tamamlayıcı sağlık sigortası diş

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Diş Sağlığı

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK ile anlaşmalı hastanelerde kullanılabilen ve tedavi masraflarınızdan doğan fark ücretini sizin yerinize ödeyen sağlık sigortası türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında 2 ana teminat verilmektedir. Yatarak ve ayakta tedavi teminatı ile bir çok özel hastanede fark ücreti ödemeden tedavi olabilirsiniz. Ayrıca 2 ana teminata ek olarak sunulan bir çok sağlık hizmeti de tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında sunulmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası diş paketi de ücretsiz ek teminatlardan biridir.

Bu yazımızda tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında diş tedavisi ile ilgili hangi masrafların teminat altına alındığını konuşacağız.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Diş Tedavisini Kapsıyor mu?

Sağlık sigortalarının kapsamı oldukça geniş olduğundan, her türlü hastalık durumunda tedavi masraflarınızın karşılanacağını düşünüyor olabilirsiniz. Evet, doğru. Bir çok hastalığınız ile ilgili sigorta şirketinizden tedavi talep edebilirsiniz. Fakat her sigorta şirketinin belirlediği bir de teminat dışı kalan haller listesi vardır.

Hangi nedenle olursa olsun diş hekimleri ve çene cerrahlarınca yapılan muayene, tetkik, diş eti tedavisi ile çene tedavilerine ilişkin tüm giderler, her türlü ortodonti ameliyatları, implant teminat dışı haller arasındadır.

Ancak trafik kazası sonucu dişleriniz ile ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda, diş ile ilgili tedavi talebinde bulunabilirsiniz. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası diş ile ilgili acil durumlarda tedavi masraflarını karşılamaktadır.

Estetik amaçlı diş uygulamaları, diş tedavisi olmadığı için SGK tarafından karşılanmaz. SGK tarafından karşılanmayan hiçbir tedavi tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında değerlendirilmemektedir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sunan bazı sigorta şirketleri, sağlık poliçelerine diş paketi de eklemektedir. Herhangi bir ek prim ödemeden sağlık poliçenize eklenen diş paketini, sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu hastanelerde kullanabilirsiniz. Diş paketi genellikle yılda 1 defa kullanılır ve diş tedavisi ile ilgili hizmet sunmaz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamında Diş Paketi Sunan Sigorta Şirketleri

Ek teminatlar; sigorta şirketlerine göre değişiklik gösteren, poliçenize 2 ana teminat ile birlikte eklenen ek sağlık hizmetleridir. Herhangi bir ek prim ödemeden verilen ek teminatlar, sağlık poliçenizin standardını yükselten ve sağlığınız için ihtiyaç duyabileceğiniz uygulamalardır. Tamamlayıcı sağlık sigortası diş paketi uygulaması da sigorta şirketleri tarafından müşterilerine sunulan ek bir faydadır.

Aşağıdaki tablodan diş paketi veren sigorta şirketlerini görebilirsiniz. Her sigorta şirketinin sunduğu diş paketi farklılıklar gösterir ve kesinlikle sigorta şirketleri bazında standart bir uygulama değildir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Diş Paketi Veren Sigorta Şirketleri

Sigorta ŞirketiTamamlayıcı Sağlık Sigortası Diş Paketi Kapsamı
Anadolu SigortaDiş hekimi muayenesi, teşhis ve tedavi planlaması, peripikial / panaromik röntgen, diş taşı temizliği, dolgu, diş çekimi (20'lik diş hariç), fisur örtülmesi, vitalite kontrolü, oral hijyen eğitimi
Axa SigortaDiş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği, tek diş röntgeni
Demir Hayat SigortaDiş hekim muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgen filmi
Doğa SigortaDolgu sökümü, dolgu veya kanal tedavisi, yerel flour uygulaması, diş taşı temizliği, düşmüş kuron ve köprü simantasyonu, okluzal aşındırmalar, uzman diş hekimi muayenesi, diş röntgen filmi, lokal anestezi, oral hijyen eğitimi, teşhis ve tedavi planlaması, vitalite kontrolü, okluzyon düzeltilmesi, bite-wing radyografi
Eureko SigortaDiş hekimi muayenesi, diş taşı temizliği, tek diş röntgeni
Mapfre SigortaDiş hekim muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgen filmi
Ray SigortaDolgu sökümü, diş taşı temizliği, konsültasyon, oral hijyen eğitimi, uzman diş hekimi muayenesi ve tek diş için dolgu
Sompo Japan SigortaDiş hekim muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgen filmi
Türk Nippon SigortaDiş hekim muayenesi, diş taşı temizliği, diş röntgen filmi
Tablo tarihi: 01.05.2019 - Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında diş bakım paketi veren sigorta şirketlerini gösteren tablo. Güncel ve detaylı bilgi için lütfen bir sigorta danışmanı ile konuyu inceleyin. Canlı destekten bize yazabilirsiniz.

Genel olarak diş paketi kapsamında; diş röntgeni, diş taşı temizliği,  diş dolgusu ve diş hekimi muayenesi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Diş paketi içinde yer alan her bir işlem yıllık 1 adet ile sınırlıdır. Eğer kapsamlı bir diş paketi istiyorsanız Anadolu Sigorta veya Doğa Sigorta‘dan tamamlayıcı sağlık sigortası alarak bu hizmetlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Son olarak bilmelisiniz ki diş bakım paketi kapsamında diş tedavisi ile ilgili masraflar teminat dışıdır. Yani diş implant, diş teli, kanal tedavisi ve diğer tedavi amaçlı hizmetler diş paketi içinde sunulmamaktadır. Unutmayın; tamamlayıcı sağlık sigortası SGK’nın tedavisini karşıladığı hastalıkların masraflarından geriye kalan fark ücretini öder. SGK’nın karşılamadığı hiç bir hastalık ve buna bağlı olarak gelişen tedaviler tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınmaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sunan bir çok sigorta şirketi olduğu için, sunulan ek teminatlar da çeşitlilik göstermektedir. Hangi sigorta şirketini tercih etmeniz gerektiği konusunda kararsızlıklar yaşamanız oldukça doğaldır. Sitemizden 15 sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortalarını, sunduğu ana teminatlar ve ek teminatlara göre karşılaştırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş