Burun estetiği her ne kadar fiziksel bir soruna çözüm sağlıyor gibi görünse de psikoloji üzerinde de doğrudan etkilidir. Burun, insanın ifadesini olduğu gibi değiştiren en kıymetli organlarımızdan biridir. En ufak bir sorun yalnızca sağlığımızı değil psikolojimizi de etkileyecek düzeydedir. 

Burun estetiği sağlık için yapılmasının haricinde direkt olarak estetik kaygıların giderilmesi amacıyla da yapılan bir cerrahi operasyondur. Günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan biri olan burun estetiğine dair pek çok bilinmeyeni sizler için mercek altına aldık. Yazımıza önce burun estetiği nedir kısaca bahsederek başlayalım ve ardından detaylara inelim.

Rinoplasti Nedir?

Tıbbi adı rinoplasti olan burun estetiği, burun yapısının içindeki kemik ve kıkırdaklara uygulanan cerrahi müdahalelerin bir bütünüdür. Rinoplasti için plastik cerrahi tanımını yapmak mümkündür.

Estetik operasyonlar içinde en sık yapılanlardan biri olan burun estetiği ameliyatı, burunda doğuştan ya da sonradan oluşan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Burun estetiği başta “estetik” amacı güdüyor olsa da aslında kişinin solunum bozukluklarının giderilmesinde de önemli bir etkendir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiğinin detayları kişinin talep ve gereksinimlerine bağlı olarak gerçekleştirilir. Bu ameliyatlar yalnızca estetik kaygının giderilmesi için yapılabildiği gibi solunum bozukluklarının ortadan kaldırılması için de yapılır.

Burun estetiğinde yapılan işlem aslında kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirmekten ibarettir diyebiliriz. Daha estetik bir burun ve doğru bir soluma için kemik ve kıkırdaklar kesilir ya da tam tersi eksik olan kısımların tamamlanması için burun içine ilaveler yapılır.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Genel olarak görsel açıdan burnunun şeklinden memnun olmayan herkes bir estetik cerraha başvurabilir ve detaylı bilgiye erişim sağlayabilir. Estetik kaygı taşıyan burun estetiği ameliyatlarından kişinin talepleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulur ve bir ameliyat planı oluşturulur. Burun estetiğinin gündeme geleceği durumlardan birkaçı:

  • Kemerli burun yapısına sahip olmak
  • Burun ucunun aşağıda doğru olması
  • Burun deliklerinin yeteri kadar büyük olmaması
  • Aynı şekilde burun deliklerindeki asimetri
  • Nefes alma güçlüğü
  • Kıkırdak ya da kemik yapısı ile alakalı sorunlar
  • Burunda belirgin şekil bozuklukları

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Teknolojinin hızla ilerlemesinin en büyük katkısı şüphesiz tıp alanına oluyor. Her geçen gün burun estetiğinde kullanılan teknikler değişiyor, gelişiyor. Bu da tek tip yönteme bağlı kalmamayı sağlıyor ki bu konuda özellikle hastalar kazançlı çıkıyor. 

Burun estetiği operasyonları açık ve kapalı olmak üzere iki teknikle yapılıyor. 

Açık Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Açık burun estetiği ameliyatında burun deliğinin alt kısmından küçük bir kesi açılır ve ameliyat açık olarak gerçekleştirilir. Açık olan rinoplasti ameliyatlarında burun kemikleri, kıkırdakları ve kasları açık olarak görülür bu sayede cerrahin işi daha kolay olur. 

Her kısım görülerek ve milimetrik ölçümlerle düzeltilir ve ardından estetik bir dikişle burun kapatılır. Bir süre sonra kesi izi geçer ancak öncesinde etkili bir pansuman gereklidir. Doktorun uygun görmesi durumunda burunda minik alçı da takılabilir. Bu alçı da bir süre sonra çıkacak ve kişinin iyileşme süreci başlayacaktır.

Kapalı Rinoplasti Ameliyatı Nedir?

Kapalı burun estetiği nedir sorusunun yanıtı ile devam edelim. Bu teknikte burnun iç kısmından bir kesi açılır ve burun deliklerinin içinden müdahale yapılır. İç kısımdan birkaç cm'lik bir kesi açılır ve burun kıkırdaklarına ve kemiklerine bu kesi üzerinden işlem sağlanır.

Kapalı rinoplasti ameliyatı açık olanına kıyasla daha kısa sürer ancak her iki ameliyatta da benzer riskler vardır. Özellikle kan sulandırıcı ve benzeri ilaçların kullanılması sakıncalı olabilir ki bu noktada doktorunuz size bilgi verecektir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Sıkça merak edilen ve sorulan “Burun ameliyatı 1 saat sürer mi?” sorusunun net bir yanıtı yoktur. Rinoplasti ameliyatının ne kadar süreceği hastanın öyküsüne ve mevcut sağlık durumuna bağlıdır bu nedenle net bir süre vermek doğru olmayacaktır. Burun ameliyatının sonuçlarının tam anlamıyla kendini göstermesi 6 ila 12 ay arasında olacaktır. Bu süre zarfında hasta günlük yaşantısına devam edebilir. Buradaki kilit nokta pansumanların ve kontrollerin zamanında yapılması ve doktorun uyarılarının can kulağıyla dinlenmesidir.

Burun Ameliyatı Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun ameliyatı öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler aşağı yukarı diğer ameliyatlarda olduğu gibidir; ilaç kullanımının aksatılmaması, hekim kontrolleri, pansumanların düzgün yapılması ve benzeri gibi disiplinleri içerir. 

Burun ameliyatı öncesinde kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan 2 hafta öncesinde ve sonrasında kullanılmaması gerekir. Bu ilaçlar pıhtılaşma işlevine sekte vurur ve tedaviyi olumsuz etkiler. Mevcut kullandığınız ilaçları ve dozları ameliyat öncesi hekiminize bildirmeniz gerekir ki hekim, olası sorunlara karşı önlemini önceden alabilsin.

Burun Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyatı ve ameliyat sonrası iyileşme süresini olumsuz etkileyen en önemli davranış tütün kullanımıdır. Bu nedenle ameliyat sonrasında tütün ürünleri asla kullanılmamalıdır. Yanı sıra sigara dumanı da asla solunmamalı ve sigara tüketilen ortamlardan uzak durulmalıdır. 

Ameliyattan yaklaşık 4-6 saat boyunca hastanın ayağa kalkması önerilmez, dinlenmelidir. Ayağa ilk kalkışta baş dönmesi görülebilir bunlar normal semptomlardır. Ameliyat sonrası genizden kan sızıntısı oluşabilir ki bu da kusmaya yol açabilir. Ameliyattan sonra ne zaman su içilmesi gerektiğini hekiminiz size söyleyecektir. 

Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Burun ameliyatının iyileşme süresi, hastaya hangi işlemlerin uygulandığına bağlı olarak değişir. Bununla birlikte ameliyattan 4-6 saat sonra hasta yavaş yavaş toparlanmaya başlar ve doktorun önerdiği yatış süresi tamamlanınca hasta ayağa kalkar, dolaşır.

Bazı hastalar ameliyatın ardından 1 gün hastanede gözlem altında tutulur ve ertesi gün taburcu edilir. Ameliyatın ardından burna genellikle tamponlar yerleştirilir ve 1-2 gün sonra çıkarılır. Tüm bu işlemlerin süreleri afaki sürelerdir zira yukarıda da belirttiğimiz üzere ameliyatın iyileşe süresi kişiye özel olarak değişir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği ciddi bir maliyet gerektirir ve fiyat, kişinin talep ve gereksinimlerine bağlı olarak değişir. Her ne kadar kimi zaman sağlık amaçlı yapılıyor olsa da bu gibi plastik cerrahi operasyonları genellikle sigorta kapsamı dışında yer alabilir. Peki bu durumda ameliyatı nasıl güvence altına almak gerekir?

Sorunun yanıtı BupaAcıbadem tarafından sunulan “Estetik ve Kozmetik Teminatı”'nda gizli. Estetik ve kozmetik teminatı kapsamında burun estetiği giderlerinizi güvence altına alabilirsiniz. Rinoplasti teminatına ek olarak bir yıl boyunca 15.000 TL limitli yatarak tedavi teminatından da faydalanabilirsiniz.

Rinoplasti teminatı; Acıbadem Sağlık Grubu (ASG) Kurumları'nda (Maslak ve Ankara hariç) ve Özel Kent Hastanesi'nde geçerlidir. 
Bupa Acıbadem Sigorta'nın Rinoplasti teminatı hakkında detaylı bilgi almak için 0216 368 45 45 no'lu hattan bizimle iletişime geçebilir veya özel sağlık sigortası teklifi alarak sigorta danışmanlarımızın sizi aramasını isteyebilirsiniz.

Önemli Not: Bu içerik yalnızca bilgi amaçlıdır; herhangi bir tavsiye ya da tedavi önermez. Olası sağlık sorunlarını önlemek ve yanlış tedavilerden kaçınmak için en doğru bilgiyi mutlaka doktorunuzdan alınız.
 

Yayımlanma Tarihi: 14 Nisan 2023 Cuma

Güncellenme Tarihi: 1 Mayıs 2023 Pazartesi

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

Acil Durumda Ne Yapmalıyız?

Acil Durumda Ne Yapmalıyız?

Acil servisi ne zaman aramalıyız, acil durum da beklerken neler yapmalıyı...

Sağlık
9 Ocak, Salı
Tümünü oku
İş Stresi Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

İş Stresi Kalp Krizi Riskini Arttırıyor

İş yerinde fazla mesai yapıyor ve stresli bir ortamda mı çalışıyorsunuz?...

Sağlık
12 Ocak, Cuma
Tümünü oku
Bebeklerin En Sık Yaşadığı 9 Sağlık Sorunu

Bebeklerin En Sık Yaşadığı 9 Sağlık Sorunu

Bebekler iki haftalık olana kadar yeni doğan bebek olarak adlandırılır....

Sağlık
15 Ocak, Pazartesi
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın