Özel Sağlık Sigortası Primini Etkileyen Faktörler

sağlık sigortası primi

Özel Sağlık Sigortası Primini Etkileyen Faktörler

“İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını korumak için paralarını harcarlar.” (Goethe)

Her şeyin başı sağlık. Hem fiziksel hem manen sağlıklı olduğumuzda yaşamdan mutluluk duyar, yaşamayı severiz. Geleceğe güvenle bakarız.

Sağlık; birçok insan için hayatında her şeyden önce gelir. Çünkü sağlıklı bir yaşam olmadan, para olmaz, iş olmaz, çalışma olmaz. Kısacası sağlık olmadan hiçbir şey maalesef olmaz. Bütün bunların yanında sağlığımızı korumamız için dikkat etmemiz gereken, yapmamız gereken bazı şeyler, uymamız gereken bazı kurallar vardır. Örneğin; hasta olmamak için mevsime göre giyinmeli, aşılarımızı düzenli olarak yaptırmalı, ihmal etmemeliyiz. Ayrıca bol miktarda sebze ve meyve tüketmeli, sigara ve alkolden uzak durmalı, düzenli olarak spor veya egzersiz yapmalıyız.

Sağlıklı yaşamın sağladığı avantajların yanı sıra bir de birikimlerinize sağladığı katkı vardır. Sağlıklı bir birey olarak sadece daha fazla çalışmakla kalmayacak, ayrıca ilaç, hastane tedavisi ve daha fazlası için de daha az harcama yapmanızı neden olacaktır. Ayrıca sağlıklı olmanızın özel sağlık sigortası primini etkileyen faktörlerden olduğunu biliyor musunuz? 

Özel sağlık sigortası primi, sağlık durumunuza göre hesaplanır. Örneğin sizin daha önce hangi hastalıkları geçirmiş olduğunuz çok önemlidir. Bu hastalıkların olası tekrarlanma riskleri, özel sağlık sigortası priminin yükselmesine neden olacaktır. Ayrıca kalıtımsal rahatsızlıklarınızın olup olmadığı da çok önemlidir. Aileden gelen genetik özellikler yüzünden bazı kişilerin bazı hastalıklara karşı açık olduğu düşünülür. Bazı hastalıklar nesilden nesile tekrarlanabilir. Böyle bir durumdan, özel sağlık sigortası primi de olumsuz şekilde etkilenecektir.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Özel Sağlık Sigortası Primi Nasıl Belirlenir?

Özel sağlık sigortası primleri; sigortalıların yaşı, cinsiyeti, ikamet adresleri, ürün kapsamı, performansı, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikler, sağlık kurumlarının fiyatlarında yapmış oldukları değişikler gibi kriterler çerçevesinde belirlenmektedir.  Bu noktada sağlıklı olmanın gözle görülür en büyük etkisi prim oranı üzerindedir. Şirketlerin poliçeye başvuran kişinin yaşına göre bir prim listesi olsa da, eğer bir hastalığınız veya riskiniz varsa, sigorta şirketi primi artırabilir. Sonuç olarak daha yüksek bir prim ödemek zorunda kalırsınız. Eğer sigara içiyorsanız veya yüksek kan basıncı gibi bir probleminiz varsa yüksek prim ödemeye hazır olmalısınız.

Özel Sağlık Sigortası Bekleme Süresi Neden Uygulanır?

Belirtileri hemen ortaya çıkmayan hastalıkların bir süre takibi gerekli olmaktadır. Sigorta şirketleri takip için gereken süre geçmeden hastalığa dair tedavi teminatını poliçeye dahil etmez. Tüm bu durumlar için özel sağlık sigortalarında bekleme süresi bulunmaktadır. Bu süre içinde kişinin mevcut hastalığının takibi yapılmakta ve bir sonraki poliçe dönemi için teminat altına alınıp alınmayacağına karar verilmektedir. Sağlıklı olmak sizi bekleme süresi derdinden kurtarır.

Unutmayın ki; poliçe başlangıç tarihinden sonra meydana gelebilecek kazalar sonucu yaralanma ya da kalp, şeker, zehirlenme, apandisit gibi birden ortaya çıkan ve gelişen sağlık problemleri dışındaki her türlü hastalıklarda sigorta şirketleri bekleme süresi uygulamaktadır. Bekleme süreleri sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir. Her şirketin risk değerlendirmesi kendine göredir.

Sağlık Durumu Ödenecek Primi Etkiler mi?

Her sağlık planı, altında kapsanmayacak olan hastalıkların veya tedavilerin olduğu bir istisna listesine sahiptir. Bu listedeki istisnalar genellikle estetik tedavi ya da ameliyatlar, uyuşturucu veya alkol kullanımı sonucu oluşan hasarlar, yasa dışı aktivitelere katılım sonucu oluşan hasarlar gibi durumları içerir. Eğer sigortacının yüksek riskli olarak nitelendirebileceği bir sağlık durumunuz varsa bu sebepten dolayı ortaya çıkan tüm hastalıklar teminat alanından kalıcı olarak çıkartılır. Örneğin, eğer ciddi bir diyabet ya da hipertansiyon sorununuz varsa, bunlardan dolayı oluşan hastalıklar kalıcı istisnalara dahil edilir ve sınırlı teminat alabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Başvurusu Neden Reddedilir?

Aşırı riskli sağlık durumlarında, bir sağlık sigortası poliçesi için yapacağınız başvuru reddedilebilir. Örneğin, hiçbir sigorta şirketi poliçeye başvurusu sırasında kanser hastalığına sahip olan kişiye sigorta yapmaz.

Eğer sağlık sigortası almayı düşünüyorsanız önceden geçirilmiş bir hastalığınız, ameliyatınız veya takip edilmesi gereken bir hastalığınız varsa ya da doktora başvurulmamış olsa bile henüz tanı konmamış bir sağlık şikayetiniz var mı? Aşağıda sıraladığımız sağlık problemlerinden kaynaklı olarak sigorta şirketleri başvurunuzu kabul etmeyebilir.

 • Her türlü kanser, kötü huylu/seyirli tümör/hastalıklar ile tanısı konulmamış kitleler, organ yetmezlikleri, eksiklikleri, anomalileri
 • Kronik akciğer, karaciğer, böbrek hastalıkları
 • Kalp ve/veya damar sistemi hastalıkları
 • Psikolojik hastalıklar ve gelişme geriliği
 • Alkol, uyuşturucu, madde bağımlılığı
 • Metabolik ve endokrin hastalıkları
 • Kalıcı beyin, omurilik hasarı, çoklu travma ve ciddi yanıklar
 • Kan-kan yapıcı organların hastalıkları, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, romatizmal ve kollajen doku hastalıkları
 • Bağışıklık sistemi bozuklukları
 • Doğumsal, genetik-ailevi hastalıklar
 • VKI=Kilo/((boy)x(boy)) indeksinin 40 ve üstünde veya 15 ve altında olması (18 yaş üstü kişiler için geçerlidir)

Sağlıksız olmanın özel sağlık sigortası primleri üzerinde olumsuz etkisi vardır. Bir hastalığa yakalanmayı beklemeden, hazır genç ve sağlıklıyken sağlık sigortası satın almak sizin için oldukça avantajlıdır. Oluşabilecek risklere karşı tedbir almak sizi hem maddi açıdan rahatlatır hem de sağlığınız için birikim yapmanıza yardımcı olur. Eğer hala tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi almadıysanız sizleri sitemize bekliyoruz. Uzman ekibimiz ile birlikte teklifleri değerlendirebilir, size en uygun sağlık sigortasını seçebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş