Özel Sağlık Sigortası Faydaları Nelerdir?

özel sağlık sigortası faydaları

Özel Sağlık Sigortası Nedir,Faydaları Nelerdir?

Sağlık hizmetleri sektöründe hızla artan maliyetler, özel sağlık sigortası yapan şirketlerin sayısının artmasına neden olmuştur. Sağlık sigortası şirketleri sayısı artarken, özel sağlık sigortası ilgi çeken ve talep gören bir ürün haline gelmiştir.

Türkiye’de özel sağlık sigortasının ilgi ve talep görmesinin en önemli nedeni ise sağladığı avantajlardır. Özel sağlık sigortası yapan şirketler, Türkiye’deki en iyi özel hastaneler ile anlaşmalıdır. SGK veya Bağkur’unuz ile gidip tedavi olamayacağınız hastanelerde, özel sağlık sigortası ile tedavi olabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Ani bir kaza, hastalık veya diğer sağlık sorunları ile ilgili yatarak veya ayakta gerçekleşen tedavi masraflarınızı sizin yerinize hastaneye ödeyen sağlık sigortası türüdür. Özel sağlık sigortaları kişiye özeldir ve bir yıl boyunca ihtiyaç duyacağınız sağlık hizmetleri için sizi koruma altına alır. Özel sağlık sigortası ile dilediğiniz hastaneyi ve dilediğiniz doktoru seçme şansına sahip olabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsar?

0-65 yaş arasındaki herkes ailesi ile birlikte özel sağlık sigortası yaptırabilir. Türkiye’de özel sağlık sigortası yaptırabilmenin tek şartı ise sağlık durumunuz ile ilgili doğru beyan vermenizdir. Çünkü özel sağlık sigortası kapsamında doğuştan veya geçmişten gelen hiçbir hastalık teminat altına alınmamaktadır.

Özel Sağlık Sigortası Kaç Yaşına Kadar Sigortalar?

Sigorta şirketi bazında özel sağlık sigortası yaş sınırı hakkında bilgiye tablomuzdan ulaşabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Yaş Sınırları

Sigorta ŞirketiGiriş Yaşı Üst Sınır
Tek Başına Çocuk için Giriş Alt Yaş Sınırı
Acıbadem Sigorta60 yaş0-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Ak Sigorta60 yaş0-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Allianz Sigorta
64 yaş6-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Anadolu Sigorta64 yaş0-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Axa Sigorta59 yaş18 yaşından küçük çocuklar ailesi ile sigortalanır.
Groupama Sigorta60 yaş0-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Güneş Sigorta59 yaş6-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Mapfre Sigorta60 yaş18 yaşından küçük çocuklar ailesi ile sigortalanır.
Ray Sigorta64 yaş18 yaşından küçük çocuklar ailesi ile sigortalanır.
Demir Hayat Sigorta60 yaş10-17 yaş arası çocuklar tek başına sigortalanabilir.
Tablo tarihi: 01.08.2020 - Özel sağlık sigortası yaş sınırları ve tek başına çocuk yapan sigorta şirketlerini karşılaştıran tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin. Canlı destekten bize yazabilirsiniz.

 

Yukarıda tek başına çocuk olarak belirttiğimiz kategori, çocuklara ebeveynlerinden ayrı sağlık poliçesi yapılması durumunda geçerli olan alt yaş sınırıdır. Yani bebeğinizi veya çocuğunuzu kendi sağlık poliçenize eklerseniz, doğduğu tarihten itibaren veya herhangi bir alt yaş sınırına bakılmaksızın sizinle beraber sigortalanabilmektedir.

Tabloda belirtilen giriş yaşı üst sınırı sağlık poliçesini ilk defa satın alacaklar için geçerli bir kuraldır. Eğer hali hazırda devam eden bir poliçeniz var ise ve ömür boyu yenileme garantisi hakkını kazanmış iseniz, böyle bir üst yaş sınırı poliçeyi devam ettirmeniz için geçerli değildir.

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası kapsamı; yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatından oluşur. Yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatı kendi içlerinde ayrı ayrı birçok sağlık hizmetini içermektedir. Özel sağlık sigortası kapsamı ile ilgili detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Yatarak Tedavi Teminatı Nedir?

Özel sağlık sigortası ameliyat, ameliyatsız tedavi, yoğun bakım, kemoterapi, radyoterapi, diyaliz tedavi ve tetkikleri, trafik kazası sonrası diş tedavisi, küçük cerrahi ve tıbbi gözlem tedavisi, ameliyat öncesi/sonrası tetkik, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, evde bakım ve tedavi, tıbbi malzeme ile ambulansa ait giderler yatarak tedavi teminatı altındadır. 

Ayrıca yatarak tedavi teminatı kapsamında; günlük oda,yemek ve refakatçi giderleri, suni uzuv, kontrol mamografi, PSA tarama giderleri de karşılanır.

Özel Sağlık Sigortası Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Özel sağlık sigortası ayakta tedavi teminatı kapsamında; doktor muayenesi, ilaç, fizik tedavi, röntgen, laboratuvar tetkikleri ve ileri tanı yöntemlerine ait giderler güvence altındadır. 

Ayrıca 0-6 yaş çocukluk çağı rutin aşıları, yetişkin aşıları, diş tedavisi, gözlük ve lense ait giderler ayakta tedavi kapsamındadır.

Özel Sağlık Sigortası Ek Teminatları Nedir?

Özel sağlık sigortası kapsamında sunulan ek teminatlar sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Ek teminatlar özel sağlık sigortası kapsamında verilen standart bir uygulama değildir. Genel olarak tüm sigorta şirketleri, özel sağlık sigortası ile check-up hizmeti sunmaktadır. Ayrıca 7/24 arayabileceğiniz tıbbi danışma hattı da mevcuttur.

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Nedir?

Doğum paketi alabilmeniz için özel sağlık poliçesinde ayakta tedavi teminatının var olması zorunludur. Ayrıca poliçe başlangıç tarihinden itibaren 12 ay boyunca hamile kalmamanız şartıyla özel sağlık sigortası ile doğum yapabilirsiniz. Doğum sigortası kapsamında;

 • Normal veya Sezaryen Doğum Paketi
 • Gebelik Komplikasyonları Tedavisi
 • Gebelik Rutin Kontrolleri
 • Yenidoğan Paketi bulunmaktadır.

Doğum sigorta ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Sigorta şirketi bazında doğum sigortası yaptırmak için istenen özel şartları karşılaştırabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Yurt Dışında Geçerli midir?

Özel sağlık sigortası yurt dışında da kullanılabilir. Özel sağlık sigortası kapsamında yatarak tedavi,ayakta tedavi ve doğum teminatı için ayrı ayrı yurt dışı teminatı seçilmelidir. Özel sağlık sigortası yurt dışı teminatının seçilmiş olması şartı ile poliçede belirtilen limit ve ödeme yüzdesi ile yurt dışında tedavi olabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Teminat Dışı Haller Nedir?

 1. Türkiye’de özel sağlık sigortası kapsamında, poliçe başlangıç tarihinden önce var olan mevcut rahatsızlık/hastalıklarla ilgili  her türlü sağlık gideri kapsam dışındadır.
 2. Doğumsal hastalıklar, genetik hastalıklar,mevcut sakatlıklar ve komplikasyonları,her türlü omurga eğrilikleri,obezite ile ilgili tanı, tedavi ve kontrol giderleri kapsam dışındadır.
 3. Özel sağlık sigortası diyetisyen, vücut/kütle ölçüm testleri,vücut yağ oranı belirleme testleri, gıda intolerans testleri gibi giderleri kapsam altına almaz.
 4. Özel sağlık sigortası psikiyatrik ve psikolojik bozuklukların muayene, nöropsikiyatrik testler, tetkik, tedavi (psikoterapi dahil) ve komplikasyonlarına ait her türlü gideri kapsam dışında tutar.
 5. Özel sağlık sigortası sünnet ve fimozis tedavisi giderleri kapsam dışındadır.
 6. Özel sağlık sigortası ile estetik ve kozmetik amaçlı tedavi, ameliyat, kontrol ve komplikasyonlarına ilişkin giderler kapsam dışındadır.
 7. Özel sağlık sigortası göz hastalıklarına ilişkin olarak; gözde kırılma kusurları, göz kaymaları, şaşılık, görme tembelliği  ile ilgili her türlü tetkik, ilaç, malzeme ve tedavi giderleri kapsam dışında tutar.

Özel Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Nedir?

Sigorta şirketleri, sigorta başlangıç tarihinden itibaren belirli hastalıklar için bekleme süresi uygular. Özel sağlık sigortası bekleme süresi genellikle 12 aydır. 12 aylık bekleme süresi dolmadan aşağıdaki hastalıklar ile ilgili tedavi olmanız durumunda sigorta şirketi hastane masraflarınızı karşılamaz. Yani aşağıdaki hastalıklar için tedavi olmak ve özel sağlık sigortasından yararlanmak istiyorsanız 12 ay süre ile beklemeniz gerekmektedir.

12 ay bekleme süresi uygulanacak hastalıklar; safra kesesi ve safra yolları hastalıkları, her türlü fıtık, omurga ve disk hastalıkları, kist dermoid sakral, anorektal hastalıklar, rahim ve yumurtalık hastalıkları, bademcik ve geniz eti hastalıkları, burun polipleri, kafa sinüs hastalıkları, diz, omuz, kalça, dirsek eklem hastalık ve lezyonları, katarakt, prostat hastalıkları, her türlü varis, hidrosel, böbrek ve üriner sistem taşları, tiroid bezi hastalıkları.

Özel Sağlık Sigortası Avantajları Nedir?

“Özel sağlık sigortası ne işe yarar?” diye düşünüyorsanız 7 maddede hızlıca bilgi sahibi olabilirsiniz. İşte özel sağlık sigortasının faydaları:

 1. Özel sağlık sigortası ile bir hastalık veya kaza yaşamanız durumunda ağır maliyetli tedavilere karşı güvence oluşturursunuz.
 2. Yatarak ve ayakta tedavi teminatı ile birçok sağlık hizmetinden 1 yıl boyunca faydalanabilirsiniz.
 3. Özel sağlık sigortası ile doğum yapabilir hatta doğacak bebeğiniz için güvence oluşturabilirsiniz.
 4. Özel sağlık sigortanızı ilgili teminatı seçmeniz durumunda yurt dışında da kullanabilirsiniz.
 5. Özel sağlık sigortası, Türkiye’nin en iyi özel hastanelerinde, istediğiniz doktorda tedavi olmanıza imkan sağlar.
 6. Kurumsal, bireysel veya aile olarak özel sağlık sigortası alabilirsiniz.
 7. Özel sağlık sigortası vergi indirimi almanıza da olanak tanır.

Özel Sağlık Sigortası Dezavantajları Nedir?

Özel sağlık sigortası fiyatları diğer sağlık sigortalarına göre daha pahalıdır. Özel sağlık sigortası priminin daha yüksek olmasının sebebi ise sunduğu teminat kapsamının daha geniş ve Türkiye’nin en iyi hastaneleri ile anlaşmalı olmasındandır.

Özel sağlık sigortası bekleme süresi de oldukça uzundur. Sigorta başlangıç tarihinden itibaren yatarak tedaviler için 12 aylık bekleme süresi uygulanır.

Özel sağlık sigortası almak için bütçeniz yeterli değilse ve daha kısa bekleme süresi olan sağlık sigortası arıyorsanız “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” tam da size göre olabilir.

Özel Sağlık Sigortası Yapan Şirketler Hangisidir?

Özel sağlık sigortası şirketleri listesi; Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, Axa Sigorta, Groupama Sigorta, Güneş Sigorta, Mapfre Sigorta, Ray Sigorta, Demir Hayat Sigorta ve diğer sigorta şirketleri.

Özel Sağlık Sigortası Hangi Hastanelerde Geçerlidir?

Özel sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler, sağlık poliçenizin en önemli parçalarından biridir. Düzenli olarak gittiğiniz veya tedavi olmak için tercih edeceğiniz hastanenin mutlaka sigorta şirketiniz ile anlaşması olması gerekmektedir. Özel sağlık sigortası nerelerde geçerli diye düşünüyorsanız, sigorta şirketlerinin internet sitesindeki anlaşmalı sağlık kurumları kısmından inceleyebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler listesi aşağıdaki gibidir:

Memorial Sağlık Grubu, Amerikan Hastanesi, Acıbadem Sağlık Grubu, Liv Hospital, Başkent Hastanesi, Ermeni Hastanesi, Güven Hastanesi, Hisar Hastanesi, Koru Hastanesi, Medicana Hastanesi,Central Hospital ve diğer anlaşmalı özel hastaneler

Özel Sağlık Sigortasının Faydaları

İhtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası kapsamında birçok teminatı bulunduran bir sigorta türüdür. Sadece yatarak tedavi teminatlı özel sağlık sigortası poliçesi alabileceğiniz gibi ayakta tedavi ve doğum teminatlı bir poliçede satın alabilirsiniz. Burada önemli olan nokta ihtiyaç duyduğunuz sağlık hizmeti ile ilgili teminatı, poliçenize ekleme veya çıkarma işlemi yapabiliyor olmanızdır.

Örneğin vermek gerekirse; başınıza bir kaza gelme ihtimali çok yüksekse, kaza teminatlarında daha iyi imkanlar sunan ama kritik hastalıklarda daha düşük teminatlar sunan bir sağlık sigortası satın alabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası primlerini bütçenize göre düzenleyebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası primleri hesaplanırken; yaşınız,cinsiyetiniz, yaşadığınız şehir ve sağlık durumunuz göz önünde bulundurulur. Ayrıca özel sağlık sigortası poliçesi için belirleyeceğiniz teminat kapsamı, limit ve katılım payı oranı da ödeyeceğiniz primi etkiler.

İlk olarak teminat kapsamını ele alalım. Sadece yatarak tedavi teminatlı bir sağlık poliçesine ödeyeceğiniz ücret ile daha kapsamlı (mesela ayakta tedavi ve doğum teminatı içeren) bir sağlık poliçesine ödeyeceğiniz ücret arasında ciddi farklılıklar olacaktır.

Özel sağlık sigortası teminat kapsamını ihtiyaçlarınıza göre belirlerseniz, bütçenizi de fazla zorlamamış olursunuz.

Bir diğer önemli konu, özel sağlık sigortası teminatları için belirleyeceğiniz limitlerdir. Poliçenizde var olan her teminat için ayrı ayrı limit belirleyebilirsiniz. Limitli bir sağlık poliçesi seçmeniz durumunda daha düşük ücret ödeyebilirsiniz. Fakat limitsiz bir sağlık poliçesi düzenlerseniz ödeyeceğiniz ücret de aynı oranda artacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; sadece daha düşük prim ödemek için limit tutarı en alt seviyelere çekilmemelidir. Çünkü ileride yüksek maliyetli bir hastalık ile karşılaşmanız durumunda, belirlediğiniz limit sağlık giderlerinizi karşılamayabilir. Sağlık poliçenizin limitlerini belirlerken olası riskleri ve maliyetleri göz önünde bulundurmanız daha faydalı olacaktır.

Son olarak, katılım payı uygulaması da bütçenize uygun özel sağlık sigortası almanıza yardımcı olur. Katılım payı oranı, olası bir hastalık durumunda tedavi masraflarını sigorta şirketi ile birlikte sizin ödeceyeceğiniz tutarı ifade eder.

Örnek vermek gerekirse; katılım payı oranını %80 belirlemiş olun. Yatarak tedavi veya ayakta tedavi olmanız durumunda, sigorta şirketi masraflarınızın %80’ini karşılayacaktır. Geriye kalan %20’lik kısmı siz hastaneye ödersiniz.

Unutmayın, katılım payı oranı belirlerken sizin cebinizden de çıkacak ücreti hesaba katmalısınız. Düşük prim ödemek için, sigorta şirketinin katılım payı oranını düşürürseniz, hastaneye sizin ödeyeceğiniz tutar da artacaktır.

Bizim tavsiyemiz; sigorta şirketinin katılım payı oranını mümkün olduğunca yüksek tutmanızdır.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası, geniş kapsamlı bir sağlık sigortası türüdür. Özel sağlık sigortası alırken teminat kapsamı, limitler ve katılım payı oranı belirlenir. Ayrıca özel sağlık sigortası için hastane network seçimi de yapılmalıdır. Tüm bunları tek başınıza yapmak sizi zorlayabilir.

Çevrenizde özel sağlık sigortası kullananların tavsiyesi ile sağlık sigortası almak hatadır. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmeyin. Beklentilerinize en uygun özel sağlık sigortasını seçmeniz için alanında uzman müşteri temsilcilerimizden yardım almanızı tavsiye ederiz. 

Özel Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Özel sağlık sigortası ücretleri; sağlık hizmeti almak istediğiniz hastaneye ve tercih edeceğiniz teminat yapısına göre değişir. Özel sağlık sigortası ücreti, kişinin tercihlerine bağlı olduğu için ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir güvence oluşturabilirsiniz. “Özel sağlık sigortası primleri ne kadar?” sorunuza net bir cevap verebilmek adına  hafta içi her gün 09:00-18:00 saatler arasında 0216 368 45 45 no’lu numaradan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca web sitemizden sağlık sigortası teklifi almanız durumunda, özel sağlık sigortası fiyatları için müşteri temsilcilerimiz gün içinde size dönüş yapacaktır.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş

Bunlar da ilginizi çekebilir