Facebook Pixel
tamamlayicisaglik.com

Uyumadan Önce Makyajınızı Mutlaka Temizleyin!

blog-image

Makyaj yapmak kadınlar için ne kadar önemliyse, makyaj temizliği de bir o kadar önemlidir. Ne tarz makyaj malzemesi kullanırsak kullanalım cildimizin sağlıklı kalabilmesi için temizliğine özen göstermeliyiz.

Nasıl her gün makyaj yapmaya üşenmiyorsak, akşamları da makyajımızı temizlemeye üşenmemeliyiz. Çünkü gece gözeneklerimizin açık olması, cildimizin rahat nefes alması gerekmektedir. Makyaj temizliği yapmadan yattığımız taktirde makyaj kalıntılı, yorgun cildimize sabah tekrar makyaj yaparak cildimizin daha fazla yorulmasına sebep oluyoruz. Bu sebeplerden dolayı temizliğine önem verip cildimizin rahat nefes almasına, ferahlamasına izin vermeliyiz.

Uyku Öncesi Makyaj Temizliği Yapmamak, Cildin Erken Yaşlanmasına Neden Olur.

Makyajımızı temizlemeden uyumak cildimize yaptığımız en büyük hatalardan biridir. Gün içinde cildin gözeneklerinde kir ve makyaj kalıntıları birikir. Eğer bunlar cilt yüzeyinden uzaklaştırılmazsa cilt gece kendini yenileyemiyor, bunun sonucunda akne ile kuruluk gibi olumsuz etkiler gelişir ve zamanla kırışıklar oluşmaya başlar.

Şöyle bir durum da söz konusu ki, sadece makyaj yaptıktan sonra değil yapmadığımız zaman dilimlerinde de cildimizi temizlemek oldukça önemlidir. Yalnızca makyaj kalıntılarından değil, hava kirliliğinden, uçuşan toz zerreciklerinden cildimiz gün boyu kirlenmekte, gözeneklerimiz tıkanmaktadır. Bu nedenle her gün yapılan cilt temizliği, cilt sağlığımızı korumaya ve yaşlılığımızda cildimizin pürüzsüz görünmesine yardımcı olacaktır. Çünkü sürekli tıkalı gözenekler cildin erken yaşlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Cilt ve Makyaj Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Pratik olması nedeniyle makyaj temizleme mendilleri sıkça tercih edilmektedir. Makyaj temizleme mendilleri faydalı olsa da cildi tam anlamıyla makyajdan arındıramamaktadır. Bu araçlar kullanılmak isteniyorsa cilt öncelikle mendillerle makyajdan kabaca arındırılmalıdır hemen sonra ise cilt temizleme ürün kullanarak derinlemesine temizlik yapılmalıdır.

Göz çevresindeki deri diğer bölgelere oranla çok daha incedir hatta bu yüzden yaşlanma belirtileri öncelikli olarak göz çevresinde gözlemlenmektedir. Göz makyajının temizlenmesi de önem taşımaktadır. Bu bölgedeki cilt çok hassas olduğu için dikkatli olunmalı mümkünse pamuk kullanılmalıdır.

Makyajı cilt yapısına uygun kullanılan ürünler ile temizledikten sonra tonik uygulamasına geçilmelidir. Tonik, gözenekleri kapatmak ve son temizlik için önemli bir detaydır. Toniklerde cilt yapısına göre tercih edilmelidir. Cildi temizlemeye ve tazeliğini korumaya yardımcı bir üründür.  Tonik uygulamasından sonra mutlaka nemlendirici uygulamalısınız. Yüz için uygun nemlendirici krem kullanarak cildinizin rahatlamasına yardımcı olacaksınız.

Yüz temizliğine başlanmadan önce eller iyice yıkanmalıdır. Buna dikkat edilmesi günlük yaşantıda da fayda getirecektir. Farkında olunmasa da gün içinde birçok defa yüze dokunulmaktadır. Bunun sonucunda ellerdeki bakteriler yüze taşınır bu da çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. El hijyenine dikkat edilmesi ve mümkün olduğu kadar yüze dokunulmamak yarar getirecektir.

Cilt Temizliği için Püf Noktalar

  • Daima kokusuz temizleyicileri tercih edin. Koku parfüm demektir. Parfümlerin alerji yapma ihtimali yüksektir. Antiseptik sabunlar yüz temizliğinde kullanılmamalıdır.
  • Kalıp sabunlar siyah nokta oluşumuna yol açar.
  • Gliserinli sabunlar el temizliği için özellikle hassas ve çok yıkanan eller için uygundur. Ama yüz yıkamak için uygun değildir.
  • Zeytin yağlı sabunların da Ph'ı yüksektir. Yüz yıkamaya uygun değildir.
  • Ilık su cildi yatıştırır. Sıcak su cildi tahriş eder. Soğuk su canlandırır ve uyarır.

Yüzünüzü temizledikten sonra ne kuruluk olmalıdır ne de yağlı bir his. Bunu test etmek için yüzünüzü yıkadıktan sonra ağzınızı açın. Aşırı gerginlik hissediyorsanız cildinizi kurutmuş olduğunuza emin olabilirsiniz.

Sonuç olarak cilt temizliği yapıldığında derinin kir ve makyajdan tam olarak arındığına emin olunmalıdır. Aceleci davranmaktan kaçınılmalıdır. Makyaj temizlendiğinde cildin nefes almasına, kendi kendine bakım yapmasına ve ölü hücrelerin arınmasına da yarar da bulunulacaktır. Özellikle akne ve sivilcelerden yakınan bireylerin cilt temizliğine daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Cilt temizliği bu sorunların oluşma riskini azaltacaktır.

Sağlıkla kalın.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Evet Hayır

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

[email protected]
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın