Sigorta Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

blog-image

Düzenli ve belirli bir prim ödemesi neticesinde, ileride yaşanacak her türlü olumsuz durumun teminat altına alındığı sözleşmelere sigorta adı verilir. Riskler, sigorta şirketleri tarafından teminat altına alınır ve sigorta sahibinin yaşayacağı olası sorunlarda sigortalıyı maddi bakımdan korumakla yükümlüdür. Sigorta sayesinde beklenmedik durumlarda gelişen maddi kayıplar büyük ölçüde koruma altına alınır ve sigorta sahibi için avantaj sağlar.

Hemen teklif al!

Tüm sigorta şirketlerinin tekliflerini tek ekranda gör, ihtiyacına ve bütçene en uygun sigortayı kolayca bul.

Sigorta Ne İşe Yarar?

Sigortanın ne işe yaradığını kısaca birkaç madde ile özetleyelim;

 • Sigorta maddi anlamda yaşanan zararların poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde karşılanmasını sağlayan bir sözleşmedir. Bu sayede kişi yaşadığı ani durumun etkisiyle bir de bütçe kısmını düşünmekle kalmaz. 
 • Başınıza gelen her olay sadece sizden sebep olmayabilir; sizden bağımsız olarak yaşanan kazalar ve durumlar karşısında da kendinizi sigorta ile koruma altına alabilirsiniz. 
 • Sigorta için bir koruma kalkanı benzetmesi yapabiliriz, siz hayat akışında ilerlerken sigorta sizinle paralel bir yapıda ilerler ve maddi anlamda oluşabilecek zorluklara karşı sizi korur.

Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta ile yalnızca sağlığınız değil evinizi, değerli eşyalarınızı, arabanızı, taşınmazlarınızı da koruma altına alırsınız. Sigorta çeşitlerinden birkaçını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK bulunan kişilerin tedavi almalarını sağlayan ve özel hastanelerde SGK'dan geriye kalan fark ücretini karşılayan bir sigorta türüdür. Yalnızca SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerde geçerlidir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamında yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatları bulunur.  Talep edilmesi durumunda sigorta poliçesine ilave edilen ek teminatlarla birlikte çok daha fazla sağlık hizmetinden de yararlanmak mümkündür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının avantajlı fiyatlarını görmek için teklif alın!

Özel Sağlık Sigortası

Özel Sağlık Sigortası, hastalık ya da kaza sebebiyle oluşabilecek sağlık giderlerinin karşılandığı bir sigorta türüdür. Özel Sağlık Sigortası ile anlaşmalı özel hastanelerde pek çok tedavi imkânı sağlanmış olur. Bu sağlık hizmetleri kapsamında muayene, tahlil, tetkikler ve gerekli olması durumunda da cerrahi müdahaleler karşılanır. Herhangi bir ekstra ödeme yapılmaksızın Özel Sağlık Sigortası sayesinde sağlık giderleri poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde güvence altına alınır. 

Özel Sağlık Sigortasının avantajlı fiyatlarını görmek için teklif alın!

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası, yurt içi ve yurt dışı seyahat edenleri sağlıkla ilgili risklere karşı güvence altına alan bir sigorta türüdür.  Seyahat eden sigortalının, seyahat süresi içinde kaza geçirmesi ya da hastalanması durumunda devreye girer ve poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde kişinin tedavi giderlerini karşılar. Schengen sağlık sigortasından 0-80 yaş grubu olan herkes yararlanabilir. Yanı sıra Tüm Dünya Seyahat Sigortası'ndan da 0-75 yaş aralığındaki herkes faydalanabilir.

Evcil Hayvan Sigortası

Evcil Hayvan Sigortası, kedinizin ya da köpeğinizin acil durumlardaki tedavilerine ek olarak muayene, tahlil, tetkik ve yatarak tedavi masraflarını karşılayan bir sigorta türüdür. Evcil hayvan sigortası ile poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde pet arkadaşınızın tedavi giderlerini güvence altına alabilirsiniz. Sigorta kapsamını ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre oluşturmanız mümkündür. Yanı sıra ek teminat kapsamında tırnak bakımı, kulak ve göz temizliği gibi işlemler de sigorta kapsamı altında yer alabilir.

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası tüm araç sahiplerinin yaptırması gereken yasal olarak yükümlü olunan bir sigorta çeşididir. Trafikte meydana gelebilecek olası zarar ve hasarlar poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde sigorta tarafından karşılanır. Karşı tarafın aracında ya da üçüncü şahıslarda oluşabilecek hasarlar da belirli limitler dahilinde güvence altına alınır. 

Hayat Sigortası

Hayat sigortası için bir prim havuzu demek mümkündür. Yapılan ödemeler sigorta şirketi çatısı altında bir fon şeklinde toplanır ve değeri artacak şekilde işlemde tutulur. Hayat sigortası kapsamında; vefat, maluliyet veya sakatlık durumunda finansal destek sağlar. 

DASK Zorunlu Deprem Sigortası

DASK Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve deprem sonrasında ortaya çıkan durumlar güvence altına alınmış olur. Deprem kaynaklı olası zararlar, poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde karşılanır ve depremin yaratacağı maddi hasarlar DASK ile teminat altına alınır. 

Ferdi Kaza Sigortası

Ani ve beklenmedik kazalara karşı maddi güvence sağlayan bir sigorta türüdür. Kaza sonucu ölüm ya da sakatlık olması durumunda poliçede belirtilen limit ve oranlar dahilinde sigortalıya ödeme yapılır. Ferdi kaza sigortası ile kazaya bağlı oluşabilecek maddi zararlar teminat altına alınmış olunur.

Yabancı Sağlık Sigortası

Türkiye'de ikamet izni almak isteyen yabancıların, olası sağlık risklerini güvence altına alan bir sigorta türüdür. Yabancı sağlık sigortası yaptırılması zorunlu olan sigorta türlerinden biridir. Yabancı sağlık sigortası kapsamında; ameliyat, dahili yatış, yoğun bakım, radyoterapi, kemoterapi, diyaliz, suni uzuv, tıbbi malzeme, oda-refakatçi ücretleri, yatış sonrası fizik tedavi giderleri teminat altına alınır.

Konut (Eşya) Sigortası

Evi ve evin içindeki eşyaları olası maddi risklerden koruyan bir sigorta türüdür. Ev sahibi ya da kiracılar; yangın, hırsızlık, sel, deprem, fırtına, doğal afet gibi durumlar karşı konut sigortası yaptırabilir ve eşyalarını maddi hasarlara karşı güvence altına alabilir. Konut sigortasının ana teminatlarına ilave edilen ek teminatlar ile sigortanın kapsamını genişletmek mümkündür. Örneğin konut sigorta primine ek bir prim ödeyerek eşyalarınızı da maddi teminat altına alabilirsiniz. Bu sayede konut sigortası ile yalnızca evinizi değil eşyalarınızı da korumuş olursunuz.

Sigorta Nasıl Yaptırılır, Nereden Yaptırılmalıdır?

İhtiyacınız olan tüm sigorta çeşitleri için tamamlayicisaglik.com'dan destek alabilirsiniz. 0216 368 45 45 no'lu hattan sigorta danışmanlarımız ile iletişime geçtiğinizde;

 • Profesyonel sigorta danışmanlığı hizmetimizden ücretsiz yararlanabilir,
 • 30'a yakın sigorta şirketinden size özel teklifleri çalışabilir, 
 • Tüm teklifleri karşılaştırıp ihtiyacınıza ve bütçenize uygun sigorta poliçesi almanızı sağlayabiliriz.

Sigorta teklifi almak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Diğer sigorta branşlarından teklif almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Zorunlu Sigorta Nedir?

Zorunlu sigorta, hem sigorta sahibini hem de üçüncü kişileri her türlü kaza, doğal afet ya da sağlık sorunu gibi risklere karşı koruyan bir sigorta türüdür. Zorunlu sigorta ile yalnızca sigortalı korunmakla kalmaz aynı zamanda kamu güvenliği açısından da derin bir güvenlik önlemi alınmış olunur. Zorunlu sigorta kamu kurumları tarafından denetlenir ve yaptırılması mecburidir. Zorunlu sigortanın yapılmaması durumunda cezai şart uygulaması yapılır.

Zorunlu Sigorta Çeşitleri Nelerdir?

Mal ve can kayıplarına karşı hem sigortalıyı hem de üçüncü şahısları maddi güvence altına alan zorunlu sigorta çeşitlerinden birkaçı şunlardır;

 • Trafik Sigortası
 • Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası
 • Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 • Kıyı Tesisleri Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 • Tüpgaz Zorunlu Sorumluluk Sigortası
 • Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası
 • Deniz Araçları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 • Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası
 • Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası
 • Zorunlu Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası
 • DASK Zorunlu Deprem Sigortası
 • Zorunlu Paket Tur Sigortası

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

Kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödeyerek sigortalı hale gelmesine isteğe bağlı sigorta adı verilir. Yukarıda belirttiğimiz zorunlu sigorta ürünleri dışında kalan; tamamlayıcı sağlık sigortası, özel sağlık sigortası, konut sigortası, hayat sigortası gibi ürünler isteğe bağlı sigorta türlerindendir. 

Sigorta Yapan Şirketler Nelerdir?

Türkiye'de sigorta alanında faaliyet gösteren pek çok sigorta şirketi vardır. Bunlardan birkaçı aşağıdaki gibidir:

 • Allianz Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • Aksigorta
 • Axa Sigorta
 • Aveon Global Sigorta
 • BUPA Acıbadem Sigorta
 • Doğa Sigorta
 • Mapfre Sigorta
 • Magdeburger Sigorta
 • Quick Sigorta
 • Ray Sigorta
 • Sompo Sigorta
 • Türkiye Sigorta
 • Türk Nippon Sigorta


Tamamlayicisaglik.com olarak yukarıda saydığımız tüm sigorta şirketlerinin yetkili acentesi olduğumuzun da altını çizmek isteriz. Arzu ettiğiniz sigorta şirketini seçebilir ve sigorta danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Sigorta şirketlerine dair detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sigorta Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Sigortanın avantajları oldukça fazladır. Bunlardan birkaçını aşağıdaki gibi özetleyelim.

 • Yalnızca sağlık sorunlarınızı değil kaza, hasar, doğal afet ve daha pek çok durumdan kaynaklı zararlarınızı maddi güvence altına almanızı sağlar.
 • Gerçekleşme olasılığı olan ya da aniden gelişen durumlara karşı bütçenizi korur, zararların giderilmesini sağlar.
 • Yalnızca can sağlığınızı değil evinizi, arabanızı, eşyalarınızı ve taşınmazlarınızı da maddi anlamda güvence altına almanıza olanak sunar.
 • Farklı poliçe teminatları ile sağlığınızla ilgili olası riskleri ve sağlık giderlerini güvence altına almanızı sağlar bu sayede işin maddi boyutunu düşünmemiş olursunuz. 
 • İhtiyaç ve taleplerinize bağlı olarak yaptıracağınız poliçeler ile malınızı koruma altına alırsınız.
 • Gelecekte finansal kayıplar yaşatması muhtemel olan tüm riskleri güvence altına alırsınız bu sayede risk gerçekleşmeden maddi kayıpların önüne geçmiş olursunuz.


 

Yayımlanma Tarihi: 27 Mart 2023 Pazartesi

Güncellenme Tarihi: 22 Mayıs 2024 Çarşamba

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Geri bildiriminiz bizim için önemli. Size daha iyi bir deneyim sunmamız için lütfen görüşlerinizi yazınız.

Bunlar da ilgilinizi çekebilir

7 Önemli Sağlık Sigortası Terimi

7 Önemli Sağlık Sigortası Terimi

Bilmediğiniz sağlık sigortası terimleri yüzünden sağlık poliçenizi anlamakta güçlük mü ç...
Sigorta
3 Kasım, Cuma
Tümünü oku
Doğum Sigortası Nedir?

Doğum Sigortası Nedir?

Yakın zamanda hamilelik planlıyor ve gebelik rutin kontrolleri ile doğum masraflarını ka...
Sigorta
19 Ekim, Perşembe
Tümünü oku
En İyi Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir? En Doğru ve En Kısa Yol

En İyi Sağlık Sigortası Nasıl Seçilir? En Doğru ve En Kısa Yol

Türkiye'de sağlık sigortası yapan şirketlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Sağl...
Sigorta
2 Kasım, Perşembe
Tümünü oku

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon

Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

tamamlayicisaglik@gencsigorta.com
urgent-icon

Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon

Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın