Gençlerde Tip 1 Diyabet Yönetimi

gençlerde tip 1 diyabet

Gençlerde Tip 1 Diyabet Yönetimi

Gençlerde tip 1 diyabet, ebeveynler tarafından kontrol altına alınması gereken bir durumdur. Çünkü yetişkinliğe ilk adımı olan ergenlik dönemi, gerginliğin ve karşıtlığın üst seviyede olduğu bir dönemdir. Hormon dalgalanmalarının yaşandığı bu dönemde tip 1 diyabeti olan bir genç kan şekeri ile de mücadele etmelidir.

Bu zor dönemde diyabetli çocuğu olan ebeveynlere yardımcı olacak bir yazı hazırlamaya çalıştık.

Hormonların Etkilerinin Farkında Olun

Çocuğunuzun büyümesini sağlayan hormonlar aynı zamanda kan şekerini de etkiler. Ergenliğin başında ve ortalarında büyüme hormonu seviyesi artar. Büyüme hormonu seviyesi arttıkça vücut insüline karşı hassasiyetini kaybeder. Sonuç olarak gençlerde yüksek kan şekeri seviyeleri görülür.

Ergenler tam olarak büyüdüklerinde insülin üretimini engelleyen hormonlarında azalma olur. Bu değişimleri idare etmek için genç çocuğunuzun insüline ihtiyacı olup olmadığı hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

İletişime Açık Olun

Yüksek kan şekeri seviyelerine ek olarak gencin ruh halinde değişimler olduğunu fark edebilirsiniz. Birçok ebeveyn, bu duygusal değişimleri büyümenin doğal bir parçası olarak düşünür. Ancak huysuzluk bazı durumlarda düşük kan şekerinin belirtisi olabilir.

Ebeveyn olarak çocuğunuzun hipoglisemi mi yoksa arkadaşlarıyla sorun mu yaşadığını ayırt etmek zor olabilir. Genç çocuğunuzla iletişiminizi kuvvetli tutarsanız yaşadığı sorunlar ile ilgili daha doğru çıkarımlar yapabilirsiniz.

Ağlama, öfke veya rahatsızlık gibi ani davranış değişimleri, eğer açık bir nedeni yoksa şüpheli durumlar olarak değerlendirilir. Düşük kan şekeri olasılığından emin olabilmek için sık sık kan şekeri testi yaptırmak gerekebilir.

Program Yapın

Gençler diyabetin hayatlarına yön verdiğini düşünebilir. Bu durum onların tedavileri ile ilgili motivasyonunu etkiler. Ebeveyn olarak diyabetli çocuğunuza güç vermeli ve motivasyonunu yükseltmek için tedavi sürecinde söz sahibi olmasına izin vermelisiniz. Genç çocuğunuza tedavisine uygun bir program yaparken onunla çalışın ve programa uymadığında olabilecekleri bildiğinden emin olun.

Dışarıdan Yardım Alın

Ergenlerin büyürken yaşadığı ve özellikle de diyabet ile ilgili zorlukları tartışabileceği güvenli bir yere ihtiyaçları vardır. Bazı ergenler ebeveynleriyle rahat bir şekilde konuşurken bazıları konuşamaz. Çocuğunuzun size, başka bir aile üyesine veya arkadaşına açık olmasından bağımsız olarak karşılaştıkları zorlukları ifade edecekleri bir alan isteyebilirler.

Çocuğunuzda depresyon işaretlerini gözlemlemek önemlidir. Ergenlerde normal hormon değişimleri depresyona neden olmasa da diyabet olan ergenler, kronik sorunu olmayan ergenlere göre daha yüksek depresyon eğilimine sahiptir. Depresyonun yaygın belirtilerinden birini fark ederseniz aşağıdakileri yapmayı düşünün:

  • Bu belirtileri doktorla konuşun.
  • Çocuğunuzun tip 1 diyabeti anlayan bir sağlık danışmanıyla görüşmesini sağlayın. Doktorunuz size bir uzman tavsiye edecektir.
  • Çocuğunuzun okul ile ilgili sorunlarını okulundaki rehberlik öğretmeniyle konuşmasını sağlayın.

Seks, Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı Hakkında Konuşun

Seks, alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi harici faktörler diyabet tedavisini etkileyebilir. Çocuğunuzun kan şekeri değerlerini kontrol etmezse neler olabileceğine dair bilgisi olduğundan emin olun. Gencin diyabet tedavisi boyunca seks, uyuşturucu ve alkol kullanımı konusunda açıkça konuşabileceği bir yetişkin olduğundan emin olun.

Ergenler yaşam tarzlarına uyacak farklı araç, ilaç ve cihazlara ihtiyaç duyabilirler. Çocuğun durumunu en iyi şekilde yönetmesi için nelere ihtiyacı olduğunu anlamak önemlidir. Örneğin; ağızdan alınan doğum kontrol hapları kan şekeri seviyesini etkileyebilir. Bu nedenle cinsel olarak aktif kadınların diyabet ilaçları ile birlikte kullanabileceği doğum kontrol yöntemleri için jinekoloğa ve endokrin uzmanına gitmesi gerekir.

Ayrıca alkol ve diğer uyuşturucular kullanımdan 12 saat sonraya kadar kan şekerini düşürebileceği için ergenlerin hipoglisemi belirtilerine dikkat etmesi ve düşük kan şekerini tedavi etmenin en iyi yollarını bilmesi gerekir.

Diyabetli gencin hastalığı ile ilgili bilinçli olmasını sağlamak ebeveynin sorumluluğundadır. Çocuğunuzun diyabet yönetimine hakim olmasına yardım etmek, hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı değerli bir beceri olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu yargılamak yerine onu her zaman dinleyin ve sorunlarına çözüm bulan birinci kişi olmaya özen gösterin.

Tamamlayıcı Sağlık’dan Tavsiyeler..

Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında farklı komplikasyonlara yol açabileceğinden maliyetli tedavi masrafları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şeker hastası gencin, iyi bir bakıma ve uzman bir doktora ihtiyacı vardır. Alanında uzmanlaşmış bir doktora sahip olmak, hayat standardını düşürmemek ve olası komplikasyonları önlemek için önemli bir faktördür. Diyabetli bir genç, ihtiyacı olduğu anda sıra beklemeden sağlık hizmetlerine ulaşabilmelidir.

Bu tip kronik hastalıkları güvence altına alan “Sağlığınız Bizde Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” yaptırarak; yatarak tedavilerinizi ve ayakta tedavilerinizi güvence altına alabilirsiniz. Böylelikle hastalığınızın maddi sorumluluğunu üzerinizden atabilir, stresten uzak kalarak sağlığınıza daha özen gösterebilirsiniz.

Detaylı bilgiye “Diyabet Hastaları için Sağlık Sigortası ve Önemi” başlıklı yazımızdan 0(216) 368 45 45 numaralı telefonu arayarak sağlık sigortası uzmanımızla konuşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş