sgk fark ücreti

Özel Hastanelerde SGK Fark Ücreti Ödemeyin!

Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durum, hastaları önce sağlık ocaklarına daha sonrada devlet hastanelerine yönlendirmektedir.

Elbette herkes en iyi hastanede en iyi doktorda tedavi olmak ister. Ancak özel hastanelerde ödenen SGK fark ücreti kişinin bütçesine büyük yük bindirir. Oysa sağlık hizmetlerinin temel amacı; hastanın ihtiyacı olan sağlık hizmetlerini istediği kalitede, istediği zamanda ve en düşük maliyetle sunmaktır.

2013 yılı itibari ile artık SGK’lı olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastanelerde SGK fark ücreti ödemeden, istediği zaman ve istediği kalitede tedavi olabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastaneye giden kişi, sadece 15 TL’lik katılım payı ücretini ödeyerek hastaneden ayrılabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasından bahsetmeden önce, SGK katılım payının ve özel hastanelerde ödediğiniz fark ücretinin ne olduğundan bahsedelim.

SGK Katılım Payı Nedir?

SGK Katılım Payı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda öngörülen ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından muayene işleminde ödenecek tutarı ifade eder.

Aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler gibi sağlık kurumlarında muayene olduğunuzda, SGK’nın karşıladığı masraflar ve fark ücreti dışında sizden ek olarak alınan 15 TL katılım payı ücretidir.

SGK Fark Ücreti Nedir?

SGK ile anlaşmalı özel bir hastanede muayene olmanız durumunda, masraflarınızın belli bir kısmı SGK tarafından karşılanır. SGK’dan geriye kalan muayene ücretini ise cebinizden karşılarsınız. İşte, bu talep edilen tutara da fark ücreti denmektedir.

Örnek vermek gerekirse; özel hastanede kadın doğum doktoruna muayene olmak için gittiniz. Muayene ücreti de 100 TL olsun. SGK bu muayeneniz için 34 TL’lik bir ödemeyi hastaneye yapacaktır. Geriye kalan 66 TL’lik ödemeyi de hastaneye sizin yapmanız gerekmektedir. Yani kendi cebinizden ödediğiniz tutar, SGK fark ücretini oluşturmaktadır.

Özel Hastane SGK Fark Ücretleri

SGK Fark Ücreti Hesaplama Tablosu

PolikliniklerSGK'nın Hastane'ye Ödediği TutarAlınabilecek En fazla İlave Ücret TutarıAlınabilecek En fazla İlave Ücret Oranı(%)
Kadın Hastalıkları33,48 TL66,96 TL%200
Üroloji28,08 TL56,16 TL%200
Kardiyoloji36,72 TL73,44 TL%200
Nöroloji31,32 TL62,64 TL%200
Beyin Cerrahi29,16 TL58,32 TL%200
Göz Hastalıkları24,84 TL49,68 TL%200
Dermatoloji27,00 TL54,00 TL%200
Göğüs Hastalıkları28,08 TL56,16 TL%200
Kulak Burun Boğaz25,92 TL
51,84 TL
%200
Genel Cerrahi30,24 TL60,48 TL
%200
Dahiliye30,24 TL
60,48 TL
%200
Ortapedi25,92 TL
51,84 TL
%200
Fizik Tedavi27,00 TL
54,00 TL
%200
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları32,40 TL
64,80 TL%200
Plastik Cerrahi28,08 TL56,16 TL%200
Tablo Tarihi: 01.10.2018- SGK fark ücretlerini gösteren tablo. www.sgk.gov.tr 'den detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Muayene Ücreti Cebinizi Yakmasın!

Devlet hastaneleri, yapılan iyileştirme çalışmalarına rağmen istenen düzeyde sağlık hizmeti sunamamaktadır. Artan nüfus, doktor ve tıbbi personel yetersizliği, ameliyathane sayısının azlığı gibi birçok faktör devlet hastanelerinin hızlı bir şekilde hastalara cevap verememesine neden olmaktadır.

Devlet hastanelerinde var olan durum, her geçen gün yükselen tıbbi enflasyon ile birlikte özel hastaneye ödenen fark ücretinin artması birçok kişiyi çıkmaza sürüklemektedir. Bu gidişata karşı alınabilecek en iyi tedbir ise tamamlayıcı sağlık sigortasıdır.

Birkaç soruda tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

Tamamlayıcı sağlık sigortası fark ücretini öder mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası; SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olmanız durumunda karşınıza çıkan fark ücretini ödeyen sağlık sigortası türüdür.

Kimler tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde fark ücreti ödemez?

0-80 yaş arası SGK’lı olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir. Sadece aktif olarak çalışanlar değil; emekliler, ev hanımları ve öğrencilerde tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsadığı fark ücretleri nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası; yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatından oluşur. Yatarak tedaviler limitsizdir. Ayakta tedavi teminatı, seçeceğiniz sigorta şirketine göre 8, 9, 10 adet doktor muayenesinden oluşur.

Yatarak tedavi teminatı kapsamında; ameliyat, ameliyat öncesi ve sonrası tetkikler, mr, tomografi, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, tıbbi malzeme, suni uzuv, kemoterapi, radyoterapi ve ambulans hizmetlerine ait giderler karşılanmaktadır.

Ayakta tedavi teminatı kapsamında; doktor muayenesi,  röntgen, laboratuvar tetkikleri, ileri tanı yöntemleri ve fizik tedavi gibi sağlık hizmetlerine ait giderler karşılanmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nedir?” başlıklı yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kullanarak hangi özel hastanelerde fark ücreti ödenmez?

Sigorta şirketinin ve SGK’nın anlaşmalı olduğu birçok özel hastanede tamamlayıcı sağlık sigortası kullanabilirsiniz. Liv, Medicana, Medipol ve Medical Park gibi Türkiye’de herkes tarafından bilinen hastane gruplarında fark ücreti ödemeden tedavi olabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat olarak avantajlı mıdır?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının diğer özel sağlık sigortalarına göre en önemli avantajı daha ucuz olmasıdır. Ödeyeceğiniz düşük primler ile sıra beklemeden istediğiniz özel hastanede ve doktorda tedavi olabilirsiniz.

Ailecek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılır mı?

Evet yaptırılır. Hatta ailecek tamamlayıcı sağlık sigortası almanız durumunda sigorta şirketi aile indirimi yapacaktır. Böylelikle daha avantajlı fiyata tüm ailenizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz.

Ailece Sağlık Sigortası Almanın 4 Avantajı” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının ortalama fiyatı nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları; cinsiyetiniz, yaşınız, ikametgah ettiğiniz il ve sağlık durumunuza göre belirlenir. Tam kapsamlı bir tamamlayıcı sağlık poliçesi almanız durumunda ödenecek prim tutarı, 650 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

12 sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortası için belirlediği fiyatları tek bir ekran üzerinde görmek ister misiniz? İnternet sitemizin teklif ekranından fiyatları görüntüleyebilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusu nasıl yapılır?

Tamamlayıcı sağlık sigortası satın almak çok kolay! Eğer SGK aktifliğiniz varsa 0212 484 49 77 numaradan hemen bizi arayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile 12 sigorta şirketinden fiyat alabilir, sigorta danışmanlarımızın size vereceği bilgiler doğrultusunda kendiniz ve aileniz için en iyi sağlık sigortasını seçebilirsiniz!

Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi arıyorsanız “Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş
Bunlarda ilginizi çekebilir:

Yorum Yap