aile tamamlayıcı sağlık sigortası

Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Alırken Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde sağlık sektöründe her geçen gün artan maliyetlere karşı ailenizin sağlığını sigortalatmak şüphesiz iyi bir karardır. Aile tamamlayıcı sağlık sigortası ile sağlık masraflarınızın önüne geçebilir, bütçenizi güvence altına alabilir hatta tasarruf bile yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel bir hastaneye gittiğinizde, ödemeniz gereken tek şey SGK katılım payı olan 15 TL’dir. Diğer tüm yatarak ve ayakta tedavileriniz, sigorta şirketi tarafından %100 karşılanacaktır.

Aile tamamlayıcı sağlık sigortası ile birçok anlaşmalı özel hastanede konforlu sağlık hizmeti alabilirsiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı, limitleri ve daha fazlası için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Size ve ailenize bir çok imkan sağlayan tamamlayıcı sağlık sigortası, bir çok sigorta şirketi tarafından hizmete sunulmaktadır.

Sigorta şirketleri, aile olarak satın alınan tamamlayıcı sağlık sigortası poliçelerine, aile indirimi uygular. Aile tamamlayıcı sağlık sigortası almadan önce, mutlaka aile indirimi fırsatı sunan sigorta şirketini araştırmalısınız.

Aile indirimi veren sigorta şirketini bulmak elbette yeterli değildir. Aileniz ve sizin sağlığını güvence altına alacak sağlık sigortası hakkında detaylı araştırma yapmalısınız. Sağlık poliçenizi sıkıntı yaşamadan, tam kapsamlı kullanabilmeniz için ön bilgilenme oldukça önemlidir.

Aile paketi satın almadan önce bilmeniz gerekenleri sizin için bu makalede toparladık. Gelin bir göz atalım.

Çocuklarınız için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel sağlık sigortasına kıyasla daha ucuz primli olması, ailelerin de dikkatini çekmektedir. Aileler genellikle yeni bebekleri olduğunda veya çocukları hastalandığında sağlık sigortasına ihtiyaç duymaktadır.

Sadece çocuklarınız için tamamlayıcı sağlık sigortası düşündüğünüzde sigorta şirketi seçeneklerini oldukça azalmaktadır. Çünkü tek başına çocuğu sigortalamayı kabul eden sigorta şirketi sayısı azdır.

Tek başına çocuklarını sigortalamak isteyen ebeveynler aşağıdaki sigorta şirketlerini tercih edebilir:

 • Allianz Sigorta: 5 yaşından büyük çocuklar için tek başına tamamlayıcı sağlık sigortası yapıyor.
 • Axa Sigorta: 7 yaşından büyük çocuklar için tek başına tamamlayıcı sağlık sigortası yapıyor.
 • Sompo Japan Sigorta: 2 yaşından büyük çocuklar için tek başına tamamlayıcı sağlık sigortası yapıyor.
 • Demir Hayat Sigorta, Groupama Sigorta ve Mapfre Sigorta : 0-17 yaş arası çocuklara tek başına tamamlayıcı sağlık sigortası yapıyor.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 9 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 9 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Yukarıda gördüğünüz gibi çocuklar için tek başına tamamlayıcı sağlık sigortası yapan sigorta şirketi sayısı sınırlıdır. Aynı zaman da tek başına çocuğunuzu sigortalamak istediğiniz de, çok yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kalacaksınız.

Yüksek fiyatlar karşısında belkide çocuğunuza tamamlayıcı sağlık sigortası almaktan vaz geçeceksiniz. Hemen pes etmeyin!

Küçük yaştaki çocukların hasta olma ve hastaneye gitme olasılıkları daha yüksek olduğu için sigorta şirketleri anne ve babanın da sağlık poliçesinde yer almasını ister. Böylelikle sigorta şirketi, hasar ödeme miktarını dengelemiş olur.

Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları

 • Sadece çocuğunuz için ödeyeceğiniz sağlık sigortası prim tutarı kadar ailenizi sigortalayabilirsiniz.
 • Aile indiriminden yararlanabilirsiniz.
 • Vergi indirimi alabilirsiniz.
 • Her aile üyesinin sağlık poliçesini, ayrı ayrı prim ödeme gününü ve yenileme tarihini takip etmek yerine, tek bir aile poliçesi ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası sünneti karşılar mı?” diye merak ediyorsanız cevaba buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni Doğmuş Bebeğiniz için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Ailenize yeni katılan bir can, mutlaka tüm aileyi heyecanlandırır. Yeni doğmuş bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir. Bebeğiniz için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız, yeni doğan sağlık sigortası hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile doğum yapan annenin; hamilelik rutin kontrolleri ve doğum masrafları, doğum teminatından karşılanır. Fakat annenin doğum teminatının var olması, yenidoğan bebek için ayrı bir güvence oluşturmaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, yenidoğan için ayrı bir teminat oluşturmaz. Yenidoğan bebeğin sadece ilk rutin doktor muayenesi ve tahlilleri annenin doğum teminatı kapsamında karşılanır. Ancak yenidoğan bebek, doğum tarihinden itibaren 15. günden sonra ailenin sağlık poliçesine eklenebilmektedir.

Yenidoğan bebeğin poliçeye eklenmesi için geçmesi gereken bekleme süresi sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Her sigorta şirketi yenidoğan bebek için farklı prosedür uygular.

Kimi sigorta şirketi ilk 15 gün içinde bebeği ailenin sağlık poliçesine eklerken kimi sigorta şirketi ilk 15 gün geçtikten sonra bebeği ailenin sağlık poliçesine ekler.

Bu noktada ihtiyacınız olan tek şey; sağlık sigortası alanında uzman sigorta aracı kurumudur. Bebeğinizin doğum tarihini sigorta danışmanınıza bildirmeniz yeterlidir. Yenidoğan bebeğinizi aile sağlık poliçenize tam vaktinde eklenebilmesi için sigorta danışmanınız size yardımcı olacaktır.

Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yenidoğan ile ilgili uygulanan prosedürleri detaylı bir şekilde “Doğum Sigortası ve Yenidoğan Paketi” başlıklı yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İleri Yaştaki Anne ve Babalarınız için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Yıllarca sizin için her türlü fedakarlığı yapan anne ve babanız için sizde bir şey yapmak istemez misiniz? Anne ve babanızın ilerleyen yaşından dolayı birçok hastalığı artık var olabilir. Sizde anne ve babanız için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak; konforlu özel bir hastanede sıra beklemeden, en iyi doktorlarda tedavi olmasını sağlayabilirsiniz.

Elbette ileri yaştaki büyükleriniz için her sigorta şirketi size kapıyı açmayacaktır. Sigorta şirketlerinin, tamamlayıcı sağlık sigortası için belirlediği üst yaş sınırı vardır. Üst yaş sınırı sigorta şirketine göre değişmektedir. Kimi sigorta şirketi 55 yaşına kadar tamamlayıcı sağlık sigortası yaparken, kimi sigorta şirketi 64 yaşına kadar sigortalamaktadır. 

Bir diğer önemli konu; tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında geçmişten gelen hiçbir hastalık teminat altına alınmaz. Genç veya ileri yaşta olmanız bu durumu değiştirmez. Doğuştan gelen veya kronikleşmiş tüm hastalıklara ait tedavi masrafları, poliçe kapsamında değerlendirilmemektedir.

Geçmişte yaşadığım bir hastalığı sigorta şirketi nereden bilebilir ki?” diye düşünebilirsiniz. Ancak sizin tüm hastalık geçmişiniz kayıt altında tutulmaktadır. Sigorta şirketlerinin hasar bölümünde çalışan doktorlar ise bu kayıtlara ulaşabilmektedir.

Bu durum sizi umutsuzluğa sürüklemesin. İleri yaştaki anne ve babanız için 80 yaşına kadar tamamlayıcı sağlık sigortası sunan bir sigorta şirketi mevcuttur.

 • Türk Nippon Sigorta Sağlığınız Bizde Poliçesi

Türk Nippon Sigorta “Sağlığınız Bizde” poliçesi ile 80 yaşına kadar güvence oluşturmaktadır. Sağlığınız Bizde poliçesinin en büyük artısı ise geçmişten gelen hastalıkları da teminat altına alıyor olmasıdır.

Sağlığınız Bizde poliçesi ile sadece Medical Park Hastaneler Grubunda tedavi görebilirsiniz. Bu poliçeyi alabilmenizin tek şartı ise aile büyüğünüz ile birlikte sağlıklı birinin daha sigortalanmasıdır.

Sağlığınız Bize poliçesi geçmişten gelen hastalıkları teminat altına aldığı için bir sonraki yıl sağlık sigortanızı yenileme garantisi vermez. Bu sebepten dolayı Sağlığınız Bizde poliçesini, aile büyükleriniz için bir senelik yatırım olarak düşünmeniz daha faydalı olacaktır.

Tamamlayıcı

Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: %100
 • Ayakta Tedavi: 8 defa yıllık
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 taksit

%15 vergi indirimi

 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Beğeni

 • Yatarak Tedavi: 100%
 • Ayakta Tedavi: 8 defa
 • Genis Hastane Ağı
 • 7/24 Ambulans

Yıllık Ücret: ?

8 Taksit

%15 vergi indirimi

Aile büyükleriniz için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız, onlar için ayrı sağlık sigortası teklifi almanız daha mantıklı olacaktır. Bu tavsiyemizin 2 sebebi vardır:

 • Evli olmayan kişiler, anne ve babaları ile tek bir poliçe altında sigortalanabilmektedir. Ancak sigorta şirketinin, ileri yaştaki anne ve baba için hasar ödeme miktarı daha fazla olacaktır. Sizin yaşınız genç ve sağlık durumunuz iyi olsa dahi anne ve babanız ile sigortalandığınızdan dolayı birçok avantajı kaybedebilirsiniz. (Hasarsızlık indirimi alamazsınız ve yenileme döneminde sürprim uygulanabilir.)
 • Evli olan kişiler, aile tamamlayıcı sağlık sigortasına sadece eşini ve çocuklarını dahil edebilmektedir. Yani tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıracak olan kişi evli olduğundan dolayı, kendi anne ve babası ile aynı sağlık poliçesi içinde sigortalanamaz.

Yenidoğan bebeğiniz, çocuklarınız, eşiniz ve ileri yaştaki anne ve babanız için tamamlayıcı sağlık sigortası teklifi almayı unutmayın. Özel hastanede sadece bir doktor muayenesi için ödeyeceğiniz ücreti düşünürseniz, tamamlayıcı aile sağlık sigortası satın almak daha doğru bir karar olacaktır.

Son olarak aile tamamlayıcı sağlık sigortanız varsa ve poliçenizi kullanırken sıkıntı yaşıyorsanız; “Ailenizin Sağlık Sigortasını Yeniden Değerlendirmeniz İçin İpuçları” başlıklı yazımızı okumanız faydalı olacaktır. Unutmayın, aileniz için iyi olan sağlık sigortası sonsuza kadar “iyi” olmayabilir.

Sağlıkla kalın.

Bunlarda ilginizi çekebilir:
Hemen Paylaş

Yorum Yap