Bahar Alerjisi (Polen Alerjisi) Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

blog-image

Baharın gelmesi ile birlikte ağaçlardan, çiçeklerden ve çimenlerden polenler yayılmaya başlar. Havadaki polenlerin artmasıyla bahar alerjisi olan kişilerin şikayetleri de artar. Eğer bahar alerjisi olan kişiler doğru bir şekilde tedavi edilmezlerse solunum yollarında ciddi sıkıntılar oluşabilir.

Bahar alerjisi belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmanız komplikasyon riski yaşama ihtimalinizi azaltır. Polen alerjisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. 

Saman Nezlesi Nedir?

Saman nezlesi, bahar alerjisi veya alerjik rinit olarak da bilinir.  Saman nezlesi; aslında zararlı olmayan polenlerin alerjik bünyesi olan kişilerin burun mukozasında iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Saman nezlesi veya diğer adı ile alerjik rinit hastalığının kendi kendine geçme ihtimali çok düşüktür.

Bahar Alerjisi (Alerjik Rinit) Neden Olur?

Ağaçlardan ve çiçeklerden havaya yayılan polenler ağza, buruna veya sinüslere girdiğinde vücut histamin adı verilen bir madde salgılar. Vücudun alerji yapan maddeye karşı histamin salgılaması ve sonucunda bahar alerjişi oluşmasının birçok nedeni vardır.

Polen alerjisine neden olan faktörler:

 • Genetik yatkınlık
 • Çevresel faktörler
 • Bağışıklık sistemi
 • Ağaç, çiçek veya otlardan çıkan polenler
 • Kuru ve rüzgarlı hava
 • Küf, akarlar, hayvan tüyü veya ev tozu

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinit veya saman nezlesi, atopik olarak tanımlanan kişilerde görülür ve 40 yaştan önce belirtileri ortaya çıkar. Genellikle bahar alerjisi belirtileri Nisan ile Ağustos ayları arasında görülür. Mesela çimen poleninin en yüksek seviyeye ulaştığı zaman aralığı Mayıs ile Ağustos aylarıdır . Kişilerin dörtte biri huş ağacı polenine karşı da hassastır ve bu polenin yüksek seviyelere ulaştığı aylar genelde Nisan ve Mayıstır. Problem yaratabilecek diğer ağaçlar arasında karaağaç, kestane ve mürver ağacı da bulunmaktadır.

Bahar alerjisi belirtileri şu şekildedir:

 • Gözlerde kaşıntı ve yaşarma
 • Tıkalı ve akıntılı burun
 • Ciltte kaşıntı ve döküntü
 • Hırıltılı solunum sesi
 • Sürekli hapşırma
 • Koku ve tat alma duyularında zayıflama
 • Yüz ve baş bölgesinde ağrı
 • Öksürük
 • Uykuya geçmekte zorlanma

Bahar Alerjisi Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Polen alerjisi sadece kaşıntı, burun akıntısı veya öksürük gibi belirtilerden ibaret değildir. Bahar alerjisinin neden olduğu belirtiler azaltılmazsa yetişkinlerde ve çocuklarda astım, sinüzit ve kulak enfeksiyonları gibi hastalıklar gelişebilir. Aynı zamanda yaşam kalitenizi de olumsuz yönde etkileyerek uyku problemi çekmenize neden olabilir.

Polen Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Polen alerjisi tedavisi hastanın yaşadığı belirtilerin şiddetine göre yapılır. Eğer hasta bir yıl içinde alerji yapan maddeye karşı 2 veya 3 kere reaksiyon geliştiriyorsa belirtileri azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri seçilir. Ancak yıl içinde alerji kaynaklı oluşan ve genel sağlık durumunu bozacak kadar şiddetli bir reaksiyon varsa bahar alerjisi ilaçları kullanılır.

Bahar alerjisi tedavisinde; antihistamin, kortizon ve antilökotrien gibi ilaçlar kullanılır. Alerji ilaçlarının bazı yan etkileri olabilir. Yan etkileri en aza indirmek için doktorunuza danışmadan polen alerjisi ilacı kullanmayın.

Polen alerjisi tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem immünoterapi tekniğidir. İmmünoterapi; alerjik rinit veya saman nezlesinde tedavi amaçlı uygulan aşılama yöntemidir. Deri altına veya dil altına verilen ilaçlar ile bağışıklık sistemi, alerji yapan maddeye karşı duyarsız hale getirilir. Alerji aşısı sayesinde hastalığın ilerlemesi ve astıma dönüşmesi de engellenir. İmmünoterapi veya alerji aşısı uzun süren ancak etkili bir tedavi yöntemidir.

Son olarak polen alerjisi tedavisinde alerjiyi tetikleyen etkenlerden uzak durmakta fayda var. Polen alerjisi mevsiminde;

 • Havanın sıcak olduğu günlerde kapı ve pencereleri kapatmak gerekir.
 • Arabada cam açmak yerine klima kullanılmalıdır.
 • Çamaşırlar evde kurutulmalıdır.
 • Göz etrafını saran büyük güneş gözlükleri takılmalıdır.
 • Burun deliklerine vazelin sürerek polenlerin burun içine girmesi engellenmelidir.
 • Ormanlık alanlarda yürüyüş yapmak yerine deniz kenarları tercih edilmelidir.

Bahar Alerjisine Hangi Bölüm Bakar?

Bahar alerjisi için gideceğiniz doktor aslında sizde alerji yapan maddenin hangi organınızı etkilediği ile alakalıdır. Eğer konjonktivit yaşıyorsanız göz doktoruna, burunda bir problem varsa kulak burun boğaz doktoruna, bronşlarda veya ciğerlerde solunum zorluğu varsa da göğüs hastalıkları doktoruna gitmek doğru olacaktır. Böylelikle doğru teşhis ve tedavi ile yaşadığınız semptomları hızlıca azaltabilirsiniz.

Doktorunuza alerji öykünüzü ve yaşadığınız belirtileri tüm detayı ile mutlaka anlatın. Doktorunuzun size uygun gördüğü tedaviyi de aksatmadan uygulamayı unutmayın.

Sağlıkla kalın.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?
Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelik döneminde hormonlara bağlı olarak cilt hastalıkları olabilir. Hamilelikte kaşı...

Sağlık
2 Ağustos, Cuma
Tümünü oku
Meslek Hastalığı Nedir?
Meslek Hastalığı Nedir?

Meslek hastalığı tanımı; çalışma ortamınızdan veya işinizle ilgili faaliyetlerden kaynakla...

Sağlık
11 Aralık, Cuma
Tümünü oku
Boyun Ağrısı Neden Olur?
Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrısı ve ense ağrısı yetişkinlerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Boyun ağrıs...

Sağlık
25 Eylül, Cuma
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın