sağlık sigortası karşılaştırması

Sağlık Sigortaları Nasıl Karşılaştırılır?

Sağlık sigortası satın almak bilen için kolay, bilmeyen için ise öğrenilmesi gereken bir şeydir. Sağlık sigortanızı seçerken dikkatli olmalısınız çünkü yanlış bir seçim yaparsanız ciddi bir ihtiyaç anında hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Sağlık sigortası satın almaya karar vermeden önce, mutlaka sağlık sigortası karşılaştırması yapmanız gerekir. 

Sağlık sigortası alırken, öncelikle her ihtiyaca uygun tek bir poliçe olmadığını bilmelisiniz. Her birey kendi önceliklerine sahiptir ve tüm gereksinimleri karşılayan bir sağlık sigortası ürünü bulmak da kolay olmayabilir. Sağlık sigortası karşılaştırması yaparak ihtiyacınıza uygun olanı bulmanız hem sağlığınız hem de bütçeniz açısından önemlidir.

Kendiniz ve aileniz için iyi bir seçim yapmak adına şimdiden kafanız mı karıştı? İşte sağlık sigortası karşılaştırması ve ihtiyaçlarınıza uygun en iyi planı seçmek için bilmeniz gerekenler!

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: %100
  • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

  • Yatarak Tedavi: 100%
  • Ayakta Tedavi: 8 defa
  • Genis Hastane Ağı
  • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Sağlık sigortası türlerini karşılaştırın.

Türkiye’de iki tür sağlık sigortası vardır; Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası.

Özel sağlık sigortaları; temelde yatarak ve isterseniz ayakta tedavilerinizi kapsayan sigortalardır. Tercih ederseniz, özel sağlık sigortanıza ek olarak  yurt dışında tedavi veya doğum teminatı ekleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortaları; SGK ve seçeceğiniz sigorta şirketinin anlaşmalı özel hastanelerine gittiğinizde, SGK fark ücretinizi kapsayan sağlık sigortasıdır.  Tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavilerinizi ve ayakta tedavilerinizi teminat altına alır. Özel sağlık sigortasında olduğu gibi tamamlayıcı sağlık sigortasına ek olarak doğum teminatı ekleyebilirsiniz. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortası yurt dışı tedavileri için güvence oluşturmamaktadır.

Her iki sigorta türünde de bireysel ya da aile sağlık sigortası yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Ödeyeceğiniz prim belirleyici kriteriniz olmasın.

Sağlık sigortalarını araştırırken, bütçenize en uygun olanı tercih etmeye yönelmeniz gayet doğaldır. Fakat sağlık sigortası uzun süreli bir yatırımdır ve bu yüzden de ucuz bir poliçe yerine, geniş kapsamlı ve yüksek limitli bir poliçe seçmek daha mantıklı olacaktır. Genelde düşük primli poliçeler daha sınırlı sağlık hizmet verir. Ayrıca düşük primli sağlık sigortası, önemli acil durumlarda cebinizden ödeme yapmanız gerekeceği anlamına da gelebilir.

Tavsiyemiz; sağlık sigortalarının özelliklerini detaylı olarak karşılaştırın veya tarafsız bir sağlık sigortası uzmanından yardım alın.

Anlaşmalı hastane ağına göre karşılaştırma yapın.

Her sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastaneleri gösteren bir listesi vardır. Güncel anlaşmalı hastaneler listesine sigorta şirketlerinin internet sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Sağlık sigortası şirketleri, poliçe sözleşmesinde de yazan çeşitli hastaneler ile anlaşmalara sahiptir. Bu anlaşmalı hastaneler sigortalılara ücretsiz tedavi fırsatı sunar. Bu yüzden istediğiniz doktor ya da hastanenin sigorta şirketi ile anlaşmasının olup olmadığını kontrol edin. 

Özel sağlık sigortanızın anlaşmalı olmadığı hastanelere gittiğinizde, hastane ücretini cebinizden öder sonrasında hastane faturalarını sigorta şirketine bildirerek ödediğiniz ücreti geri alabilirsiniz. Ancak tamamlayıcı sağlık sigortaları sigorta şirketi ile anlaşması olmayan hastanelerde geçerli değildir. Yani sigorta şirketinden iade alamazsınız.

Poliçe kapsamına ve limitlerine göre karşılaştırma yapın.

Teminat limitlerini karşılaştırın ve satın almadan önce sigorta şirketinin neleri karşılayıp neleri karşılamayacağından emin olun. Çünkü teminat limitiniz, 1 yıl içerisinde poliçenizden faydalanabileceğiniz toplam ödeme miktarıdır. Örneğin, yatarak tedavileriniz için yıllık 100.000 TL’lik bir teminatınız varsa sağlık harcamalarınızın tamamı için sigorta şirketi toplamda 100.000 TL’lik ödeme yapacaktır.

Bizim önerimiz özel sağlık sigortalarında yatarak tedavi teminatını limitsiz olarak tercih etmenizdir. Ayakta tedavi teminat limitini ise hizmet almayı tercih ettiğiniz özel hastanenin fiyatları ve 1 yıl içinde hastalanma sıklığınıza göre belirlemenizdir. 

Ayrıca sağlık sigortası şirketleri; hastane öncesi ve hastane sonrası teminatı, hasarsızlık indirimi, 7/24 yardım hattı, ambulans hizmetleri vb. çeşitli hizmetler sunar. Kişisel ihtiyaçlarınızı inceleyin ve özel gereksinimlerinizi destekleyen bir sağlık sigortası var mı, kontrol edin.

Sigorta şirketlerini uyguladıkları istisnalara göre karşılaştırın.

Kalıcı istisnalar: Sigorta şirketleri doğuştan gelen veya poliçe başlangıç tarihinden önce var olan hastalıkları kalıcı bir şekilde kapsam dışında bırakır ve bunlar kalıcı istisnalar olarak adlandırılır. Örneğin; estetik ameliyatı, annelik ve doğum harcamaları, genetik bozukluklar, HIV tedavisi, sünnet, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, aşılar vb. Tüm sağlık sigortası ürünleri kendi özel kalıcı istisnalar listesine sahiptir. Ayrıca bütün sağlık sigortası ürünlerinde uygulanan kalıcı istisnaların listesini de sağlık sigortaları genel şartnamesinde görebilirsiniz.

Bekleme süresi: Katarakt, fıtık, hemoroit, safra taşı alımı gibi rahatsızlıkların harcamaları genellikle belirli bir süre boyunca karşılanmaz. Bekleme süresi uygulanan hastalıklar sigorta şirketine göre değişir. Bekleme süreleri poliçenizin ilk yılında uygulanır. Sonraki yıllarda poliçenizi kesintisiz bir şekilde yenilemeniz durumunda bekleme süreleri bir daha uygulanmayacaktır.

Geçmişten gelen hastalıklar: Sağlık sigortaları bir kişinin poliçeye başvurmadan önce sahip olduğu hastalıkları poliçe kapsamına dahil etmez. Türkiye’de geçmişten gelen hastalıklarınızı teminat altına alan herhangi bir sağlık sigortası bulunmamaktadır.

Katılım payı oranlarına dikkat edin.

Çoğu özel sağlık sigortası, tedavileriniz açısından belirli limit ve katılım payı oranlarına sahiptir. Tedavileriniz için belirlenmiş olan limitler, poliçenizin 1 yıl içerisindeki hastane giderleriniz için toplamda yapacağı ödeme miktarını belirtir. Bu limitlerin üzerindeki hastane masrafları, sigortalı tarafından ödenir.

Katılım payı oranı; hastane masraflarının sigortalı ve sigorta şirketi arasında belirli oranlarla paylaşılması anlamına gelir. Özel sağlık sigortaları farklı oranlarda katılım paylarına sahip olabilir. Örneğin, sigortanızda %20 katılım payı oranınız olması durumunda, hastane masrafınızın %20’sini siz, %80’ini de sigorta şirketiniz karşılar. Satın almayı planladığınız özel sağlık sigortasının katılım payı oranının olabildiğince düşük olması, cebinizden çıkacak paranın da düşük olması anlamına gelir. Bu nedenle, katılım payı düşük olan özel sağlık sigortalarını seçmenizde fayda olacaktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ise katılım payı yoktur. Yatarak tedavilerinizin tamamını karşılarken, ayakta tedavilerinizi yılda 8 ila 10 defa olarak sınırlandırmaktadır.

Tarafsız sağlık sigortası acentesi ile çalışın.

Türkiye’de sağlık sigortası genelde tanıdık bir sigortacı aracılığıyla yaptırılır. Bu tanıdık sigortacı ya bir aile yakını ya da yakın bir arkadaştır. Fakat sigorta acenteleri ve sağlayabilecekleri hizmetler arasındaki farkı bilmeniz doğru kararı verebilmeniz adına faydalı olacaktır.

Bir sigorta acentesi genelde en fazla 3 sigorta şirketini temsil eder ve bu şirketlerin tasarladığı sağlık ürünlerini size sunar. Bir sigorta brokeri ise piyasadaki tüm sigorta şirketleriyle aynı anda çalışabilir ve ihtiyacınıza en uygun olan sağlık sigortasını seçebilmeniz için ürünler arasındaki farkları size anlatır. İyi bir sigorta aracısı seçmek önemlidir. Çünkü sigorta şirketiyle aranızdaki bağlantıyı aracınız sağlayacaktır.

Sağlık sigortası karşılaştırması nereden yapılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası karşılaştırma işlemini sitemizin teklif ekranından yapabilirsiniz.

Tek bir ekranda 15 sigorta şirketinin  teminat kapsamını ve fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca uzman ekibimiz ile size en uygun olan sağlık sigortasını seçebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş