Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

diyabet

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir?

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet; pankreasta insülin üreten beta hücrelerinin sayısında azalma olması ile birlikte glikozun kanda kalması ve buna bağlı olarak kan şekerinin yükselmesine neden olan bir hastalıktır.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diabetes Mellitus yani şeker hastalığının yaygın olarak görülen 3 farklı türü vardır. Bu türler yüksek kan şekeri ile karakterize edilir. Eğer sık idrara çıkma, aşırı susama, baş dönmesi, bulanık görme veya açıklanamayan kilo değişimi yaşıyorsanız, tip 1 diyabet veya tip 2 diyabet yaşıyor olabilirsiniz.

İnsülin ve Diabetes Mellitus Türleri

Üç diabetes mellitus türü insülin ve glikoz seviyelerinde değişimleri neden olur. Glikoz kompleks karbonhidrattır ve vücudun ana enerji kaynağıdır. İnsülin ise ince bağırsağın yanında yer alan pankreas adı verilen küçük organ tarafından üretilir. İnsülin vücudun glikoz depolamasına ve kullanmasına yardımcı olur.

Vücutta yeterli miktarda insülin olmadığında (tip 1 diyabet) veya vücut insüline olması gerektiği gibi tepki vermediğinde (tip 2 diyabet ve hamilelik şekeri) kandaki glikoz seviyeleri yükselir.

Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet; vücutta yeterli miktarda insülin üretilmediğinde ortaya çıkan insülin bağımlı şeker hastalığıdır. Tip 1 diyabet genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar. Teşhis öncesinde çocuklarda yatak ıslatma, uyku eğilimi, öğrenme ve büyüme güçlüğü görülebilir. Kan şekerinin aşırı arttığı durumlarda da nöbet ve bilinç kaybı yaşanabilir.

Tip 1 diyabetin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte kalıtsal olabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda otoimmün hastalık olduğuna dair kanıtlar da vardır. Yani tip 1 diyabetin, bağışıklık sisteminin pankreasta insülin üreten hücrelere savaş açmasından kaynaklı oluştuğu da bilinmektedir.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabet; pankreasta üretilen insülinin hücreler tarafından etkili kullanılmaması durumunda oluşan bir hastalıktır. Buna genellikle insülin direnci adı verilir.

Prediyabet veya metabolik sendrom adı verilen durumlar tip 2 diyabetin habercisidir. Bel çevresinde genişleme, yüksek tansiyon, kolesterol ve kan şekeri yüksekliğinin sınırda olması metabolik sendromun başlıca belirtilerdendir. Eğer tedbir alınmazsa ilerleyen yaş ile birlikte metabolik sendrom tip 2 diyabetine dönüşebilir ve vasküler hastalıklar, kalp krizi veya inme gibi komplikasyonlara sebep olabilir.

Hamilelik Diyabeti

Hamilelik öncesi şeker teşhisi olmayan kadınlarda, hamilelik ile birlikte kan şekerinde yükselme olabilir. Bu duruma hamilelik diyabeti denir.

Hamilelik diyabeti bebeğin büyümesini engelleyebilir, gelişim sorunlarına yol açabilir, hamilelik ve doğumu zorlaştırabilir. Komplikasyonları en aza indirmek için hamilelik boyunca kontrollü kilo alınmalı, kan şekeri düzenli ölçülmeli ve bebeğin gelişimi takip edilmelidir.

Doğumdan sonra kadın vücudunda kan şekeri seviyesi normale döner. Ancak bazı kadınlarda hamilelik diyabeti tip 2 diyabetine dönüşebilir. Bu nedenle hamilelik diyabeti olanların her yıl düzenli olarak kan şekeri seviyelerini kontrol ettirmeleri önemlidir.

Diyabetin Nedenleri Nelerdir?

Genetik faktörler, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ile birlikte gizli şeker ve insülin direnci gibi hastalıklar ortaya çıkar. Yaşam tarzında değişiklik yapmayan kişilerde gizli şeker ve insulin direnci şeker hastalığına dönüşür. Yani şeker hastalığı sadece genetik faktörlerden dolayı oluşmaz.

Diabetes mellitus yani şeker hastalığı oldukça yaygın bir sorundur. Şeker hastalarının hayatı tehdit eden komplikasyonlar yaşamamaları için kontrollerini düzenli olarak yaptırması ve doktorunun tavsiyelerine uyması gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık’dan Tavsiyeler..

Diyabet kontrol altına alınmadığında farklı komplikasyonlara yol açabileceğinden maliyetli tedavi masrafları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Alanında uzmanlaşmış bir doktora sahip olmak, hayat standardını düşürmemek ve olası komplikasyonları önlemek için önemli bir faktördür. Diyabetli bir hasta ihtiyacı olduğu anda sıra beklemeden sağlık hizmetlerine ulaşabilmelidir.

Bu tip kronik hastalıkları güvence altına alan “Sağlığınız Bizde Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” yaptırarak; yatarak tedavilerinizi ve ayakta tedavilerinizi güvence altına alabilirsiniz. Böylelikle hastalığınızın maddi sorumluluğunu üzerinizden atabilir, stresten uzak kalarak sağlığınıza daha özen gösterebilirsiniz.

Detaylı bilgiye “Diyabet Hastaları için Sağlık Sigortası ve Önemi” başlıklı yazımızdan ulaşabilir, 0(216) 368 45 45 numaralı telefonu arayarak sağlık sigortası uzmanımızla konuşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Diyabet Komplikasyonları Nelerdir?

Tip 1 Diyabet Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 Diyabet Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Tip 1 Diyabet Yönetmenin İpuçları

Gençlerde Tip 1 Diyabet Yönetimi

İnsülin Direnci Hakkında Her Şey

İnsülin Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

İnsülin Hormonu Nedir ve Neden İhtiyaç Duyarız?

İnsülin Pompası Tedavisi ve Kullanımı

Pankreas Nasıl Çalışır?

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş