Tip 2 Diyabet Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

tip 2 diyabet

Tip 2 Diyabet Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Tip 2 Diyabet Nedir?

Vücudun kan şekerini yönetememesi ve pankreas tarafından üretilen doğal insüline karşı direnç göstermesi durumunda tip 2 diyabeti oluşur. Tip 2 diyabet en sık görülen şeker hastalığıdır ve yüksek kan şekeri birçok komplikasyonun oluşmasına zemin hazırlar.

Yüksek Kan Şekeri Nasıl Olur?

Yiyecekler sindirim sırasında glikoza parçalanır. Glikoz kana verilir ve sindirim süreci pankreasın insülin salgılamasını sağlar. Daha sonra bu insülin, glikozun kana girerek enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Bir kişi insülinin etkilerine karşı direnç geliştirirse, glikoz kanda dolaşır ve hücrelere ulaşmaz. Bu da vücudun glikozu farklı yollarla atmasına neden olur.

Yüksek Kan Şekeri Hangi Komplikasyonlara Neden Olur?

Kandaki fazla glikoz birçok soruna neden olur. Hücreler ihtiyaç duydukları glikozu alamaz ve kandaki glikoz seviyeleri çok yükseldiği zaman ayak, el, böbrek ve gözler başta olmak üzere sinirlere ve kan damarlarına zarar verir. Yüksek şeker ve insülin direncinin diğer komplikasyonları arasında kalp hastalığı ve inme riskinin artması yer alır.

Komplikasyonlar

 1. Nöropati – uç organlar başta olmak üzere sinir hasarı
 2. Nöropati – böbrek hasarı, böbrek yetmezliği
 3. Retinopati – görme sorunlar, körlük
 4. Kardiyovasküler hastalıklar – kalp hastalıkları ve artan inme riski
 5. Erkeklerde erektil disfonksiyon ve hem kadınlarda hem erkeklerde libido azalması
 6. Depresyon
 7. Ampütasyon

Diyabet komplikasyonları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tip 2 Diyabetin Risk Faktörleri Nelerdir?

Tip 2 diyabete yakalanma riski yüksek olan kişiler aşağıdaki gibidir:

 1. Obezler
 2. Yetersiz ve düzensiz beslenenler
 3. Hareketsiz yaşam sürenler
 4. 60 yaşın üstünde olan kişiler
 5. Aile geçmişinde diyabet olanlar
 6. Metabolik sendrom geçmişi olanlar
 7. Hamilelik diyabeti geçirmiş kadınlar

Tip 2 risk faktörlerine sahipseniz tedbir alarak hastalığı önleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenme, normal kiloyu koruma ve günlük egzersizler diyabet olma riskini azaltacaktır. Sağlıklı yaşam tarzı benimsemek iyi hissetmenizi de sağlayacaktır. Tip 2 diyabet olma riskini azaltmak için kontroller aksatılmamalı ve mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı belirtileri tip 2, genellikle fark edilebilir değildir ve hasta olduğunuzu anlamayabilirsiniz. Her yıl düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak hastalığın erken teşhisi için önemlidir. Tip 2 diyabet teşhisi açlık kan şekeri testlerini ve oral glikoz tolerans testini içerir. Böylelikle kan şekeri yüksekliği kontrol altına alınır ve olası komplikasyon riski en aza indirilir.

Aşağıdaki şeker hastalığı belirtileri tip 2 durumları yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır:

 1. Sık idrara çıkma
 2. Susama
 3. İstemsiz kilo kaybı
 4. Halsizlik ve yorgunluk
 5. Eller, bacaklar veya ayaklarda uyuşma veya karıncalanma
 6. Bulanık görme
 7. Ağız kuruluğu
 8. Kuru, tahriş olmuş cilt
 9. Sıklıkla görülen enfeksiyon
 10. Yaraların ve morlukların yavaş iyileşmesi

Tip 2 Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Tip 2 diyabet tedavisine uygun olarak yazılan ilaçlar kan şekeri seviyesini düşürerek vücuttaki insülinin daha etkili olmasına yardımcı olur. Eğer ağızdan alınan ilaçlar yeterli değilse, insülin enjeksiyonu da tip 2 diyabet tedavisi için uygulanabilir ve glikoz seviyesini kontrol altına almak için kullanılabilir. Böylelikle tip 2 diyabet insülin tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Tip 2 diyabet tedavisi sürecinde ilacın yanı sıra yaşam tarzında da değişiklikler yapılmalıdır. Tip 2 diyabet kilo verme, sağlıklı beslenme ve egzersizle kontrol altına alınabilir. Ayrıca kan şekeri iniş çıkışları şeker ölçüm cihazı ile düzenli takip edilmelidir.

Beslenme alışkanlığından kan şekerini birden yükseltecek şekerli gıdalar, yağlı yiyecekler ve alkol çıkartılmalıdır. Beslenme uzmanından size uygun diyet programı isteyebilirsiniz.

Diyabet Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Şeker hastaları her gün aynı zamanda aynı miktarda yemek yemelidir.
 2. Kan şekerini kontrol altında tutmak için öğün atlanmamalıdır.
 3. Günlük 2 litre su içilmelidir.
 4. Paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.
 5. Alkol tüketimini hayatınızdan çıkarın.
 6. Katı yağlar, ketçap, mayonez, unlu mamüller, kızartılmış yiyecekler ve beyaz ekmek tüketmeyin.
 7. Çavdar, kepek veya yulaflı ekmekler, kuru baklagiller ve bulgur diyetin bir parçası olmalıdır.

Diyabet diyetinde Akdeniz tipi beslenme modeli tercih edilebilir.

Metabolik Cerrahi

Tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılan ilaçlar bazı durumlarda yetersiz kalır ve hastalık ilerlemeye devam eder. Metabolik cerrahi yöntemi de ilaçların işe yaramadığı durumlarda yapılan bir müdahaledir. Böylelikle şeker hastalığının hormonal yönü tedavi edilmiş olur. Ancak şeker hastası biri çevresel faktörlerden de etkileneceğinden kan şekerinde dalgalanmalar olabilir.

Yaşam tarzında değişiklik yapamayan, diyabet diyetini uygulayamayan kişilerde hastalık ilerler ve organ hasarına yol açar. Metabolik cerrahi, tip 2 diyabetin organlara hasar vermesini engellemek ve diğer komplikasyonlara karşı tedbir alabilmek için başvurulan bir yöntemdir.

Tip 2 Diyabet Hastaları İçin Tavsiyeler

Şeker hastalığı kontrol altına alınmadığında farklı komplikasyonlara yol açabileceğinden maliyetli tedavi masrafları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şeker hastası birinin iyi bir bakıma ve uzman bir doktora ihtiyacı vardır. Alanında uzmanlaşmış bir doktora sahip olmak, hayat standardını düşürmemek ve olası komplikasyonları önlemek için önemli bir faktördür. Diyabetli bir hasta ihtiyacı olduğu anda sıra beklemeden sağlık hizmetlerine ulaşabilmelidir.

Bu tip kronik hastalıkları güvence altına alan “Sağlığınız Bizde Tamamlayıcı Sağlık Sigortası” yaptırarak; yatarak tedavilerinizi ve ayakta tedavilerinizi güvence altına alabilirsiniz. Böylelikle hastalığınızın maddi sorumluluğunu üzerinizden atabilir, stresten uzak kalarak sağlığınıza daha özen gösterebilirsiniz.

Detaylı bilgiye “Diyabet Hastaları için Sağlık Sigortası ve Önemi” başlıklı yazımızdan ulaşabilir, 0(216) 368 45 45 numaralı telefonu arayarak sağlık sigortası uzmanımızla konuşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş