grup sağlık sigortası

Kurumsal Grup Sağlık Sigortası Nedir?

Kurumsal grup sağlık sigortası, işverenlerin çalışanları ve bazı durumlarda çalışanların aileleri için sunduğu sağlık sigortasına verilen isimdir. Çalışanlar için grup sağlık sigortası, iş verenlerin sunduğu en cazip avantajlardan birisidir. Genellikle grup sağlık sigortası, sigortalanan tüm çalışanlara aynı hakları sunar.

Kurumsal Sağlık Sigortası Prim Ödemelerini Kim Yapar?

 • Çalışanın işvereni ile birlikte prim ödemesi yaptığı katılımlı sağlık poliçesi,
 • İşverenin tüm primleri ödediği katılımsız sağlık poliçesi.

Tamamlayıcı grup sağlık sigortasının en büyük avantajı, bireysel sağlık sigortalarına göre daha ucuz olmasıdır. Grup sağlık sigortalarının daha ucuz olmasının nedeni, riskin grup içinde dağılmasından kaynaklıdır. Grup sağlık sigortalarında ödenecek prim, çalışan sayısı ve çalışanların risk faktörlerine göre belirlenmektedir. Grubun ortalama risk faktörü alındıktan sonra prim ücreti belirlenir ve birden fazla kişi olduğu için de grup indirimi alınır.

Sağlıklı olmak, herkes için öncelikli bir durumdur.Kendisi ve ailesi için sağlık sigortası yaptıracak durumu olmayanlar, grup sağlık sigortasından faydalanarak bir güvence oluşturabilirler. İşvereninizin belirlediği grup sağlık sigortası kapsamı ve limitleri dahilinde anlaşmalı hastanelerden sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Grup Sağlık Sigortası için Başvuru Nasıl Yapılır?

Çalışan ve aile üyeleri için doldurulan başvuru formu, işveren tarafından sigorta şirketine iletilir. Başvuru formunun doldurulması sözleşmenin yapıldığı anlamına gelmez. Sigorta şirketi çalışanların sağlık beyanları doğrultusunda risk değerlendirmesi yapar. Grup sağlık sigortası, sigorta şirketinin başvuruyu kabulü hâlinde primin tamamı veya peşinatın tahsili ile aktifleşir.  Ayrıca çalışanın kendisi sigortalı olmadan eş ve çocukları sigorta kapsamına alınamaz.

Grup sağlık sigortasından çıkış için işverenin, çalışanın emekli olma, istifa etme veya işten çıkarılma gibi bilgilerini sigorta şirketi ile paylaşması gerekmektedir. Grup sağlık sigortası poliçesi başlangıç ve bitiş tarihleri arasında gerçekleşen çıkışlara ait primler gün esası üzerinden hesaplanarak işverene geri iade edilir. Her ne sebepten olursa olsun iş yerleri ile ilişkisi kesilen çalışanların sağlık sigortası iptal edilecektir.

Çalışan Sağlık Sigortası Hakları

Grup sağlık sigortası, kurum içinde çalışan herkese ayrı ayrı sağlık hizmeti sunar. Yani çalışan herkesin sağlık sigortası kullanma hakkı vardır. Çalıştığınız işyerinden ayrılana kadar sağlık sigortanız devam edecektir. Bu noktada çalışanlar grup sağlık sigortası kapsamını merak etmektedir. Aslında bireysel sağlık sigortaları ile grup sağlık sigortaları arasında pek fark yoktur. Farkı oluşturan durum, iş vereninizin belirlediği teminat kapsamı ve limitler ile oluşmaktadır. Grup sağlık sigortasında verilen teminatları aşağıda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz:

Yatarak Tedaviler ve Ameliyatlar

Ameliyatlı veya ameliyatsız olarak hastanede yatarak yapılan tedavileri için, hastaneye yatış-çıkış dönemi içindeki doktor, ameliyathane, standart oda, yoğun bakım, yemek, refakatçi, ameliyat sırasında kullanılan her türlü tıbbi malzeme, ilaçlara ilişkin sağlık giderleri, poliçede belirtilen limit, muafiyet, anlaşmalı hastane ağı, coğrafi kapsam ve ödeme yüzdesi ile geçerlidir.

Yatarak tedavi teminatı kapsamında aşağıdaki diğer hizmetlerden de yararlanabilirsiniz:

 • Evde Bakım ve Tedavi
 • Ameliyat Sonrası Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
 • Kemoterapi, Radyoterapi, Diyaliz Tedavi
 • Kemoterapi, Radyoterapi, Diyaliz Tetkikleri
 • Küçük Cerrahi
 • Tıbbi Gözlem Tedavi  
 • Ambulansı

Ayakta Tedavi Teminatı

Sigortalının bir kaza, rahatsızlık veya hastalık nedeniyle tanı ve tedavisi için doktor muayenesi, ilaç, laboratuvar tetkikleri, röntgen, ileri tanı yöntemleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon giderleri ayakta tedavi teminatından karşılanır. Ayakta tedavi teminatı işvereninizin grup sağlık poliçesine eklenmesi durumunda kullanılabilir.

Ayrıca işvereniniz Hamilelik ve Doğum Teminatı kapsamında aşağıdaki diğer ek teminatları da grup sağlık sigortası poliçesine ekleyebilir:

 • Doğum ve Sezaryen
 • Gebelik Komplikasyonları Tedavisi
 • Gebelik Rutin Kontrolleri
 • Doğum Kontrolü

Sonuç olarak; işvereniniz tam kapsamlı bir grup sağlık sigortası yaptırdıysa, bireysel sağlık sigortasına ihtiyaç duymazsınız. Fakat işvereniniz kapsamı dar ve katılım payı oranı yüksek grup sağlık sigortası oluşturuyorsa tam anlamıyla güvende sayılmazsınız. Oluşabilecek tüm riskler için kapsamlı bir sağlık sigortası sahibi olmak günümüz koşullarında oldukça önemlidir.

Grup sağlık sigortanızın primini işvereniniz ödüyor ise hemen kendiniz ve aileniz için bireysel sağlık sigortası teklifi almalısınız. Sitemizin teklif ekranından 12 sigorta şirketinin sunduğu sağlık sigortası ürünlerine ulaşabilir, detayları tek bir ekranda karşılaştırabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap