En İyi Sağlık Sigortası Şirketi Hangisi?

en iyi sağlık sigortası şirketi

En İyi Sağlık Sigortası Şirketi Hangisi?

Sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri hakkında az da olsa fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak en iyisinin hangisi olduğuna karar vermek zordur. En iyi sağlık sigortası şirketi; bütçenize aşmayan, sağlık ile ilgili beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı sorunsuz karşılayan firmadır.

En iyi sağlık sigortası şirketi konusunda araştırma yapıyorsanız yazımızı okumaya devam ederek aklınızdaki soruların cevabını bulabilirsiniz.

Hemen teklif alın, Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin fiyatlarını tek bir ekranda karşılaştırın!

Fiyatları Gör
Fiyatları Gör

Türkiye’deki Sağlık Sigortası Şirketlerinin Listesi

Aşağıda sıraladığımız sağlık sigortası şirketleri, hem özel sağlık sigortası hem tamamlayıcı sağlık sigortası sunan firmalardır. Sigorta şirketlerinin üstüne tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Şirketleri 2021

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri
Allianz SigortaAnadolu SigortaAxa Sigorta
Demir Hayat SigortaDoğa SigortaAk Sigorta
Eureko SigortaGroupama SigortaTürkiye Sigorta
Bupa Acıbadem SigortaMapfre SigortaNN Hayat Sigortası
Ray SigortaSompo SigortaTürk Nippon Sigorta

Özel Sağlık Sigortası Şirketleri 2021

Özel Sağlık Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri
Allianz SigortaAnadolu SigortaAxa Sigorta
Demir Hayat SigortaAcıbadem SigortaGroupama Sigorta
Türkiye SigortaMapfre SigortaRay Sigorta

En iyi sağlık sigortası şirketi tercihi yapabilmeniz için özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası arasındaki farkı bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Aşağıdaki yazılarımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Türkiye'nin En İyi Sigorta Şirketlerinin Sıralaması

Toplam Sağlık 2018 yılıPazar Payı %
Allianz Sigorta35%
Acıbadem Sigorta18%
Anadolu Sigorta11%
Mapfre Sigorta9%
Ak Sigorta 4%
Axa Sigorta4%
Groupama Sigorta3%
Eureko Sigorta2%
Sompo Sigorta2%

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin fiyatlarını görmek için teklif alın!

Fiyatları Göster
Fiyatları Göster

Şimdi gelin en iyi sağlık sigortası şirketi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine birlikte göz atalım.

En iyi sağlık sigortası şirketi hangisi? Seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Sağlık sigortası hakkında yorumlar okumak veya yakın çevrenizden tavsiye almak sizde bir fikir oluşturabilir. Ancak en iyi sağlık sigortası şirketini bulabilmek için alanında uzmanlaşmış bir acente ile çalışmak her zaman daha doğru bir karar olacaktır.

Sigorta danışmanınız ile birlikte aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak sizin için en uygun sağlık sigortası şirketini bulabilirsiniz.

Hasar Ödeme Oranı

Hasar ödeme oranı; sigorta şirketlerinin sigortalılarına karşı maddi yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğinin göstergesidir. Sigortacının, sigortalının bir kaza veya hastalık geçirmesi durumunda poliçe genel ve özel şartları kapsamında maliyetleri üstlenmesi ve zamanında hastaneye ödeme yapması gerekir. Sigortalının da aynı şekilde genel ve özel şartlara bağlı kalarak tedavi masraflarının ödenmesi için sigorta şirketinden provizyon alması gerekmektedir.

Sağlık sigortası şirketi tercihi yapmadan önce, sigorta danışmanınıza hasar ödeme oranı yüksek olan sigorta şirketlerini sorabilirsiniz. Çünkü hasar ödeme oranı, sağlık sigortası poliçesini en verimli şekilde kullanabilmeniz için önemli bir kriterdir.

Bizim size tavsiyemiz; en ucuz sigorta şirketini tercih etmemenizdir. En ucuz sigorta şirketini tercih ederek kendinizi karlı çıkmış sanabilirsiniz ancak yüksek maliyetli bir hastalık geçirdiğinizde hasarınız ödenmezse büyük hayal kırıklığı yaşarsınız. Mutlaka sigorta şirketlerinin hasar ödeme oranlarını ve prosedürlerini karşılaştırın.

Hasar-Prim Oranı

Hasar-Prim Oranı; sigorta şirketinin sigortalıdan kazandığı prim ile sigortalıya bir yıl boyunca hasarından dolayı ödediği tazminatın orantısı alınarak hesaplanır. Hesaplanan bu orana göre sigorta şirketinin sigortalılarına bir yıl içinde ne kadar tazminat ödediğinin yüzdesi belirlenir.

Hasar Ödeme Prosedürleri

Hasar ödeme prosedürleri her sağlık sigortası şirketine göre değişiklik gösterir. Tercih edeceğiniz sağlık sigortası şirketine göre hasar talebi ve hasar ödeme süreci farklıdır.

Sağlık Sigortası şirketlerinin hasar ödeme prosedürlerini incelerken en zahmetsiz olanı tercih etme konusuna dikkat etmelisiniz. Unutmayın; hasar ödeme şartları ne kadar azsa ve sigorta şirketinin provizyon işlemleri ne kadar hızlı çalışıyorsa, sizin harcayacağınız zaman ve efor da o kadar az olacaktır.

Hasar Talebine Geri Dönüş Süresi

Sağlık sigortası şirketinin anlaşmalı hastanelerinden birine gittiğinizde, hastanedeki banko görevlisi sigorta şirketinden provizyon onayı isteyecektir. Eğer sigorta şirketi provizyon işlemleri için çok zaman harcıyorsa ve hemen onay vermiyorsa bu durum size zaman kaybettirir.

Provizyon işlemlerini hızlı yapan ve sağlıklı kararlar veren sigorta şirketi tercihi yapmanız önemlidir. Sigorta aracı kurumunuz ile iletişime geçerek, provizyon işlemlerinde sıkıntı yaşamadan onay alabileceğiniz sigorta şirketi tavsiyesi isteyebilirsiniz.

Ücretsiz sigorta danışmanlığı hizmetimizden hemen yararlanmak için teklif alın, kolayca sigortalanın!

Hemen Teklif Al
Hemen Teklif Al

Anlaşmalı Hastaneler

Sağlık sigortası şirketlerinin anlaşmalı olduğu özel hastaneler vardır. Sağlık sigortası poliçesi ile ücretsiz sağlık hizmeti almak istiyorsanız, anlaşmalı hastanelerden birine gitmek zorundasınız.

Özel sağlık veya tamamlayıcı sağlık sigortanızı hiçbir ücret ödemeden özel hastanelerde kullanabilmeniz için anlaşmalı hastaneler listesni kontrol edin. Güncel anlaşmalı hastaneler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Unutmayın; en iyi sağlık sigortası şirketi, anlaşmalı hastaneler listesinde birçok seçeneği bulundurandır.

İş Hacmi

İş hacmi; sigorta şirketi tarafından satılan toplam poliçe adedini ve toplanan primi gösterir. Yüksek iş hacmine sahip olan bir sağlık sigortası şirketi güvenilirdir ve piyasada da yeri büyüktür. Çünkü yüksek iş hacmi, güvenilirliğin de yüksek olduğunu gösterir.

Sağlık sigortası şirketi tercihi yapmadan önce; sağlık sigortası yapan şirketler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri hakkında bilgiye Sigorta Şirketleri rehberinden ulaşabilirsiniz.

Ürün Çeşitliliği

Özel sağlık sigortası, seçilen teminat kapsamı,limit ve katılım payı oranı doğrultusunda çeşitlilik gösteren bir üründür. Yani özel sağlık sigortası poliçesi kişinin tercihlerine göre düzenlenebilir.

Sağlık sigortası şirketlerinde ürün çeşitliliğinin var olması, sağlık sigortası poliçesine ödeyeceğiniz primi de seçme şansı tanır. Böylelikle hem ihtiyacınıza uygun teminat kapsamını belirleyebilir hem de bütçenizi zorlamadan sağlık sigortası poliçesine sahip olabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasında ise özel sağlık sigortası kadar çeşitli ürün seçeneği yoktur. Sadece 2 sağlık sigortası poliçesi mevcuttur. Sadece yatarak tedavi teminatlı bir sağlık sigortası poliçesi alabileceğiniz gibi ayakta tedavi teminatı da içeren bir poliçe satın alabilirsiniz.

Ürün çeşitliliği sayesinde ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre en iyi sağlık sigortası şirketini kolayca bulabilirsiniz.

En İyi Sağlık Sigortası Acenteleri

Sağlık sigortası acenteleri veya brokerler, sağlık sigortası poliçelerini kişilere ulaştıran aracı kurumlardır. Bir acente sigorta şirketini temsil ederken, bir broker birden fazla sigorta şirketiyle çalışır ve sigorta şirketleri karşısında müşterisini temsil eder.

Kimse bin bir emekle kazanılan parayı yanlış sigorta şirketinden sağlık sigortası alarak harcamayı istemez. Ancak alanında uzmanlaşmış bir sigorta aracı kurumu ile çalışmak, paranızı en iyi şekilde değerlendirmeniz için önemli bir tercihtir.En iyi sağlık sigortası şirketi arayışı içindeyken, sigorta aracı kurumunuz size tarafsız bir şekilde tavsiyede bulunacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası şirketleri arasında tercih yapmak sandığınız kadar zor bir iş değil!

15 sigorta şirketinin sağlık sigortası ürünlerinin kapsamını ve fiyatlarını görmek için teklif alın!

Hemen Teklif Al
Hemen Teklif Al

 

Sağlık sigortası tekliflerinizi inceledikten sonra sigorta danışmanlarımız sizi arayacaktır. Aklınıza takılan tüm soruları, alanında uzman sigorta danışmanlarımıza iletebilirsiniz.

Sağlık Sigortası Şirketleri Nasıl Değerlendirilmelidir?

En uygun, en ucuz ve en güvenilir sağlık sigortası şirketlerini araştırırken karar vermenize yardımcı olacak 7 maddeyi sizler için hazırladık. Böylelikle “en iyi sağlık sigortası hangisi?” sorusunun da cevabını kolaylıkla bulmuş olacaksınız.

Teminat kapsamını inceleyin.

Yatarak tedavi ve ayakta tedavi sağlık poliçenizde olması gereken ana teminatlardır. Her sigorta şirketi bu ana teminatların yanında ücretli ya da ücretsiz bazı ek teminatlar sunar.

Örnek vermek gerekirse; tedavi öncesi/sonrası hizmetler, ambulans hizmetleri, doğum teminatı, günlük bakım tedavileri, 7/24 tıbbi destek, check-up gibi diğer hizmetler sıralanabilir. Sağlık sigortanızı satın alırken, ihtiyaçlarınızı karşılayan ve en kapsamlı teminatları sunan planı seçmeye dikkat edin.

İhtiyaçlarınıza göre limit, bütçenize göre katılım payı oranı belirleyin.

Çoğu özel sağlık sigortasında limit ve katılım payı oranı vardır. Tedavileriniz için belirlenmiş olan teminat limitleri, 1 yıl boyunca hastane giderleriniz için toplamda yapılacak ödeme miktarını belirtir. Belirlenen limiti aşan hastane masrafları sigortalı tarafından ödenir.

Özel sağlık sigortalarında farklı oranlarda katılım payı belirlenebilir. Örneğin, sigortanızda %20 katılım payı oranınız olması durumunda, hastane masrafınızın %20’sini siz, %80’ini de sigorta şirketiniz karşılar. Satın almayı planladığınız özel sağlık sigortasının katılım payı oranının olabildiğince düşük olması, cebinizden çıkacak paranın da düşük olması anlamına gelir. Bu nedenle, katılım payı düşük olan özel sağlık sigortalarını seçmenizde fayda olacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında katılım payı yoktur. Yatarak tedavilerin tamamını karşılarken, ayakta tedaviler yılda 8 veya 10 adet doktor muayenesi ile sınırlı tutulur.

Sigorta şirketlerinin uyguladığı bekleme sürelerini karşılaştırın.

Sağlık sigortası kapsamında bazı hastalıklar ancak birkaç aylık bekleme süresinden sonra teminat altına alınacaktır. Bekleme süresi, istisnasız tüm sağlık poliçelerinde bulunur. Tek fark bu bekleme süresinin 1 ay ile 12 ay arası değişkenlik göstermesidir.

Hasarsızlık indirimi veren sigorta şirketini tercih edin.

Eğer bir önceki yıl hiçbir hasar talebinde bulunmadıysanız tüm sigorta şirketleri sizi ödüllendirir. Bu ödüle “Hasarsızlık İndirimi” denir ve hasarsız geçen her yıl indirim oranınız da artar. Bu oran her sigorta şirketine göre değişiklik gösterebilir.

Hasar ödeme oranlarına dikkat edin.

Bu oran, toplam hasar taleplerine karşı sigorta şirketinin ödediği hasar miktarını belirtir. Oran ne kadar yüksekse hasar talebinizin yerine getirilme ihtimali de o kadar yüksektir.

Sağlık sigortası primlerini karşılaştırın.

Söylememize gerek bile yok ama alacağınız sigortanın primi de ayrıca düşünmeniz gereken ve en az diğerleri kadar önemli olan bir unsurdur. Sağlık sigortanız için ödediğiniz prim, size sunduğu özelliklerle doğru orantılı olmalıdır.

Sizin için en iyi olan sigorta şirketini gelin birlikte bulup, değerlendirelim!

Hemen Teklif Al
Hemen Teklif Al

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Şirketleri 2018

Sigorta Şirketleri Toplam Prim (TL)
Sigortalı Adeti
Allianz Sigorta
128.743.969
228.135
Axa Sigorta
111.376.180
176.268
Anadolu Sigorta
87.439.714
187.417
Mapfre Sigorta
28.382.143
43.339
Türk Nippon Sigorta
24.158.563
30.787
Acıbadem Sigorta
18.126.201
25.365
Ray Sigorta
14.336.209
23.142
Groupama Sigorta
13.571.286
17.978
Doğa Sigorta
11.964.329
23.260
Tablo tarihi: 01.05.2019 - 2018 yılı tamamlayıcı sağlık sigortası toplam primini ve sigortalı adetini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için https://www.tsb.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Özel Sağlık Sigortası Şirketleri 2018

Sigorta ŞirketleriToplam Prim (TL)Sigortalı Adeti
Allianz Sigorta
2.054.658.715
779.465
Acıbadem Sigorta
1.111.701.316
509.696
Anadolu Sigorta
611.929.695
252.645
Mapfre Sigorta
522.629.132
229.715
Ak Sigorta
195.130.988
82.392
Groupama Sigorta
132.147.053
40.060
Axa Sigorta
131.780.811
56.528
Eureko Sigorta
130.607.284
64.238
Tablo tarihi: 01.05.2019 - 2018 yılı özel sağlık sigortası toplam primini ve sigortalı adetini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için https://www.tsb.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Türkiye'deki Sigorta Şirketlerinin Hasar-Prim Oranı

Sigorta Şirketleri2018 Hasar-Prim Oranı (%)
Eureko Sigorta
91,6
Anadolu Sigorta
89,3
Acıbadem Sigorta
85,3
Mapfre Sigorta
84,0
Demir Hayat Sigorta
78,5
Groupama Sigorta
77,6
Allianz Sigorta
76,4
Axa Sigorta
67,9
Doğa Sigorta
28,1
Sompo Sigorta
20,5
Türk Nippon Sigorta
16,2
Tablo tarihi: 01.05.2019 - Sigorta şirketlerinin sağlık sigortaları branşında hasar-prim oranını gösteren tablo. . Güncel ve detaylı bilgi için https://www.tsb.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri 2019

Sigorta ŞirketiToplam Prim (TL)Sigortalı Adeti
Allianz Sigorta
57.771.842
254.995
Axa Sigorta
42.227.760
194.175
Mapfre Sigorta
21.910.195
62.538
Anadolu Sigorta
20.782.146
185.545
Acıbadem Sigorta
9.744.502
18.979
Türk Nippon Sigorta
6.148.334
2.330
Groupama Sigorta
5.519.696
19.058
Doğa Sigorta
5.463.833
10.490
Tablo tarihi: 01.05.2019 - 2019 yılının ilk 3 ayında tamamlayıcı sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerinin toplam prim üretimini ve sigortalı adetini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için https://www.tsb.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Özel Sağlık Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri 2019

Sigorta ŞirketiToplam Prim (TL)Sigortalı Adeti
Acıbadem Sigorta
813.425.083
537.322
Allianz Sigorta
720.133.167
827.116
Anadolu Sigorta
234.089.482247.470
Mapfre Sigorta
179.212.055
235.537
Ak Sigorta
103.254.241
41.884
Axa Sigorta
61.686.976
53.268
Groupama Sigorta
47.806.206
39.158
Eureko Sigorta
25.553.450
22.657
Tablo tarihi: 01.05.2019 - 2019 yılının ilk 3 ayında özel sağlık sigortası yapan sigorta şirketlerinin toplam prim üretimini ve sigortalı adetini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için https://www.tsb.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

En İyi Sağlık Sigortası Şirketleri 2019 Pazar Payları

Sigorta ŞirketleriToplam Üretim (TL)
Pazar Payı %
Acıbadem Sigorta
823.910.531
31,0%
Allianz Sigorta
782.195.754
29,4%
Anadolu Sigorta
257.512.396
9,7%
Mapfre Sigorta
202.330.936
7,6%
Ak Sigorta
127.053.272
4,8%
Axa Sigorta
106.609.936
4,0%
Groupama Sigorta
60.186.216
2,3%
Eureko Sigorta
31.782.626
1,2%
Tablo tarihi: 01.05.2019 - Türkiye'nin en iyi sigorta şirketlerini 2019 yılı toplam pazar payına göre gösteren tablo. Tablodaki toplam üretim tutarına; tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortasına ek olarak acil sağlık sigortası, seyahat sağlık sigortası, yabancı sağlık sigortası ürünleri de dahildir.

 

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş

Bunlar da ilginizi çekebilir