Hamilelikte Çatlak Neden Oluşur?

hamilelikte çatlak

Hamilelikte Çatlak Neden Oluşur?

Hamilelik ile birlikte ciltte bazı değişiklikler oluşabilir. Bu değişikliklerin büyük çoğunluğu hormonal değişimler ile ilgilidir. Yüzde görülebilen renk değişimleri, avuç içlerinde kızarıklık ya da kaşıntılı deri döküntüleri nispeten daha nadir görülen değişimlerdir. Hemen hemen bütün hamile kadınlarda görülen bir diğer değişim de karnın ortasından geçen siyah bir çizginin ortaya çıkmasıdır. Ancak anne adaylarını en fazla rahatsız eden cilt değişikliği karında görülen cilt çatlaklarıdır. Ciltteki değişim ile birlikte hamilelikte çatlak oluşumu, gebe kadınların en çok şikayet ettiği durumdur.

Hamilelikte bebeğin anne karnında gelişimiyle büyüyen karın bölgesinde, derinin esnemesiyle birlikte çatlaklar oluşmaya başlar ve hamilelik sonlanana kadar da devam eder. Hamilelikte çatlak daha çok kimlerde görülür, çatlakların önüne nasıl geçilir merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Nedeni Nedir?

Hamilelikte çatlak oluşumu iki nedenden dolayı oluşur. Birincisi, hamilelik nedeniyle yaşanan fiziksel değişimlerdir. Yani ani kilo alımı gibi derinin hızlıca esnemesiyle alakalıdır. Cildiniz bebeğin gelişimine adapte olmak için kasılır ve uzamaya çalışır ama bu değişime adapte olması için yeterince zaman yoktur. Bedeniniz de bu duruma ayak uydurmaya çalışırken cildinizde çatlaklar ortaya çıkar. Bu nedenle oluşan çatlaklara hamileliğe bağlı çatlak denir.  

İkinci sebep ise hormonlardır. Bu konuda farklı bilgiler olsa da cildin daha fazla su çekmesine neden olan hormonların kemikler arasındaki kolajen dokunun gevşemesine neden olduğu düşünülmektedir. Bu da cildin daha kolay çatlamasına ve hamilelikte çatlak oluşmasına neden olur.

Hamilelikte Çatlak Oluşumunun Nedenleri

 • Hamilelikte çatlak oluşumunu etkileyen en önemli unsur genetik faktörlerdir. Aile içerisinde doğum yapmış kişilerde çatlak oluşumu yaşanmışsa, büyük bir ihtimalle hamilelik döneminde de bu durumla karşılaşılacaktır.
 • Hamilelik süresince kilo artışının belirli bir düzende ilerlemesi oldukça önemlidir. Eğer ani bir şekilde kilo alınırsa, vücudun karın bölgesi başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde çatlaklar meydana gelecektir.
 • Ani kilo artışı yaşanırken anne adayının cilt yapısının ince olması, yaşanan çatlakların miktarını da artıracaktır.
 • Beslenme düzeninin bozuk oluşu ve az miktarda sıvı tüketimi, hamilelikte çatlak oluşumuna neden olabilir.
 • Anne karnındaki bebeğin fazla kilolu olması yine çatlak oluşumunu tetikleyen nedenler arasında yer alır.

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Ne Zaman Başlar?

Karın bölgesinde oluşan çatlaklar, genellikle gebeliğin 3.ayında başlar. 3.ay itibari ile de yavaş yavaş bu çatlaklar artar. 6.ayda ise karın bölgesinde derin çatlak oluşumu başlayabilir. Çünkü bu dönem de bağ dokusu daha da gerilir. Bunun sonucunda da kırmızı renkli çatlaklar oluşum gösterir.

Pek çok kadında hamileliği sırasında karın çatlakları oluşur ama bazı kadınların göğüslerinde, kalçalarında, bacaklarında, bellerinde ya da sırtlarında bile çatlaklar oluşabilir. Çatlaklar hamilelik sırasında kilo alındığında oluşur ve kalıcı olabilir.

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Engellemek için Neler Yapılabilir?

Hamilelikte çatlak oluşumunu önlemek için alınabilecek en iyi önlem cildin nemini korumaktır. Bu da dengeli, sağlıklı bir beslenme ve yeterli sıvı alımı ile mümkündür. Gebelikte su tüketiminin önemi, çatlakların engellenmesinde de kendini göstermektedir. Dengeli beslenme ani ve gereğinden fazla kilo artışına engel olacağı için karın cildinin olması gerekenden daha fazla gerilmesini engelleyecektir.

Duş sırasında karnın yumuşak bir sünger ya da fırça yardımı ile dairesel hareketler ile masaj yapar şekilde ovalanması da ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak elastikliğinin korunmasına yardımcı olabilir. Cildi aşırı kurutan sabun veya duş jeli kullanılmamalı ve banyodan sonra cilt nemlendirilmelidir.

Gebeliğin ikinci üç aylık döneminden başlayarak düzenli şekilde cildin nemlendirilmesi de alınabilecek bir diğer önlemdir.Bu amaçla piyasada satılan kozmetik ürünler kullanılabileceği gibi basit nemlendiriciler, bebe yağları ve badem yağı da kullanılabilir. Doğal yağlar cilt tarafından emilerek, cildin daha esnek olmasını sağlayacaktır.

Hamilelik çatlakları; anne adayının çatlak oluşumuna engel olabilmek için gösterdiği çabaya rağmen yine de meydana gelebilir. Daha önce açıkladığımız gibi hamilelikte çatlak oluşmasına neden olabilecek en önemli faktör kalıtsal (genetik) durumlardır. Eğer hamileliğiniz bir çoğul gebelikse, karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar kaçınılmaz bir hale gelecektir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Hamilelik döneminde karşılaşabileceğiniz tüm fiziksel değişimler ve sıkıntılar ile maddi-manevi baş edebilmenin en iyi yolu doğum sigortasıdır. Yakın zamanda hamilelik planlıyorsanız “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Avantajlı Doğum Paketi” , hamileyseniz “Hamileyken Doğum Sigortası Alınır Mı?” başlıklı yazılarımızı mutlaka okuyun.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş