sağlık sigortası karşılaştırması

Sağlık Sigortaları Nasıl Karşılaştırılır?

Sağlık sigortası satın almak bilen için kolay, bilmeyen için ise öğrenilmesi gereken bir şeydir. Sağlık sigortanızı seçerken dikkatli olmalısınız çünkü yanlış bir seçim yaparsanız ciddi bir ihtiyaç anında hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Sağlık sigortası satın almaya karar vermeden önce, mutlaka sağlık sigortası karşılaştırması yapmanız gerekir. 

Sağlık sigortası alırken, öncelikle her ihtiyaca uygun tek bir poliçe olmadığını bilmelisiniz. Her birey kendi önceliklerine sahiptir ve tüm gereksinimleri karşılayan bir sağlık sigortası ürünü bulmak da kolay olmayabilir. Birçok farklı teminatı bir araya getiren değişik sağlık sigortaları vardır. Sağlık sigortası karşılaştırması yaparak ihtiyacınıza uygun olanı bulmanız hem sağlığınız hem de bütçeniz açısından oldukça önemlidir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 8 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Kendiniz ve aileniz için iyi bir seçim yapmak adına şimdiden kafanız mı karıştı? İşte sağlık sigortası karşılaştırması ve ihtiyaçlarınızı uygun en iyi planı seçmek adına bilmeniz gerekenler:

Sağlık sigortası türlerini karşılaştırın.

Türkiye’de iki tür sağlık sigortası vardır; Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası.

Özel sağlık sigortaları; temelde yatarak ve isterseniz ayakta tedavilerinizi kapsayan sigortalardır. Tercih ederseniz, özel sağlık sigortanıza ek olarak; yurt dışında tedavi, doğum sigortası, check-up ve diş tedavisi gibi teminatları da ekleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortaları; SGK ve seçeceğiniz sigorta şirketinin anlaşmalı özel hastanelerine gittiğinizde, SGK fark ücretinizi kapsayan bir sağlık sigortasıdır.  Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları yatarak tedavilerinizi ve ayakta tedavilerinizi kapsayan tedavileri içerir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları sadece Türkiye il sınırları içinde geçerlidir. Özel Sağlık Sigortalarında olduğu gibi Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarına ek olarak; doğum sigortası, check-up ve diş tedavisi gibi teminatları da ekleyebilirsiniz.

Her iki sigorta türünde de bireysel ya da aile sağlık sigortası yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortaları ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları arasındaki farkı iyi anlayarak seçimde bulunmalısınız. Tamamlayıcı Sağlık Sigortaları SGK’sı aktif olan bireyleri kapsarken, özel sağlık sigortalarını herkes satın alabilir.

Ödeyeceğiniz prim belirleyici kriteriniz olmasın.

Sağlık sigortalarını araştırırken, bütçenize en uygun olanı tercih etmeye yönelmeniz gayet doğaldır. Fakat sağlık sigortası uzun süreli bir yatırımdır ve bu yüzden de ucuz bir plan yerine, geniş kapsamlı ve yüksek limitli bir planı seçmek daha mantıklı olacaktır. Genelde düşük prim ücretli planlar daha sınırlı sağlık hizmet verir. Ayrıca düşük primli sağlık planı, önemli acil durumlarda cebinizden ödeme yapmanız gerekeceği anlamına da gelebilir.

Anlaşmalı hastane ağına göre karşılaştırma yapın.

Ücretsiz tedavi, acil durumlarda hızır gibi yetişir. Sağlık sigortası şirketleri, poliçe sözleşmesinde de yazan çeşitli hastaneler ile anlaşmalara sahiptir. Bu anlaşmalı hastaneler sigortalılara ücretsiz tedavi fırsatı sunar.

İstediğiniz doktor ya da hastane, sigortanızın kapsamında mı diye kontrol edin. Ayrıca ücretsiz tedavi hizmetleri ile alakalı şartları da iyi okuyun ki daha sonra herhangi bir kafa karışıklığı yaşanmasın.

Özel sağlık sigortanızın anlaşmalı olmadığı hastanelere gittiğinizde, hastane ücretini cebinizden öder, sonrasında hastane faturalarını sigorta şirketine bildirerek, ödediğiniz bedelleri iade alabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise anlaşmasız hastanelere gittiğinizde, sağlık poliçeniz hastane ücretlerini karşılamaz.

Poliçe kapsamına göre karşılaştırma yapın.

Sağlık sigortası şirketleri; hastane öncesi ve hastane sonrası teminatı, hasarsızlık indirimi, 7/24 yardım hattı, ambulans hizmetleri vb. çeşitli hizmetler sunar. Kişisel ihtiyaçlarınızı inceleyin ve özel gereksinimlerinizi destekleyen bir sağlık sigortası var mı, kontrol edin.

Çoğu sağlık sigortası poliçesi gebelik masraflarını, psikolojik terapileri, diyetisyen ve diğer bazı alanları karşılamaz. Eğer bunlardan herhangi birine ihtiyacınız varsa, poliçenizin bu teminatı sağlayıp sağlamadığından emin olun.

Katılım payı oranlarına dikkat edin.

Çoğu özel sağlık sigortası, tedavileriniz açısından belirli limit ve katılım payı oranlarına sahiptir. Tedavileriniz için belirlenmiş olan limitler, poliçenizin 1 yıl içerisindeki hastane giderleriniz için toplamda yapacağı ödeme miktarını belirtir. Bu limitlerin üzerindeki hastane masrafları, sigortalı tarafından ödenir.

Katılım payı oranı; hastane masraflarının sigortalı ve sigorta şirketi arasında belirli oranlarla paylaşılması anlamına gelir. Özel sağlık sigortaları farklı oranlarda katılım paylarına sahip olabilir. Örneğin, sigortanızda %20 katılım payı oranınız olması durumunda, hastane masrafınızın %20’sini siz, %80’ini de sigorta şirketiniz karşılar. Satın almayı planladığınız özel sağlık sigortasının katılım payı oranının olabildiğince düşük olması, cebinizden çıkacak paranın da düşük olması anlamına gelir. Bu nedenle, katılım payı düşük olan özel sağlık sigortalarını seçmenizde fayda olacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise katılım payı yoktur. Yatarak tedavilerinizin tamamını karşılarken, ayakta tedavilerinizi yılda 8 ila 10 defa olarak sınırlandırmaktadır.

Tarafsız sağlık sigortası acentesi ile çalışın.

Türkiye’de sağlık sigortası genelde tanıdık bir sigortacı aracılığıyla yaptırılır. Bu tanıdık sigortacı ya bir aile yakını ya da yakın bir arkadaştır. Fakat sigorta acenteleri ve sağlayabilecekleri hizmetler arasındaki farkı bilmeniz doğru kararı verebilmeniz adına faydalı olacaktır.

Bir sigorta acentesi genelde en fazla 3 sigorta şirketini temsil eder ve bu şirketlerin tasarladığı sağlık ürünlerini size sunar. Bir sigorta brokeri ise piyasadaki tüm sigorta şirketleriyle aynı anda çalışabilir ve ihtiyacınıza en uygun olan sağlık sigortasını seçebilmeniz için ürünler arasındaki farkları size anlatır. İyi bir sigorta aracısı seçmek önemlidir. Çünkü sigorta şirketiyle aranızdaki bağlantıyı aracınız sağlayacaktır.

Sağlık Sigortası Karşılaştırması Nereden Yapılır?

Tek bir ekran da 12 sigorta şirketinden sağlık sigortası teklifi almak isterseniz, sitemizden bizlere ulaşabilir, uzman ekibimizle size en uygun olan sağlık sigortasını seçebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap