Hamilelikte Baş Ağrıları

hamilelikte baş ağrıları

Hamilelikte Baş Ağrıları: Nedenleri ve Tedavisi

Hamileliğin ilk belirtilerinden olan baş ağrısı, gebeliğin ilk 3 ayı boyunca sıklıkla görülen bir durumdur. Hamilelikte baş ağrıları, dikkat edilmesi gereken bir durumdur ve tedbir alınmalıdır.

Hamilelikte Baş Ağrıları Neden Olur?

Hamileliğin ilk üç ayında bedeninizdeki hormonlar değişir ve kan basıncı hızlanır. Bu iki değişim baş ağrılarına neden olur. Baş ağrıları genellikle stres, duruş bozukluğu veya görme bozuklukları ile de artabilir.

Hamileliğin ikinci döneminde baş ağrıları azalır ancak üçüncü döneme gelindiğinde baş ağrıları yeniden başlayabilir. Üçüncü dönemde ortaya çıkan baş ağrılarının sebebi duruş bozukluğu, stres veya aşırı kilo alımına bağlıdır. Bir diğer önemli sebebi hamilelikte görülen preeklampsi yani kan basıncının çok yükselmesi olabilir.

Hamilelikteki baş ağrılarının diğer nedenleri; az uyumak, kan şekerinin düşmesi, susuz kalma, kafein eksikliği ve strestir. Eğer hamileyseniz başınız ağrıdığında alacağınız ilaçlarla ilgili doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız.

Hamilelikte Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Anne adaylarında en sık görülen gerilim tipi baş ağrısı; gebeliğe adapte olamamak, stres ve uyku düzensizliği gibi faktörlerden dolayı oluşur. Bu tür bir ağrı yaşandığında boyun ve baş bölgesine hafif hafif masaj yapılmalıdır. Vücudu rahatlatan ve hamileliğe uygun egzersizler yapmak da ağrıya iyi gelecektir.

Sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak, stresten uzak durmak ve duruş bozukluklarını düzeltmek gerilim tipi baş ağrısı oluşmasını engelleyecektir. Bu tür bir ağrı yaşandığında boyun ve baş bölgesine hafif hafif masaj yapılmalıdır. Vücudu rahatlatan ve hamileliğe uygun egzersizler yapmak da ağrıya iyi gelecektir.

Hamilelikte Migren Ağrısı

Normalde migreni olan kadınların hamilelik sırasında daha az baş ağrısı ve migren atağı yaşadığı bilinmektedir. Ancak bazı kadınlarda tam tersi migren ya da normal baş ağrıları hamilelik sırasında artabilir. Özellikle katkı maddesi içeren paketli yiyecekler tüketmek, kahve, çikolata ve hamur işleri migren ağrısını tetikler.

Gebelikte migren ağrısı olan kadınlara migren ilacı verilmez. Migren ilaçları, hamile kadınlar için tehlikelidir. Doktorun tavsiye ettiği hafif ağrı kesiciler ile migren atakları azaltılabilir. Ayrıca soğuk kompres yaparak migren ağrısını azaltabilirsiniz.

Hamilelikte Ortaya Çıkan Baş Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte baş ağrıları ile başa çıkmanın en iyi yolu başınızın ağrımasına engel olmaktır. Baş ağrısına engel olmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın. Özellikle üçüncü dönemde oturuş bozukluğu baş ağrılarını tetikleyebilir.
 • Uyku düzeninize özen gösterin. Yeterince dinlenin ve sizi rahatlatan işler ile meşgul olun.
 • Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapın. Gün içinde hareketsiz kalmaktan kaçının.
 • Düzenli beslenin. Ana ve ara öğünleri atlamayın. Unutmayın kan şekerindeki oynamalar baş ağrılarını tetikler.
 • Başınıza soğuk veya sıcak kompres yapın.

Eğer baş ağrılarına engel olamazsanız baş ağrısını geçirmek için uygulayabileceğiniz bazı adımlar da vardır. Gebelikte baş ağrısını geçirmek için doğal yolları tercih etmeniz önemlidir. Aspirin ya da ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçların alınması hamilelik için uygun değildir. Hamilelikte baş ağrıları için doktorunuz parasetamol içeren ilaçlar önerebilir.

Baş ağrınızı geçirmek için aşağıdakilerden birini veya bir kaçını deneyebilirsiniz:

 • Sinüs kısmınızda bir ağrı varsa, göz ve burun çevrenize sıcak kompres uygulayın.
 • Eğer başınızın tamamı ağrıyorsa soğuk kompres yapın ve özellikle de boynunuza buz koyun.
 • Sık sık yemek yiyin ve kan şekerinizin düşmesine engel olun. Sık sık yiyerek baş ağrılarına engel olabilirsiniz.
 • Masaja gidin, omuz ve boyun masajı baş ağrısını geçirebilir.
 • Karanlık bir odada dinlenin ve derin nefes alın.
 • Sıcak bir duş alın.

Başınıza ve göz çevrenize ya da boynunuza sıcak veya soğuk kompres uygulamak baş ağrısını geçirmek için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Sıcak ve soğuk kompres için kullanılacak pek çok farklı ped bulunur, bunları fırında ısıtabilir ya da buzlukta soğutabilirsiniz. Ayrıca sıcak ve soğuk kompreste sıcaklık zamanla normale döneceği için rahatça dinlenebilirsiniz.

Eğer migreniniz varsa migreni tetikleyecek durumlardan kaçınmanız da işe yarayabilir. Çikolata, alkol, yoğurt, fıstık, peynir, mayalı ekmek, kurtulmuş et ve krema gibi migreni tetikleyen besinlerden uzak durun.

Ne Zaman Doktorunuz ile İletişime Geçmelisiniz?

Gebelikte baş ağrısı bu dönemin doğal bir parçasıdır. Ancak baş ağrınız normalden farklıysa, sıklık ve şiddeti giderek artıyorsa, ağrınız sürekli kötüleşiyorsa, bulanık görme başladıysa ve hiçbir şekilde geçmeyen baş ağrısı varsa ilaç almadan önce doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hamilelikte hormon değişimine bağlı olarak komplikasyon gelişme riski her zaman vardır. Gebelik rutin kontrolleri ve doğum masraflarını planlarken ansızın bir komplikasyonla karşılaşabilirsiniz.

Hamilelik sigortası ile hem doğum masraflarını hem de oluşabilecek tüm risklere karşı güvence oluşturabilirsiniz. Hamilelik sigortası hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş