7 soruda 20’lik Diş Nedir, Ne Zaman Çıkar?

blog-image

Yirmi yaş diş ağrısı bazı kişiler için sürekli olabilirken, bazı insanlar için sadece yiyecekleri çiğnerken veya bölgeye dokunurken ağrı ve rahatsızlık verir. Çoğu diş hekimi, yirmi yaş dişlerinin ağrısı bir sorun haline gelmeden önce yirmilik dişlerin çıkarılması gerektiğini söylemektedir.

20'lik Diş Ne Zaman Çıkar?

12 ile 14 yaşına kadar bir çocuğun tüm süt dişleri düşer ve bunların yerini artık yetişkin dişleri alır. Tam yetişkinliğe ulaşıldığında bir insanın toplamda 32 dişi olacaktır. Bu, ağzın arkasında büyüyen yirmilik dişleri de içerir.

20'lik dişler normalde çok daha geç büyür ve 17-21 yaşları arasında çıkması beklenebilir. Bazı insanların 20'lik dişleri hiç çıkmaz. Diş hekiminiz 20lik diş şişmesi hakkında tavsiyelerde bulunabilecek ve yirmi yaş dişlerinizin ilerleyişi hakkında röntgenler aracılığıyla size bilgi verebilecektir.

20'lik Diş Ağrısı Neden Olur?

Ağrılı yirmi yaş dişleri çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Belki de yirmilik diş çarpık çıkmıştır, ağzınıza tam oturmamaktadır veya dişlerinizin etrafında bir enfeksiyona yol açmıştır. Nedeni ne olursa olsun, ağrılı yirmilik dişler genel ağız sağlığınızı gerçekten etkileyebilir ve hemen tedavi edilmelidir.

Hala yirmi yaş dişleriniz varsa, “Diş eti ağrısı neden olur, yirmilik diş ağrısı belirtileri nelerdir?” gibi soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsiniz. Yirmilik diş içeri girdikçe çok acı verici olabilirler.

Yirmilik Diş Belirtileri Nelerdir?

Diş ağrısına neden olan farklı birçok neden vardır. Diş çürüğü, apse, hasar görmüş dolgu, gece diş gıcırdatma ve diş eti enfeksiyonu. Bu yüzden önce 20'lik diş belirtileri bilinmelidir.

Gömülü diş veya düzgün bir hizada çıkmayan 20'lik dişler ağrıya neden olur. 20'lik diş ağrısı belirtileri şunlardır:

  • Diş eti hassasiyeti
  • Diğer dişlerde sızlama
  • Ağız kokusu, ağızda kötü tar
  • Çeneyi veya ağzı tam olarak açamama
  • Sıcak veya soğuğa maruz kalma ile ağrı
  • Isırırken ağrı
  • Diş eti şişmesi ile birlikte ağrı
  • Dişte renk değişikliği
  • Gevşek dişler

Yirmi yaş diş ağrısı hiçbir belirti vermeden aniden ortaya çıkabileceği gibi yavaş yavaş da ortaya çıkabilir. Yirmilik diş ağrısı yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız ilk iş diş hekiminizle görüşmek için randevu almaktır. Doktorunuz, bölgeyi değerlendirip röntgen çektikten sonra ağrınızın gerçekten yirmilik diş ağrısı olup olmadığını belirleyecektir.

20lik Diş Ağrısı Nerelere Vurur?

Yetişkinlerin tipik olarak 32 kalıcı dişi vardır. Bunlardan on ikisi ağzın arka tarafında bulunan azı dişleridir. En arkadaki dört diş ise en son çıkar. Onlu yaşların sonlarında ve 20'li yaşların başında görünür ve genellikle "yirmilik dişleri" olarak adlandırılır. 20'lik dişlerde ağrı, diğer dişleri etkileyen herhangi bir sorundan kaynaklanabilir. Ek olarak, 20'lik dişler, ağızda çok geride konumlanmaları nedeniyle bazı ağrılı durumlara özellikle eğilimlidir.

20'lik diş ağrısının ortaya çıktığı ve vurduğu yerler:

20'lik Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Yirmilik diş çekimi; diş çekiminden sonra diğer dişlerin ağrıması, komplikasyonlar, kanama veya başka bir nedenden dolayı bazı kişiler için iyi bir seçenek değildir. Eğer komplikasyonlu bir 20'lik diş varsa diş hekiminiz ağrı yönetimi için başka seçenekler önerebilir.

Yirmilik dişi çekmenin bir seçenek olmadığı durumlarda, diş hekiminiz yemeklerden sonra ağzınızı temizleyecek ve potansiyel enfeksiyona neden olabilecek bakterileri öldürecek özel bir ağız gargarası da önerebilir. Bu adımlar yirmilik diş ağrısını geçici olarak azaltabilirken, tek kalıcı çözüm muhtemelen yirmi yaş dişlerinin tamamen çekilmesi olacaktır. Bu prosedür oldukça rutindir. Diş hekiminiz veya çene cerrahınız ilgili olası riskleri ve potansiyel faydaları tam olarak açıklayabilecektir.

Yirmi yaş diş ağrısı hafife alınmamalıdır. Evde ağrı yönetimi bazı hastalar için bir seçenek olsa da, çoğu durumda yirmilik diş çekimi, yirmilik diş ağrısını hafifletmenin ve ağız sağlığınızı korumanın en iyi yoludur.

20lik Diş Ameliyatı

Yirmi yaş dişi ağzın içine tam olarak çıkmamışsa ve gömülü yirmilik diş varsa dişin üzerindeki diş etinde bir kesi yapmak sıklıkla gereklidir. Bazen yirmi yaş dişini çevreleyen bir miktar kemiğin çıkarılması da gerekir. Çıkarmak için dişin 2 veya 3 parçaya kesilmesi gerekebilir.

Yirmilik diş ameliyatı kaç saat sürer diye merak edebilirsiniz. Bazı yirmilik dişlerin çıkarılması yalnızca birkaç dakika alabilir. Çıkarmak için parçalar halinde kesilmesi gereken daha zor yirmi yaş dişlerinin çekilmesi yaklaşık 20 dakika sürebilir. Yirmilik diş çıkarıldıktan sonra diş eti dikilir. Vakaların çoğunda bu dikişler çözülebilir ve kaybolması yaklaşık iki hafta sürer.

Diş hekimi muayenesi ve röntgen masraflarını düşünmeyin. Diş paketi veren tamamlayıcı sağlık sigortası şirketlerinden teklif almak için tıklayın!

20lik Diş Çekimi Sonrası Şişlik Ne Kadar Sürer?

20lik diş ameliyatı sonrası ağzınızın içinde ve dışında bir miktar rahatsızlık ve şişlik olması muhtemeldir. Bu genellikle ilk üç gün daha kötüdür, ancak tüm ağrıların ve şişlikleri geçmesi iki hafta kadar sürebilir. Ayrıca çeneniz sertleşebilir ve tam olarak açılmayabilir.

20'lik diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

20'lik diş çekimi sonrası, bir hafta kadar yumuşak besinler yemelisiniz. Yüzünüzde kaybolması iki haftayı bulabilen bir morarma olabilir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde buz torbası uygulaması şişlik ve morarmaya karşı yardımcı olabilir. Buz paketini doğrudan cildinize uygulamayın, önce buz paketini bir havluya sarın. Unutmayın, yirmilik dişiniz ne kadar yaşlıysa iyileşmesi o kadar uzun sürer.

Yirmilik Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

20lik diş apsesi, zonklayan, yakıcı bir diş ağrısı, hayatın en kötü kabuslarından biri olabilir. Tarih boyunca toplumlar, iyileşmeye yardımcı olan ve şişmeyi azaltan bitkileri keşfetmişler. İşte, “Yirmilik diş ağrısı için ne yapılır?” sorunuzun cevabı:

Bal: Bugün kullanılan en yaygın doğal ilaçlardan biri saf baldır. Balda bulunan doğal peroksit, balı en iyi antibakteriyel ve antiviral doğal ürünlerden biri yapar. Bal, yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve koruyucu görevi görür.

Kekik: Eski Romalılar ve Yunanlılar, ağrıları gidermek için kekiği yaygın olarak kullandılar. 20'lik diş ağrısını hafifletmek için kekik yağı kullanılabilir. Kekik yağı, kanın cilt yüzeyine çıkmasına yardımcı olarak diş ağrısına iyi gelir.

Sarımsak: Sarımsak ezmesi, zonklayarak gelen diş ağrıları için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bir diş sarımsağı ezebilir ve üzerine bir tutam tuz da ekleyerek zonklayan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Karanfil: Karanfil yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir ve diş ağrısı için halk arasında ilaç olarak görülür. Karanfil tomurcuğunun bir özü olan Eugenol, doğal bir analjeziktir. Karanfil yağı yoksa günde iki veya üç kez bir karanfil çiğneyebilirsiniz.

Adaçayı: İki yemek kaşığı kurutulmuş veya taze adaçayından yapılan bir çay ağrıyı azaltır.

Zencefil: Zencefil kökünün birçok iyileştirici özelliği vardır. Zencefil, ağrıyan dişi marine eder ve rahatlamaya yol açar.

Papatya çayı: Papatya çayı genellikle 20'lik diş ağrıları için şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır. Çay poşetini kaynar suya koyun ve ardından çıkarın, ağrıyan dişin üzerine veya yanağın dışına yerleştirin. Ağrı hafifleyene kadar tekrarlayın.

Anason tohumları: Diş ağrılarını hafifletmek için kullanılabilen anason tohumları, aynı zamanda öksürük ve baş ağrılarını hafifletmek içinde kullanılabilir.

Mercanköşk: Bir baharat olan mercanköşk, diş ağrılarını yatıştırmak için de kullanılmıştır. Mercanköşk yağı damlaları doğrudan diş boşluklarına koyulmaktadır.

Kimyon, buhur ve keçiboynuzu: Diş etine ve ağrıyan dişlere eşit miktarda öğütülmüş kimyon, buhur ve keçiboynuzu uygulanması ağrıyı azaltır.

Sağlıkla kalın.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

E Sigara (Elektronik Sigara) Sigarayı Bıraktırmaz !
E Sigara (Elektronik Sigara) Sigarayı Bıraktırmaz !

Günümüzde insanlığın en büyük problemi olan sigara konusunda elektronik sigara bir çözü...

Sağlık
12 Nisan, Perşembe
Tümünü oku
Orta Kulak İltihabı
Orta Kulak İltihabı

Birçok kulak enfeksiyonu türü olsa da orta kulak iltihabı en yaygın türlerden biridir. Ku...

Sağlık
26 Ağustos, Pazartesi
Tümünü oku
Anemi, Vitamin B12 ve Folik Asit Yetmezliği
Anemi, Vitamin B12 ve Folik Asit Yetmezliği

Halk dilinde kansızlık olarak tabir edilen anemi; dünyada sık görülen sağlık sorunlarınd...

Sağlık
20 Şubat, Salı
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın