Anlaşmalı ve Anlaşmasız Hastaneler: Farkı Bilin

sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler

Anlaşmalı ve Anlaşmasız Hastaneler: Farkı Bilin

Sigorta şirketleri, katılımcılarının sağlık sigortalarını kullanabilmeleri için birçok özel hastane ile anlaşma yaparlar. Türkiye sınırları içinde hemen hemen her şehirde sigorta şirketlerinin anlaşmalı olduğu hastaneler vardır. Sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler de kullanılabilir ve kişinin tüm tedavi masrafları sigorta şirketi tarafından hastaneye doğrudan ödenir.

Sağlık sigortası anlaşmalı hastaneler, sigorta şirketlerinin en önemli parçalarından biridir. Sigorta şirketleriyle anlaşması olmayan hastaneler ise anlaşmasız hastaneler olarak adlandırılır. Bu noktada sigortalının anlaşmalı hastaneler ve anlaşmasız hastaneler ayrımını iyi yapması gerekir. Aksi takdirde sigortalının hastanede tedavi olması durumunda, masrafları cebinden ödemesi gerekebilir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 9 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Anlaşmalı Hastaneler ve Anlaşmasız Hastaneler Örneği

Aşağıdaki örnekte anlaşmalı hastanede tedavi gören bir sigortalı ile  anlaşmasız hastanede tedavi gören sigortalı arasındaki farkı ve hasar bildirimini nasıl etkilediğini göreceksiniz.

Ali, geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda hastanede sağlık sigortasını kullanarak tedavi olmak istemiştir. Ali tedavi olmak istediği hastane, sigorta şirketinin anlaşmalı hastane ağı listesinde yer almaktadır. Bu durum da Ali’nin yapması gereken tek şey, hastanede sigortalı olduğunu belirterek sigorta şirketinden provizyon almasıdır. Sigorta şirketi, kişinin tedavi talebini onayladığı anda sağlık sigortası kullanılabilir. Tedavi sonunda çıkan masraflar sigorta şirketi tarafından hastaneye doğrudan ödenir. Ali  sadece tedavisini olup, herhangi bir ücret ödemeden memnuniyetle hastaneden ayrılır.

Burak, geçirdiği bir rahatsızlık sonucunda, sigorta şirketinin anlaşmasının olmadığı bir hastanede tedavi görmüştür. Burak gördüğü tedavi için sigorta şirketinden hasar talebinde bulunmuştur. Sigorta şirketi hasar talebini reddetmiş ve hastaneden çıktıktan sonra gerekli belgelerin sigorta şirketine teslim edilmesi şartı ile sonradan ödeme yapabileceğini açıklamıştır. Sonuç olarak Burak hastaneden taburcu olurken tedavi masraflarından doğan ücreti kendi cebinden hastaneye ödemiştir.  Daha sonra sigorta şirketi gerekli incelemeleri yaparak belirlediği anlaşmasız hastaneler limiti kapsamında, sonradan ödeme ile Burak’a ödeme yapar. Sigorta şirketlerinin sonradan ödeme süreci, yani Burak’ın ödediği parayı geri alabilmesi biraz vakit almıştır.

Ceylan, mevsimsel bir grip geçirmektedir. Ceylan, tamamlayıcı sağlık sigortası ile hastaneye muayene olmaya gider. Fakat gittiği hastane sigorta şirketinin anlaşmalı olmadığı bir kurumdur. Ceylan hastaneye sigortalı olduğunu söyler ve sigorta şirketinden provizyon istenmesini söyler. Fakat sigorta şirketi Ceylan’ın hasar talebini reddeder. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası, anlaşmalı hastane ağı dışında kullanılabilen bir poliçe değildir.

Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılmalıdır?

Yukarıda vermiş olduğumuz 3 örnek doğrultusunda, anlaşmalı hastanede tedavi olmanın faydaları çok açık bir şekilde görülmektedir. Sağlık sigortasını sıkıntı yaşamadan kullanabilmek için öncelikle anlaşmalı hastaneler ağını iyi bilmek gerekir. Daha sonra anlaşmalı bir hastanede tedavi olabilmek için doğru bir şekilde hasar talebinde bulunulmalıdır.

Sigorta şirketlerinin anlaşmalı hastaneler ağı listesine ulaşmak için internet sitelerine girmek yeterlidir. Sağlık sigortası türü, yaşanan şehir ve ilçe gibi bilgileri gerekli yerlere girerek anlaşmalı hastaneler listelenmektedir.

Sadece zorunlu ve acil durumlarda anlaşmasız hastanelerde tedavi görmek düşünülebilir. Özel sağlık sigortalarında yatarak veya ayakta tedavi olmasına bakılmaksızın, anlaşmalı hastaneler dışında oluşan masraflar, sigorta şirketleri tarafından belli ödeme yüzdelikleri ile kişiye geri ödenir.

Anlaşmasız hastanelerde masrafların ödenmesi konusunda tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortasından daha farklıdır. Sigorta şirketi ile anlaşması olmayan bir hastanede yatarak tedavi olmanız durumunda, belli ödeme yüzdelikleri ile geri ödeme alabilirsiniz. Fakat tamamlayıcı sağlık sigortası ile anlaşmasız bir hastanede ayakta tedavi olmanız durumunda, sigorta şirketi hiçbir şekilde size ödeme yapmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Anlaşmalı Hastaneler “ başlıklı yazımızdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca sigorta rehberimizden sigorta şirketlerinin anlaşmalı hastaneler listesine de ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş