45 yaşından sonra sağlık sigortası

45 Yaşından Sonra Sağlık Sigortası

45 yaşından sonra sağlık sigortası satın almaya karar verdiniz ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini tam olarak bilmiyorsunuz diyelim. 45 yaş üstü kişilerin bir çok hastalığa daha açık olduğunu düşünürsek ve sigorta şirketlerinin belirlediği bir yaş sınırı olduğunu da hesaba katarsak önemli bir dönemde olduğunuzu söyleyebiliriz. Gelin, bu durumda bütçenizin nasıl etkileneceğine ve nasıl adımlar atmanız gerekeceğine birlikte göz atalım.

45 yaş aralığında aileniz için gerekli olan güvencelerin çoğunu sağlamış olursunuz. O zamana kadar hem kendinizin hem de çocuklarınızın ihtiyaçlarını karşılamış ve planlamışsınızdır. Hatta emekliliğinizi bile planlamış olabilirsiniz. Peki tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmayı hiç düşündünüz mü? Eğer cevabınız “Hayır” ise bunu yapmak için bugünden daha iyi bir tarih olamaz. Çünkü bu erteleyebileceğiniz ve sonra halledebileceğiniz bir şey değil. 45 yaş üstü sağlık güvencesi satın alabilmeniz için son yaş sınırı olabilir. Neden mi?

Sağlık durumunuz ve yaş aralığınız sigortalanma olasılığınızı düşürür.

Yaşınız ilerledikçe sağlık sorunlarına daha yatkın olursunuz. Kronik rahatsızlıklar, sürekli tıbbi tedavi ihtiyacı yaratacak ve bu da bütçenizi oldukça sarsacaktır. Sağlık durumunuz bozulduğunda ve kronik rahatsızlıklarınız arttığında sigorta şirketlerinin sizi güvence altına alma olasılığı da düşecektir. Sigorta şirketlerinin sağlık güvencesi kapsamında teminat dışı bıraktığı durumları yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bu konuda sizin için güzel bir örneğimiz var.

Kamil Bey bir sağlık güvencesi almak için 55 yaşına kadar bekledi. Maalesef, sigortası için gerekli işlemleri gerçekleştirirken kalbinde bir sorun olduğunu gördü ve yaşının ilerlemesi sebebiyle dilediği kapsam da bir sağlık güvencesine başvuramadı. Ayrıca sağlık sigortalarının yaş limiti olduğundan, Kamil Bey’in kendisi için bulacağı sigorta şirketi alternatifi de çok kısıtlı çıktı. Bu durumlara bağlı olarak tamamlayıcı sağlık sigortası prim ücreti beklediği rakamların üstünde, yüksek çıktı.

Bu nedenle yaşınız hala gençken ve sağlığınız yerindeyken bir sağlık sigortası için başvuru yapmanız sizin için avantajlı olacaktır.

45 yaşından sonra sağlık sigortanız için daha yüksek prim ödersiniz.

Bir sağlık güvencesi almak için ne kadar çok beklerseniz, işler de o kadar çok karışacaktır. Çoğu sigorta şirketi satın alma sırasında, yüksek prim ücreti isteyebilir veya yenileme dönemlerinde prim fiyatlarını gözle görülür şekilde artırabilir. Buna prim artışı denir. Yaşınıza, sağlık durumunuza, önceden var olan sağlık problemlerinize veya basitçe hasar talep sayınıza göre değişiklik gösterir.

Örneğin, 56 yaşındaki Rıdvan’a bakın. 45 yaş altı olan kardeşi Mahir’e göre tamamlayıcı sağlık sigortası için iki katı daha fazla prim ücreti ödediğini görünce şaşkına dönmüştü. Üstelik aldıkları sağlık hizmeti tamamen aynıdır.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 8 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık sigortanızın kapsamını daraltmayın.

Bir sağlık sigortası planı aldığınızda bunun sizi her türlü acil tıbbi duruma karşı koruyacağını düşünüyor olabilirsiniz. 45 yaş üstü sağlık sigortasını, sağlık problemlerine karşı geçici bir çözüm olarak görmemelisiniz. İleri yaşlarda çıkabilecek farklı sağlık problemlerinizi de kapsayan bir sağlık güvencesi tercih etmeniz, uzun vadede size büyük fayda sağlayacaktır.

Şöyle bir durumu gözünüzün önüne getirin: Halil ve Salih, 40’lı yaşların ortalarında aynı sigorta şirketinden birer sağlık poliçesi alıyor. Beş yıl sonra Halil halinden memnun bir şekilde sigortasını kullanmaya devam ediyor. Çünkü Halil sağlık güvencesi satın alırken prim ücretinin yüksekliğine değil, poliçe kapsamında yer alan teminatları göz önünde bulundurdu. Ama Salih’in ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için daha yüksek bir prim ücreti ödemesi gerekiyor. Çünkü sigortayı aldığınız günkü ihtiyaçlarınızın yanı sıra gelecekte ihtiyaç duyacağınız hizmetleri de iyi düşünmeniz gerekir.

Geçmişten gelen hastalıklarınız için muafiyet uygulanır.

Bir sağlık güvencesi için başvurunuzu, yaşınız fazlasıyla ilerledikten sonra yaparsanız, sigorta şirketinin size sunduğu teminatların kalitesi düşebilir. 45 yaş üstü iseniz, durum sigorta şirketi için de o kadar riskli demektir. Gerekli sigortayı alabilmek için her türlü ödemeyi yapmaya hazır olsanız bile, sigorta şirketi bazı hastalıklarınıza limit ve muafiyetler getirebilir.

Örneğin, Harun Bey devamlı gittiği diyaliz tedavisinin masraflarını karşılayabilmek adına 54 yaşında bir sağlık güvencesi sahibi olmayı düşünüyor. Fakat, sigorta şirketi Harun Bey’in diyaliz masraflarına muafiyet uyguladığı ve var olan çoğu hastalığına sınırlandırmalar getirdiği için, sigorta kapsamına giren hastalıkların sayısı oldukça düşük oluyor. Unutmayın; hiç bir sigorta şirketi geçmişten gelen hastalıkları teminat altına almaz.

Yukarı da bahsettiğimiz durumlar aslında tamamlayıcı sağlık sigortalarının temelini oluşturur. 45 yaşından sonra sağlık sigortası teminatlardan, teminat dışı kalan durumlardan ve muafiyet/limitlerden oluşur. 45 yaşından sonra sağlık sigortası satın almak istediğiniz de, sigorta şirketlerinin sizlere sunduğu hakları kaybedebilirsiniz. Bunun nedeni sigorta şirketlerinin belirlediği yaş sınırı ve yaş aralığına göre belirlediği risklerdir. Sağlık güvencesinin avantajlarını göz önünde bulundurduğunuz da hem maddi hem manevi imkanlarını siz de fark edeceksiniz. Bu yüzden sigorta şirketlerinin belirlediği yaş aralığını göz önünde bulundururak  ihtiyaçlarınızı karşılayan bir sağlık güvencesi satın almalısınız. Hem kendiniz için hem de cebiniz için. 

45 yaş üstü tamamlayıcı sağlık sigortası tekliflerini tek bir ekranda karşılaştırabilmeniz için mutlaka sitemizi ziyaret edin. En uygun sağlık güvencesini seçebilmeniz için size yardımcı olmaya her zaman hazırız.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap