Çocuklarda Tip 1 Diyabet Nedir? Beslenme, İnsülin Tedavisi

çocuklarda tip 1 diyabet

Çocuklarda Tip 1 Diyabet Nedir? Beslenme, İnsülin Tedavisi

Çocuklarda diyabetin görülme sıklığı daha fazladır. Çocuklarda görülen en yaygın diyabet türü olan tip 1 diyabet, vücudun insülin üretmemesi durumudur. Otoimmün hastalık olarak sınıflandırılır. Bunun anlamı bağışıklık sisteminin bilinemeyen bir durumdan dolayı vücudun kendi hücrelerine saldırmasıdır. Çocuklarda tip 1 diyabet durumunda, pankreasın insülin üreten beta hücreleri saldırıya uğrar.

Çocuklarda şeker hastalığının tedavisi yoktur ve nedeni bilinmemektedir. Bu nedenle çocuğunuzun kan şekerini, diyetini ve egzersizini düzenli olarak kontrol ederek ve gerekli durumlarda insülin enjeksiyonu yaparak diyabeti yönetmeyi öğrenmeniz gerekir.

Çocuklarda Kan Şekeri Takibi Nasıl Olmalı?

İnsülin, vücudun enerji için şeker (glikoz) kullanmasına ve saklamasına yardımcı olan ve pankreas tarafından üretilen bir hormondur. İnsülin eksikliğinde glikoz kanda toplanarak hiperglisemiye (yüksek kan şekeri) neden olur. Diğer yandan ani insülin düşüşü olursa, glikoz seviyesi azalarak hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olur. İki durum da istenmeyen durumlara ve uzun dönemli sağlık sorunlarına neden olur.

İstenmeyen durumlardan kaçınmak için öğünlerden önce ve gece yatarken çocuğunuzun kan şekerini test etmelisiniz. Çocuklar için kan şekeri parametreleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

Çocuklarda Kan Şekeri Seviyesi

YaşYemekten ÖnceYatarken/Gece
6 yaşından küçük çocuklar100-180110-200
6-12 yaş90-180100-180
13-19 yaş90-13090-150
Tablo tarihi: 01.01.2020 - Çocuklarda yemekten önce ve gece yatarken ölçülmesi gereken kan şekeri seviyesini gösteren tablo. Detaylı bilgi için doktorunuzla iletişime geçin.

 

Yukarıda verilen değerler, yetişkin değerlerinden daha yüksektir çünkü diyabet olan çocukların hipoglisemi (düşük kan şekeri) geliştirme riski daha yüksektir ve ek koruyucu aralık sağlanır.

Bu seviyeleri ölçümlerken öğün günlüğü, öğün saati, kan glikoz değerleri ve fiziksel aktiviteleri kaydetmek çocuğun deneyimlerini ve iniş-çıkışlarını anlamak için önemlidir. Böylelikle insülini sıkı bir şekilde kontrol ederek hastalıktan kaçınabilirsiniz.

Çocuklara İnsülin Nasıl Verilmeli?

Çocuğunuzun vücudu insülin üretemediği için gün içerisinde genellikle enjeksiyon ile insülin verilmesi gerekir. Çocuklarda insülin tedavisi için üç genel yaklaşım bulunur:

  • Çocuğa anlık ve hızlı etki eden sabit insülin dozu yazılabilir. Sabit dozda, çocuğun insülin seviyesinin en yüksek olduğu zamandır ve yemek yemesi gerekir. Öğünlerin aynı karbonhidrat, yağ ve protein porsiyonunu içermesi ve her gün aynı saatte yenmesi önemlidir.
  • Bazı çocuklar uzun süreli etkisi olan ile kısa süreli etkisi olanı birlikte kullanabilir. Bunların da yemek zamanında alınması gerekir. Hızlı etki eden insülin miktarı, yemeğin karbonhidrat içeriğine göre hesaplanır.
  • Bir diğer yöntem ise ilacı sürekli veren insülin pompası kullanımıdır. Karbonhidrat alımına göre dozu ayarlanan ve hızlı etki eden insülin de gerekli olabilir.

Çocuklarda Kan Şekeri Düşüklüğünde Yapılması Gerekenler

Hipoglisemi (düşük kan şekeri) belirtileri genellikle ne olduğunu anlamayan veya ne hissettiğini ifade edemeyen çocuklarda fark edilmez. Bu gibi durumlarda ebeveyn olarak sizin işaretleri izlemeniz ve hemen eyleme geçmeniz gerekir.

Hipoglisemi işaretleri genellikle kan şekeri 70 altına düşünce gözlenir ve rahatsızlık, baş dönmesi, halsizlik, titreme, kafa karışıklığı, baş ağrısı ve sersemliğe neden olabilir. Ciddi durumlarda ise çift görme, kasılma, kusma ve bilinç kaybı görülebilir.

Hipoglisemi atağı sırasında kan şekeri değerini 80 ve üzerine çıkarmak için çocuğunuzun şeker (yaklaşık 10-15 gram) içeren bir şey içmesi veya yemesi gerekir. Bu durumda aşağıdakiler kullanılabilir:

  • İki glikoz tableti
  • İki-dört parça şeker
  • Yarım bardak meyve suyu (portakal veya üzüm)
  • 10 jelibon
  • Bir veya iki yemek kaşığı bal

Arabanın torpido gözünde acil durumlar için şekerli yiyecekler tutmak iyi bir fikirdir. Eğer çocuğunuz ağız yolu ile beslenebilecek durumda değilse acil durum glukagon kiti kullanın. Glukagon, karaciğerin kana şeker salarak kan şekeri seviyesini yarım saatte normale getiren, enjekte edilebilir bir hormondur. Glukagon kitleri için doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Diyabetli Çocuklar için Beslenme ve Egzersiz Önerileri

Kandaki insülin düzeyinin kontrolü için çocuğun beslenme düzeninin yönetilmesi gereklidir. Çocuklarda şeker hastalığı yönetimi, sıkı porsiyon kontrolü ve öğün başına karbonhidrat, yağ ve protein miktarına uymayı gerektirir.

Çocuklarda tip 1 diyabet tedavisi için diyetisyen, beslenme uzmanı veya pediatrik endokrinoloji ile beraber hareket edilmeli, diyabet öğün planı oluşturulmalıdır. Zaman içerisinde çocuğunuzun kan şekerini neyin etkilediğini görecek ve kaçınmanız gereken yemekleri daha iyi anlayacaksınız.

Fiziksel aktivite de glikoz seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle çocuğun hipoglisemi riskine karşı izlenmesi koşuluyla günlük olarak egzersiz yapması gerekir. Atak olduğunda yapılacaklar konusunda çocuğun okulu ve koçları da mutlaka bilgilendirilmelidir.

Son olarak diyabetli çocuklarda medikal alarm bileziği veya kolyesi gibi medikal tespit cihazı kullanmalıdır. Medikal tespit cihazları, çocuğunuzun tıbbi durumu hakkında bilgileri içerir ve acil bir durumda çocuğunuza doğru müdahale yapılmasını sağlar.

Tamamlayıcı Sağlık’dan Tavsiyeler..

Çocuklarda şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında farklı komplikasyonlara yol açabileceğinden maliyetli tedavi masrafları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şeker hastası çocuğun iyi bir bakıma ve uzman bir doktora ihtiyacı vardır. Alanında uzmanlaşmış bir doktora sahip olmak, hayat standardını düşürmemek ve olası komplikasyonları önlemek için önemli bir faktördür. Diyabetli bir çocuk ihtiyacı olduğu anda sıra beklemeden sağlık hizmetlerine ulaşabilmelidir.

Bu tip kronik hastalıkları güvence altına alan “Sağlığınız Bizde Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” yaptırarak; yatarak tedavilerinizi ve ayakta tedavilerinizi güvence altına alabilirsiniz. Böylelikle hastalığınızın maddi sorumluluğunu üzerinizden atabilir, stresten uzak kalarak sağlığınıza daha özen gösterebilirsiniz.

Detaylı bilgiye “Diyabet Hastaları için Sağlık Sigortası ve Önemi” başlıklı yazımızdan ulaşabilir, 0(216) 368 45 45 numaralı telefonu arayarak sağlık sigortası uzmanımızla konuşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş