Sağlık Sigortası Yaptırmalı mıyım?

sağlık sigortası yaptırmalı mıyım

Sağlık Sigortası Yaptırmalı mıyım?

Sağlık sigortası satın alırken yapılan hatalar sizi korkutabilir. Tahminimizce, sağlık sigortası yaptırmalı mıyım? diye sormanın sebebi bu korkudan gelmektedir. Hangi sağlık sigortasını alacağınıza karar verirken, size cazip gelecek teklifler ile karşılaşabilirsiniz. Bu cazip teklifler karşısında hata yapabileceğiniz noktaları önceden öğrenin ve bu hatalara düşmeyin! 

Bir sağlık sigortası planı ile gelecekte oluşabilecek tıbbi ödemelere karşı kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Fakat her sigorta şirketinin sağlık sigortası için bu durum geçerli değildir. Doğru fırça seçimi nasıl bir tablonun kaderini belirliyorsa, sizin de doğru sigorta planını seçmeniz moralinizi yükseltecektir.

Aşağıdaki rehberi okuyarak çıkarlarınızı koruma altına alabilir ve sağlık sigortası yaptırmalı mıyım? sorunuza kendi yanıtınızı verebilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 10 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 10 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık sigortası teklifinizi anlamadan kabul etmeyin.

Bu noktayı genişletmek için bir örnek verelim. Arkadaşınız Raşit, onun için doğru sigortayı seçen ve tüm evrak işlerini halleden iyi bir sigorta acentesi buldu. Güvenilir bir sigorta temsilcisi bulmak harika bir iş fakat Raşit için doğru olan sağlık sigortası, sizin için uygun olmayabilir. Kendi işinizi kendiniz yapın; Raşit’in planını sorgusuz sualsiz satın almayın.

Sigorta planınızda, yatarak tedavi ve ayakta tedavi olmak üzere teminat altına alınan şartları mutlaka okuyun. Sigorta poliçenizden ayakta tedavi ve yatarak tedavi limitlerinizi, hastaneye ödemeniz gereken (SGK tarafından belirlenmiş) katılım ücretini ve muafiyet durumunuzu öğrenebilirsiniz. Raşit sağlık poliçesinde sadece yatarak tedavi teminatı almış olabilir (düşük prim ödemek için) fakat siz poliçenize ayakta tedavi teminatını ekleterek sağlık sigortanızı daha elverişli hale getirebilirsiniz.

Poliçe evrakları, sigorta planınızın sunduğu teminatlarını ve faydalarını anlamanıza yardımcı olur. Poliçenizde bahsedilen maddeleri iyi anlamanız ve ondan sonra satın alma aşamasına geçmeniz önemlidir.

Her yaşadığım sağlık problemi sağlık poliçem tarafından ödenir.

Satın aldığınız poliçenin primini düzenli ödediğiniz sürece sigorta poliçenizin tüm masrafları eksiksiz karşılayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu büyük bir yanlıştır.

Bazı sağlık poliçeleri, tıbbi hizmet talep ettiğinizde sizin de kendi cebinizden bir hizmet bedeli ödemenizi isteyebilir. Yani siz sigorta şirketi ile sağlık harcamalarınızı belirtilen oran doğrultusunda paylaşırsınız. Sigorta şirketleri aynı durumu belirtmek için “tazminat” gibi süslü kelimeler kullanabilir. Yapmanız gereken şey, yüksek bir tazminat ya da sağlık ödemesi oranına sahip bir poliçe satın almaktır. Bu şekilde satın aldığınız bir poliçe, ödediğiniz prim üzerinde kesinlikle bir etki yaratacaktır. Burada önemli nokta; sizin neye ihtiyacınızın olduğudur.

Sigortacıma bilgi vermemeyi seçebilirim.

Eğer kendinizi tam olarak güvence altına almak istiyorsanız ve hasar zamanı taleplerinizin reddedilmesini istemiyorsanız, sigortacınız ile tüm bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde paylaşın. Yaşınız, mesleğiniz, kilonuz, sağlık durumunuz ve diğer bilgilerinizi tam ve eksiksiz bir şekilde vermeniz, sigorta teminatınız ve hasar zamanı alacağınız ödemeler için oldukça önemlidir. Doğru ve eksiksiz bilgi paylaşımınız yalnızca ihtiyaçlarınıza uygun sigortayı almanıza yardım etmekle kalmaz, ayrıca teminatı genişleterek alternatiflere de erişmenizi sağlar.

Örnek vermek gerekirse; Ayşe önümüzdeki yıl gebe kalmayı planlıyor diyelim. Eğer Ayşe gebelik planı hakkında sigorta temsilcisine bilgi verirse, alacağı tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesine hamilelik teminatı ekletebilir. Sigorta poliçesinde belirtilen bekle süresini tamamladıktan sonra, normal doğum, sezaryen, doğum ve hamilelik (gebelik) komplikasyonları ile ilgili yatarak yapılan tüm tedavilere ait giderler poliçede belirtilen doğum paketi limiti ve ödeme yüzdeleri kapsamında karşılanır. Eğer Ayşe planlarından sigorta temsilcisine bahsetmeseydi, gebelik oluştuğunda durumu teminat dışı bırakılacaktı.

Kapsamı dar sağlık sigortası seçersem düşük prim öderim.

Kapsamı dar olan sağlık sigortaları size sadece düşük prim fırsatı sunar, sizde daha az prim ödeyerek paranızı cebinizde tuttuğunuzu sanırsınız. Fakat düşük primli sağlık sigortalarının kapsadığı teminatlarda kısıtlıdır.

Mesela sadece yatarak tedavi teminatını kapsayan bir sigorta poliçesi satın aldınız. Düşük prim ücreti ödemek için ayakta tedavi teminatını reddetmiş olursunuz. Oysa ayakta tedavi teminatını da poliçenize ekleterek doktor muayenesi, ilaç, röntgen, laboratuar tetkikleri ve ileri tanı yöntemlerine ait giderleri de sağlık sigortanızdan karşılayabilirsiniz.

Sizleri bilgilendirmek için yazdığımız bu yazıyı anlayarak okuduysanız artık bu tarz hatalara düşmeyeceksiniz demektir. Her sağlık sigortası planı almayı düşündüğünüzde bu 4 hatayı aklınıza getirin ve sağlık sigortası alırken hata yapmamaya özen gösterin.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş