Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK’lılar için aynı kalitedeki sağlık hizmetinden Özel Sağlık Sigortası primlerine kıyasla çok daha düşük primlerle yararlanma fırsatı sunar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olmak için SGK’lı olmak bir ön koşuldur. SGK’lı olmayan kişiler Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sahibi olamazlar. Özel Sağlık Sigortasına ise 0-60 yaş arasındaki herkes SGK’lı olup olmamasına bakılmaksızın sahip olabilir. Her iki ürün de tercih edilen poliçede belirtildiği şekilde yatarak ve ayakta tedavi teminatları sunmaktadır.

Özel sağlık sigortalarında gitmek istediğiniz hastane gruplarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise sadece SGK’nın ve seçeceğiniz sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastane gruplarından faydalanabilirsiniz. Açık konuşmak gerekirse Acıbadem grubu, American Hospital, Memorial ve Florance Nightingale hastane grupları Tamamlayıcı Sağlık sigortası kapsamında değildir. Fakat geriye kalan hemen hemen diğer tüm özel hastane gruplarından Tamamlayıcı Sağlık Sigortanız ile faydalanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortalarında isteğinize bağlı olarak yurt dışı tedavileriniz için teminat satın alabilirsiniz fakat Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından sadece Türkiye il sınırları içinde faydalanabilirsiniz.

Özel sağlık sigortalarında, katılım payı oranı isteğe bağlı olarak uygulanmaktadır. Yani hastane ücretinizin belli bir kısmını siz cebinizden karşılarsınız. Mesela %20 katılım payı olan bir özel sağlık sigortanız var ise hastane faturasının %20’sini siz ödersiniz, geriye kalan %80’lik kısmı sigorta şirketi öder. Katılım payı oranınız ne kadar yüksek olursa, sigortanıza ödeyeceğiniz yıllık priminiz o kadar düşük çıkacaktır. Fakat hastanede sizin ödemeniz gereken ücret, katılım payınız kadar yüksek olacaktır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise katılım payı yoktur. Hastane masrafınızın %100’ü sigorta şirketi ve SGK’nız tarafından karşılanır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında, sadece 15 TL’lik katılım ücretini ödemeniz yeterlidir.

Özel sağlık sigortalarında anlaşmasız olan hastanelerde göreceğiniz tedavi ücretlerinin belli bir kısmını sonradan sigorta şirketinden tahsil edebilirsiniz. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ise anlaşmasız kurumlarda yapacağınız harcamaları sigorta şirketinden talep edemezsiniz.

Özel sağlık sigortalarında isteğe bağlı olarak ayakta tedavi limitlerini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu limitler genelde TL olarak belli bir meblağ ile ölçülür. Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarında ayakta tedavi limitiniz yıllık 8 ila 10 adet arasında değişmektedir. Yani TL bazında bir limit bulunmamaktadır, örnek vermek gerekirse 1 muayeneniz 5.000 TL bile tutabilir.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bilmeniz Gerekenler