Hamilelikte Yatış Pozisyonları

blog-image

Hamilelikte en çok şikayet edilen konulardan biri de uykusuzluktur. Çünkü hamilelik boyunca salgılanan hormonlar hem fiziksel hem de psikolojik değişimlere neden olur. Bu süreçte uykusuzluk ile baş edebilmek ve sağlıklı bir gebelik geçirebilmeniz için hamilelikte yatış pozisyonları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Peki, hamileyken nasıl yatılmalı? Hamilelikte yatış pozisyonu bebeği etkiler mi? Hamilelikte sağa mı yatılır sola mı? Hamilelikte uyku pozisyonları ile ilgili aklınıza gelen tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalı, Hangi Tarafa Yatılmalı?

Hamilelikte uyku pozisyonu hem anne adayının konforu hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Hamilelikte nasıl yatılmalı diye düşünüyorsanız, aşağıda sıralayacağımız uyku pozisyonlarından birini seçip geceleri rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Hamileyken Yüzüstü Yatmak

Anne adaylarının yüz üstü yatmak istediklerinde aklına gelen ilk soru "Hamilelikte yatış pozisyonu bebeği etkiler mi?" oluyor. Çünkü anne adayları yüz üstü yattıklarında bebeğinin zarar göreceğini düşünür. Ancak gebelikte yüz üstü yatmak sanıldığının aksine bebeğe zarar vermez. Çünkü bebeğin etrafını saran amniyon sıvısı bebeği dış darbelere karşı korur.

Gebelikte ilk 3 ay yatış pozisyonu yüz üstü olabilir. Yüz üstü uyumaktan hoşlanıyorsanız karnınız büyüyene kadar bu şekilde yatabilirsiniz. Karnınız büyüdükten sonra yüz üstü yattığınızda rahat edemeyeceğiniz için kendinize farklı bir uyku pozisyonu bulmanız gerekecektir.

Hamileyken Sırt Üstü Yatmak

Hamilelikte sırt üstü uyumak, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyen uyku pozisyonudur. Çünkü gebelikte yatış pozisyonu sırt üstü olursa; büyüyen rahmin ve bebeğin tüm ağırlığını ana toplardamarların üstüne toplar. Bu durumun sonucunda anne adayının omurgasında, kalbinde ve sindirim sisteminde baskı oluşur. Rahmin iç organlara yaptığı baskı da tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Hamilelikte sırt üstü yatmak; tansiyon düşmesine bağlı olarak rahme giden oksijen ve besin miktarını da azaltır. Özellikle gebeliğin son aylarında görülen bebek ölümlerinin sebeplerinden biri de hamilelikte sırt üstü yatmakla ilgili olabilir. Gebelikte sırt üstü yatmaktan mümkün oldukça kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Gebelik rutin kontrolleri, gebelik komplikasyonları ve doğum masrafları için doğum sigortası teklifi alın, güvencesiz kalmayın!

Hamilelikte Sol Tarafa Yatmak

Hamilelikte sol tarafa yatmak hem bebek hem de sizin için en ideal pozisyondur. Hamilelikte sol tarafa yatmanın faydaları;

  • Omurga üstündeki baskıyı azaltarak bel ağrısının hafiflemesini sağlar.
  • Rahmin sindirim sistemini sıkıştırmasını engeller.
  • Hamilelik reflüsü yatış pozisyonundan tetiklenir. Sola yatarak bu sıkıntıyı hafifletebilirsiniz.
  • Böbrekler daha iyi çalışır. Böylelikle vücutta ödem problemi olmaz.
  • Bebeğe giden oksijen ve besin miktarı artar.

Bu yatış şekline SOS pozisyonu da denir. Dizlerinizi kıvırın ve bacak aranızı hamile yastığı ile destekleyin. Rahat bir uykunun tadını çıkarın.

Hamilelikte Sağ Tarafa Yatmak

Hamilelikte sağ tarafa yatmak doktorlar tarafından önerilen bir uyku pozisyonu değildir. Çünkü sağ tarafa yatıldığında kalp atışı yavaşlar dolayısıyla tansiyon düşer. Ayrıca sağ tarafa yatmak reflüyü tetikler ve sindirim sistemini yavaşlatır. Vücut fonksiyonlarının zayıflaması doğrudan bebeği de etkilediğinden sağ tarafınıza yatmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Unutmayın; hamilelikte yatış pozisyonları arasında en ideal uyku pozisyonu sol tarafa yatmaktır. Bu yeni yatma pozisyonuna alışmak birkaç hafta sürebilir. Merak etmeyin, hamileliğiniz boyunca yaşadığınız tüm değişimlere vücudunuz alışacaktır. Sizin yapmanız gereken tek şey hamileliğiniz boyunca kurallara uymaktır.

Sağlıkla kalın.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri, Aşısı, Evreleri ve Tedavisi Nelerdir ?
Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri, Aşısı, Evreleri ve Tedavisi Nelerdir ?

Rahim ağzı kanseri, kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olup, kansere % 98 o...

Sağlık
31 Mayıs, Perşembe
Tümünü oku
Kalp Ritim Bozukluğu Nedenleri ve Tedavisi
Kalp Ritim Bozukluğu Nedenleri ve Tedavisi

Kalp ritminizi koordine eden elektriksel uyarılar normal şekilde hareket etmediğinde aritm...

Sağlık
22 Ekim, Perşembe
Tümünü oku
Hemoroid (Basur) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Hemoroid (Basur) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle hemoroid obezite, hamilelik ve diğer hastalıklarla ilişkili olarak ortaya çık...

Sağlık
26 Kasım, Salı
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın