veya kaza yaşamanız durumunda ağır maliyetli tedavilere karşı güvence oluşturursunuz. 
 2. Yatarak gerçekleşen tedaviler limitsiz, ayakta gerçekleşen tedaviler için kendinizin belirlediği limit tutarında 1 yıl boyunca sağlık hizmeti alabilirsiniz. 
 3. Özel sağlık sigortası aşı kapsamı sayesinde bebek, çocuk ve yetişkin aşılarını yaptırabilirsiniz.
 4. Özel sağlık sigortası ile doğum yapabilir hatta doğacak bebeğiniz için de küvöz, aşı ve diğer sağlık masraflarını güvence altına alabilirsiniz. 
 5. Özel sağlık sigortanızı ilgili teminatı seçmeniz durumunda yurt dışında da kullanabilirsiniz.
 6. Özel sağlık sigortası estetik teminatı ile botoks, dolgu ve burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz.
 7. Özel sağlık sigortası, Türkiye'nin en iyi özel hastanelerinde, istediğiniz doktorda tedavi olmanıza imkan sağlar.
 8. Kurumsal, bireysel veya aile olarak özel sağlık sigortası alabilirsiniz.
 9. Özel sağlık sigortası vergi indirimi almanıza da olanak tanır.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası poliçeleri kişinin ihtiyacına ve bütçesine göre şekillendirilebilir. Bu yüzden sigorta şirketlerinin özel sağlık sigortası ürünleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Türkiye'de özel sağlık sigortası hizmeti sunan birçok şirket vardır ve her birinden teklif almak şüphesiz zaman gerektirir. Bu noktada tamamlayicisaglik.com olarak size destek verebiliriz. Nasıl mı?

Alanında uzman sigorta danışmanlarımızdan özel sağlık sigortası teklifi alabilir; teminat kapsamı, limitler, katılım payı oranı, anlaşmalı hastaneler gibi pek çok konu hakkında detaylı bilgiye birkaç dakika içinde ulaşabilirsiniz. Bunun için;

Özel Sağlık Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Özel sağlık sigortası fiyatları ortalama 10.000 TL ile 80.000 TL arası değişkenlik gösterir. Fiyat aralığının bu kadar geniş olmasının sebebi ise ÖSS fiyatlarını belirleyen birçok faktörün olmasıdır. Bu faktörler bir araya getirildiğinde tam kapsamlı özel sağlık sigortası fiyatları veya full sağlık sigortası fiyatları netleşir.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası kapsamı; yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatından oluşur. ÖSS kapsamı yatarak tedavi teminatı; ameliyat, ameliyatsız tedavi, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz tedavi ve tetkikleri, trafik kazası sonrası diş tedavisi, küçük cerrahi ve tıbbi gözlem tedavisi, ameliyat öncesi/sonrası tetkik, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, evde bakım ve tedavi, tıbbi malzeme ile ambulans hizmetlerini kapsar.

Özel sağlık sigortası kapsamı içinde yer alan ayakta tedavi teminatı; doktor muayenesi, ilaç, fizik tedavi, röntgen, laboratuvar tetkikleri ve ileri tanı yöntemlerini kapsar. ÖSS ek teminat kapsamında da bazı hizmetler ücretsiz olarak verilir. Check-up, mamografi, PSA, diş bakım paketi ve online doktor gibi ek hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Kaç Yaşına Kadar Sigortalar?

Özel sağlık sigortası üst yaş sınırı sigorta şirketine göre değişir. Sigorta şirketlerine göre özel sağlık sigortası yaş sınırı hakkında bilgiye tablomuzdan ulaşabilirsiniz. Tabloda belirtilen giriş yaşı üst sınırı sağlık poliçesini ilk defa satın alacaklar için geçerli bir kuraldır. 

Sigorta Şirketi Giriş Yaşı Üst Sınır Tek Başına Çocuk için Giriş Alt Yaş Sınırı
Bupa Acıbadem Sigorta 60 yaş 0-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Allianz Sigorta 64 yaş 6-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Anadolu Sigorta 64 yaş 0-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Axa Sigorta 59 yaş 18 yaşından küçük çocuklar ailesi ile sigortalanır.
Türkiye Sigorta 55 yaş 6-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Tablo tarihi: 11.06.2024 - Özel sağlık sigortası yaş sınırları ve tek başına çocuk yapan sigorta şirketlerini karşılaştıran tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin.

Özel Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?

Özel sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler, sağlık poliçenizin en önemli parçalarından biridir. Düzenli olarak gittiğiniz veya tedavi olmak için tercih edeceğiniz hastanenin mutlaka sigorta şirketiniz ile anlaşması olması gerekmektedir. Özel sağlık sigortası nerelerde geçerli diye düşünüyorsanız, “Anlaşmalı Sağlık Kurumları” sayfamızdan detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Yapan Şirketler Hangisidir?

Sigorta şirketlerinin özel sağlık sigortası kapsamı içinde yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminat limitlerini görmek, sundukları ücretsiz sağlık hizmetlerini incelemek için listedeki isimlere tıklayabilirsiniz:

Özel Sağlık Sigortası Kapsamı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Özel Sağlık Sigortası  Psikolog Desteği Sağlar mı?

Özel sağlık sigortası kapsamında psikiyatri ya da psikolog desteği yoktur. Ancak bazı sigorta şirketleri poliçe kapsamında psikolojik danışmanlık hizmeti olarak “ek teminat” ilave edebilir. Bu ek teminatlar yalnızca 1 muayene ile sınırlıdır. İlk muayeneden sonra psikolojik destek almaya devam ederseniz tedavinin tamamı karşılanmaz ancak %20 indirimli olarak tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası  Psikiyatri Desteği Sağlar mı?

Özel sağlık sigortası kapsamında psikiyatri yer almaz diğer bir deyişle psikiyatri branşında destek vermemektedir. 

Psikiyatri ve Psikolog Desteği Sağlayan Özel Sağlık Sigortası Şirketleri Nelerdir?

BupaAcıbadem Sigorta, AK Sigorta, Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, AXA Sigorta, Demir Sağlık Sigorta, Groupama Sigorta, Mapfre Sigorta, Ray Sigorta ve Türkiye Sigorta özel sağlık sigortası yapan şirketlerindendir. Her birinin farklı poliçe ve ek teminatları mevcuttur. Psikolog desteği veren sigorta şirketlerine dair tüm detaylara linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Psikiyatri ve Psikolog Seansları Özel Sağlık Sigortası Kapsamına Alınabilir mi?

Özel sağlık sigortası doğuştan ya da geçmişten gelen hastalıkların yanı sıra psikiyatri ve psikolog muayenesini de kapsamaz. Psikiyatrik ve psikolojik bozuklukların muayene, nöropsikiyatrik testler ve komplikasyonlarına ait her türlü gider özel sağlık sigortası kapsamı dışındadır. Teminat dışında kalan durumlar için ilgilendiğiniz sigorta şirketinin özel şartlarını okuyabilir ve detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Acilde Geçer mi?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen acil durumlar listesinde yer alan bir sağlık sorunu mevcutsa, özel sağlık sigortasının acil durumlarda da geçerliliği vardır. Normalde poliçe teminatında bazı hastalıklar için bekleme süreleri tanımlıdır ancak acil durum söz konusu olduğunda bu süre gözetilmez ve hastanın tedavisine hızlı bir şekilde başlanır. 

Hayati bir tehlike mevcut değilse ve hali hazırda bekleme süresi henüz dolmadıysa, özel sağlık sigortası acilde geçerli olmayacaktır. Diğer bir deyişle DSÖ tarafından listeye alınan tüm durumlar “hayati tehlike oluşturan” hallerdir ve özel sağlık sigortası kapsamı altında yer alır. 

Özel sağlık Sigortası Devlet Hastanesinde Geçerli mi?

Özel sağlık sigortasının devlet kurum ve kuruluşlarında geçerliliği yoktur. Özel sağlık sigortaları yalnızca poliçede belirtilen anlaşmalı sağlık kuruluşlarında ve yine anlaşmalı özel hastanelerde geçerlidir.

Özel Sağlık Sigortası Özel Hastanede Geçerli mi?

Özel sağlık sigortası özel hastanelerde geçerlidir. Poliçe satın alırken tercih edilen hastane ağına ait tüm kurum ve kuruluşlarda özel sağlık sigortası geçerlidir. 

Özel Sağlık Sigortası Özel Muayene Ücretini Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası özel muayene ücretini karşılar. Özel sağlık sigortaları doktorlar ve aynı zamanda doktorlara ait özel muayenehanelerle de anlaşmalıdır bu sayede sağlık sigortasından yararlanmak mümkündür. Poliçede belirtilen ödeme oranları ve limitler dahilinde muayene ücreti özel sağlık sigortası kapsamında yer alır.

Özel Sağlık Sigortası İlaç Karşılar mı?

Hem yatarak tedavi teminatı hem de ayakta tedavi teminatı kapsamında sigortalının tedavisi için gerekli olan ilaçlar teminat altındadır. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmayan ilaçlar, sigorta kapsamı dışındadır. 

Özel Sağlık Sigortası Serumu Karşılar mı?

Özel sağlık sigortanızın teminat kapsamı ve limitleri dahilinde serum masrafları karşılanır. 

Özel Sağlık Sigortası Sünneti Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası kapsamında sünnet yer almaz. Sünnet operasyonu, tıbbi bir nedenle dahi olsa teminat dışı kalan durumlardandır.

Özel Sağlık Sigortası Kürtajı Karşılar mı?

Özel sağlık sigortaları, isteğe bağlı gerçekleştirilen operasyonları ve bu operasyonlar neticesinde oluşan komplikasyonları güvence altına almaz. Diğer bir deyişle kürtaj gibi isteğe bağlı operasyonlar ÖSS kapsamı dışında yer alır.

Özel Sağlık Sigortası Lazer Göz Ameliyatını Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası, lazer göz ameliyatını karşılamaz, masraflar sigorta kapsamı dışında değerlendirilir.

Özel Sağlık Sigortası Göz Muayenesini Karşılar mı?

Bu durum değişkenlik gösterir; geçmişten gelen bir hastalık varsa ve tedavi gereksinimi doğduysa özel sağlık sigortası tarafından karşılanmaz. Ancak göz hastalığı, poliçe başlangıç tarihinden sonra ortaya çıktıysa özel sağlık sigortası kapsamında göz muayenesi karşılanır.

Özel Sağlık Sigortası Göz Ameliyatını Karşılar mı?

Özel sağlık sigortasının masrafları karşılaması için göz ameliyatını gerektiren hastalığın poliçe başlangıcından sonra ortaya çıkması gerekmektedir. Poliçe başlangıç tarihinden önce olan bir hastalıktan kaynaklanan ameliyatlar, ÖSS kapsamı altında değerlendirilmez. 

Özel Sağlık Sigortası Göz Çizdirmeyi Karşılar mı?

Görme kusurlarını tedavi etmek amacı ile yapılan göz çizdirme ameliyatı özel sağlık sigortası kapsamında yer almaz.

Özel Sağlık Sigortası Lensi Karşılar mı?

Gözlük, gözlük camı, kontakt lens ya da lens solüsyonları gibi giderler, sigorta kapsamına “Gözlük ve Lens Teminatı” eklenmesi şartı ile karşılanır. 

Özel Sağlık Sigortası Gözlük Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası kapsamına “Gözlük ve Lens Teminatı” eklenmesi şartı ile sigortalının sürekli kullanacağı gözlüğün masrafı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Ancak poliçede gözlük teminatı yoksa masraflar sigorta şirketi tarafından ödenmez.

Özel Sağlık Sigortası Lazer Epilasyonu Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası, lazer epilasyonu karşılamaz.

Özel Sağlık Sigortası Meme Küçültme Karşılar mı?

Meme küçültme veya meme büyütme gibi estetik amaçlı ameliyatlar özel sağlık sigortası poliçesi kapsamında yer almaz. 

Özel Sağlık Sigortası Spirali Karşılar mı?

Korunma yöntemlerinden biri olan spiral, özel sağlık sigortası kapsamında masrafı karşılanan bir işlem değildir. Teminat dışı haller listesinde yer alır.

Özel Sağlık Sigortası Sağlık Raporunu Karşılar mı?

Sağlık raporu, özel sağlık sigortası poliçesinde karşılanmaz, teminat dışı olarak değerlendirilir. 

Özel Sağlık Sigortası Tüp Bebeği Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası kapsamında tüp bebek tedavisi masrafları karşılanmaz.

Özel Sağlık Sigortası Tüp Mide Ameliyatını Karşılıyor mu?

Tüp mide ameliyatı, özel sağlık sigortası kapsamında yer almaz.

Özel Sağlık Sigortası Uyku Apnesi Tedavisini Karşılar mı?

Uyku bozuklukları, uyku apnesi ya da horlama gibi durumlara ilişkin tetkik ve tedaviler özel sigorta kapsamı dışında yer alır.

Özel Sağlık Sigortası Ayrıntılı Ultrasonu Karşılar mı?

Özel sağlık sigortası ultrason ve ayrıntılı ultrason gibi tetkikleri karşılar. Ancak bunun için poliçede yer alan özel şartlar geçerlidir.

Özel Sağlık Sigortası Varis Tedavisini Karşılar mı?

Varis hastalığı poliçe başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkmışsa tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanabilir. Ancak yüzeyel varis tedavileri (kimyasal blokaj, köpük ve sklerozan-lazer tedavileri gibi) teminat dışıdır.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaz?

ÖSS kapsamı dışında yer alan hallerden bazıları;

 • Poliçe başlangıç tarihinden önce var olan mevcut rahatsızlık/hastalıklarla ilgili her türlü sağlık gideri kapsamı dışındadır.
 • Doğumsal hastalıklar, genetik hastalıklar, mevcut sakatlıklar ve komplikasyonları, her türlü omurga eğrilikleri, obezite ile ilgili tanı, tedavi ve kontrol giderleri kapsam dışındadır.
 • Özel sağlık sigortası kapsamı dahilinde diyetisyen, vücut/kütle ölçüm testleri, vücut yağ oranı belirleme testleri, gıda intolerans testleri gibi giderleri kapsam altına almaz.
 • Özel sağlık sigortası psikiyatrik ve psikolojik bozuklukların muayene, nöropsikiyatrik testler ve komplikasyonlarına ait her türlü gideri kapsam dışında tutar.
 • Özel sağlık sigortası sünnet ve fimozis tedavisi giderleri kapsam dışındadır.
 • Özel sağlık sigortası ile estetik ve kozmetik amaçlı tedavi, ameliyat, kontrol ve komplikasyonlarına ilişkin giderler kapsam dışındadır.
 • Özel sağlık sigortası göz hastalıklarına ilişkin olarak; gözde kırılma kusurları, göz kaymaları, şaşılık, görme tembelliği ile ilgili her türlü tetkik, ilaç, malzeme ve tedavi giderleri kapsam dışında tutar.

Sağlıkla kalın.

Yayımlanma Tarihi: 6 Kasım 2020 Cuma

Güncellenme Tarihi: 11 Haziran 2024 Salı

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

İçindekiler

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

7 Önemli Sağlık Sigortası Terimi

7 Önemli Sağlık Sigortası Terimi

Sağlık sigortası teklifi veya poliçesi okurken en çok karşılaşacağınız sağlık sigortası...
Sigorta
3 Kasım, Cuma
Tümünü oku
Doğum Sigortası Nedir?

Doğum Sigortası Nedir?

Yakın zamanda hamilelik planlıyor ve gebelik rutin kontrolleri ile doğum masraflarını ka...
Sigorta
19 Ekim, Perşembe
Tümünü oku
En İyi Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir? En Doğru ve En Kısa Yol

En İyi Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir? En Doğru ve En Kısa Yol

Türkiye'de sağlık sigortası yapan şirketlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sağl...
Sigorta
2 Kasım, Perşembe
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın