Soğuk Algınlığı ve Grip Nedir, Farkları Nelerdir?

soğuk algınlığı ve grip

Soğuk Algınlığı ve Grip Nedir, Farkları Nelerdir?

Soğuk algınlığı ve grip (influenza) bazı durumlarda birbirinin yerine kullanılsa da farklı iki hastalıktır. Her iki hastalıkta solunum yolu hastalıklarına neden olur ancak tedavileri farklıdır.

Grip ve soğuk algınlığı özellikle kış aylarında görülen en yaygın hastalıklardır. Soğuk algınlığı ve grip arasındaki farkı bilmek semptomları nasıl tedavi edeceğinize ve ne zaman doktora gitmeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır.

Grip ve soğuk algınlığı kılavuzunu adım adım okuyarak belirtileri hakkında bilgi sahibi olabilir, doktora ihtiyacınız olup olmadığını belirleyebilir ve tedavi seçeneklerine inceleyebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı ve Gribin Belirtileri Nelerdir?

Grip ve soğuk algınlığında ortak görülen belirtiler; tıkanıklık, öksürük, baş ağrısı ve çocuklarda ateştir. Ancak diğer belirtiler ve hastalığın gidişatı farklılık gösterir. Birçok kişi soğuk algınlığı sırasında kötü hisseder ama işlerini yapabilir. Ancak grip olduğunuzda yataktan çıkmak bile zor olur.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Soğuk algınlığı genellikle yavaş ortaya çıkar. Öncelikle kendinizi kötü hissedersiniz, hapşırmaya başlayabilirsiniz daha sonra ise tıkanıklık, boğaz ağrısı ve öksürme başlayabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri genellikle 7 ile 10 gün boyunca devam edebilir. Belirtiler hafif başlasa da birkaç gün içinde kötüleşebilir. Birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olduğundan belirtiler de farlı olabilir.

Soğuk algınlığının en yaygın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Tıkanma
 • Öksürük
 • Burun akması veya burun tıkanıklığı
 • Gözlerin kaşınması veya sulanması
 • Boğaz ağrısı
 • Yorgun hissetme
 • Baş ağrısı
 • Ateş (yetişkinlerde nadir olsa da çocuklarda görülür)

Eğer vücudunuzda yaşadığınız belirtiler yukarıda sıraladıklarımızdan farklıysa, hastalığınız bir veya iki haftadan daha uzun sürdüyse veya iyileşirken bir anda kötü hissetmeye başladıysanız başka bir enfeksiyonun olup olmadığını anlamak için doktora gitmeniz gerekir.

Kulak enfeksiyonu, bronşit ve zatürree gibi ikincil enfeksiyonlar hem soğuk algınlığı hem de gribin yaygın görülen komplikasyonlarıdır. Bu iki hastalık da farklı tedaviye ihtiyaç duyduğu için soru işaretleriniz varsa doktorunuzla konuşmalısınız.

Gribin Belirtileri

Soğuk algınlığından farklı olarak grip bir anda ortaya çıkar. Birçok kişi bunu “kamyon çarpmışa dönmek” olarak tanımlar. Yatarken iyi hissetseniz bile kalktığınızda hasta olabilirsiniz. Ateş, vücut ağrısı ve öksürük ani ve ağrılı olarak gelir.

Gribin belirtilerini tanımak soğuk algınlığı belirtilerini tanımaktan daha önemlidir. Gribin en yaygın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Ateş (herkeste görülmese de çoğu zaman görülür)
 • Ürperme
 • Vücut ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Bitkinlik, aşırı halsizlik
 • Hafif tıkanıklık (burun tıkanıklığı veya burun akıntısı)
 • Kusma ve ishal (yetişkinlerde sık görülmez, çocuklarda daha yaygındır)

Grip olduğunuzu hemen fark etmek hayati önem taşır. İlk 48 saat içinde doktora başvurmak gribin uzunluğunu ve ciddiyetini en az seviyeye indirmeniz için önemlidir. Aynı zamanda mide gribi değil de normal grip olduğunuzu anlamak da önemlidir.

İnfluenza Belirtileri

Genellikle grip olarak adlandırılan influenza virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. İnfluenzanın belirtilerini kendinizde veya çocuğunuzda fark ettiğinizde hemen doktora başvurun.

Çocuklarda İnfluenza Belirtileri

 • Hızlı nefes alma, nefes alma zorluğu veya nefes alırken kaburgalarda gerginlik
 • Mor dudaklar veya yüz
 • Göğüs ağrısı
 • Ciddi kas ağrısı
 • 8 saat boyunca idrara çıkmama, normalden az sayıda bez
 • Ağız kuruluğu, ağlarken gözyaşı gelmemesi,
 • Uyanıkken çocuğun canlı olmaması veya etkileşime girmemesi
 • Nöbet geçirme
 • 40 derece ve üstü ateş veya 12 haftadan küçük bebeklerde ateş
 • İyileşen ama tekrarlayan, kötüleşen ateş veya öksürük
 • Kronik medikal durumun kötüleşmesi

Yetişkinlerde İnfluenza Belirtileri

 • Nefes alma zorluğu
 • Göğüs ağrısı veya göğüste baskı
 • Karın ağrısı veya karında baskı
 • Baş dönmesi
 • Kafa karışıklığı
 • Ciddi veya durmayan kusma
 • İyileşen ama ateş ve öksürükle geri dönen grip benzeri semptomlar

Grip ve Soğuk Algınlığının Komplikasyonları Nelerdir?

Bazı kişiler grip komplikasyonları açısından yüksek risk grubundadır ve ciddi semptomları, komplikasyonları veya hastanede yatmayı önlemek için tedavinin hemen başlatılması gerekir. Yüksek risk grubundakiler; hamile kadınlar, 65 yaş üstü yetişkinler, 5 yaş altı çocuklar ile kalp, astım veya diyabet gibi kronik hastalığı olan kişilerdir.Sağlık durumunuz nedeniyle yüksek risk grubunda iseniz grip belirtileri ortaya çıktığında ne yapacağınızı planlamak için doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Astım olan kişiler soğuk algınlığı veya gripten dolayı nöbet geçirebilirler. Kronik bronşit, amfizem veya kronik kalp rahatsızlığı gibi akciğer sorunlarınız varsa semptomlarınız birkaç hafta içinde daha da kötüleşebilir. Soğuk algınlığı veya grip sonrasında sinüs enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonu da görülebilir.

Zatürre ise grip ve soğuk algınlığı kaynaklı ciddi bir komplikasyondur. Bunun nedeni virüs olabileceği gibi akciğerlerin zayıflamasıyla yerleşen bakteri enfeksiyonu da olabilir. Zatürre genellikle hastanede yatmaya ve grip kaynaklı ölümlere neden olabilir. Gribin diğer ciddi ve ölümcül komplikasyonları ise kalp, beyin veya kas yangısı, çoklu sistem yetmezliği ve sepsistir.

Grip ve Soğuk Algınlığı Neden Olur?

Virüsler: Hem soğuk algınlığı hem de grip virüs kaynaklıdır. Virüsler hava ile yayılır ve öksürme, hapşırma, salya ve kirli yüzeylere temas ederek bulaşır.

Soğuk algınlığına 200’den fazla virüs neden olabilir. Rinovirüsler çoğu soğuk algınlığı türüne neden olurken aslında bu hastalığa koronvirüsler, solunum sinsiyal virüsleri (RSV) ve diğerleri neden olur.

Grip genellikle influenza virüsünden kaynaklıdır. Farklı influenza türleri vardır ve mevsimsel grip semptomlarına sadece influenza A ve B neden olur. Grip virüsleri sıklıkla değişir ve vücudun etkili bir şekilde savaşmayı öğrenmesini zorlaştırır. Grip aşıları, grip sezonunda salgına neden olması beklenen A ve B influenza virüslerini içerecek şekilde her sene güncellenir.

Çevresel Faktörler: Virüslerin yayılmasını kolaylaştıran çevresel faktörler soğuk algınlığı veya grip olma olasılığınızı arttırır. Kalabalık ortamlar, birçok kişinin temas ettiği yüzeyler ve hijyen problemleri nedeni ile virüsün size geçme riski fazladır.

Sağlık Durumu: Soğuk algınlığı veya grip virüslerine maruz kalan herkes hasta olmaz. Bazı kişiler semptomların ortaya çıkmasından önce enfeksiyonla savaşabilir. Ancak bazı kişiler yaş, tıbbi geçmiş veya aşılanma durumu neden ile gribi daha ağır geçirme olasılığına sahiptir.

Küçük çocuklar ve yaşlılar soğuk algınlığı ve grip olmaya daha yatkındır ve ciddi komplikasyonlara karşı daha savunmasız olurlar.

Hamile kadınların, astım, kalp veya diyabet, kanser veya nörolojik hastalıkları olan kişilerin grip ile savaşması zordur. Hatta soğuk algınlığı ve grip durumlarının daha da ağırlaşmasına sebep olabilir. Bu yüzden yüksek risk grubunda olan kişilerin her yıl grip aşısı olması komplikasyon riskini azaltır. Grip aşısının size uygun olup olmadığını doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı ve Grip Teşhisi Nasıl Konur?

Soğuk algınlığı teşhisi için var olan belirtilerin dinlenmesi ve fiziksel muayene yeterlidir. Ancak grip veya influenza teşhisi için doktorunuz sizden bir takım tahliller isteyebilir. Yaşadığınız belirtilerin altında yatan nedenler bulunduğunda doktorunuz sizin için en doğru tedavi planını oluşturacaktır.

Soğuk Algınlığı Teşhisi

Birçok kişi genel sağlık durumu yerindeyse ve belirtileri hafif yaşıyorsa soğuk algınlığı teşhisi için doktora gitmeyi tercih etmez. Çünkü soğuk algınlığının tedavisi yoktur ve belirtileri azaltmaya yönelik ilaçlar ile hastalık kontrol altına alınır.
Eğer belirtileriniz yavaş yavaş ortaya çıkıyor, ateşiniz yoksa ve günlük hayatınızı devam ettirebiliyorsanız soğuk algınlığı geçiriyorsunuz demektir. Unutmayın; eklem, sırt ve baş ağrısı genellikle gripte görülür.

Grip Teşhisi

Aniden ortaya çıkan ağrılar, ateş ve yataktan çıkamayacak kadar halsiz olmak grip belirtisidir ve bu kişilerin fiziksel muayene sonrası tanı için test yaptırması faydalı olur. Özellikle influenza şüphesi varsa doktorunuz sizden teşhis için hızlı influenza tanı testi, hızlı moleküler tahlil ve viral kültür testi isteyebilir.

Hızlı influenza testi grip teşhisini doğrulamak için doktorların en yaygın kullandığı tekniktir. Burundan örnek alınarak virüsün var olup olmadığı kontrol edilir. Moleküle tahlil de ise influenzanın A virüsünden mi yoksa B virüsünden mi kaynaklı olduğu araştırılır.

Nefes alma güçlüğü, hırıltı, kontrol edemediğiniz öksürük veya yüksek ateş gibi ciddi belirtileriniz varsa ilk 24 saat içinde doktora gitmelisiniz. Özellikle risk grubunda olan kişiler için tedavinin bir an önce başlaması gerekmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Soğuk algınlığı ve gribin gerçek tedavisi zamandır. Nem cihazı kullanmak, sinüsleri tuzlu suyla temizlemek, bol su içmek ve dinlenmek gibi ilaçsız da iyi hissedebileceğiniz yöntemler vardır.

Reçetesiz ilaçlar belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Ağrı kesici/ateş düşürücü almak ateşi düşürerek griple gelen ağrıları da azaltabileceği gibi balgam söktürücüler de soğuk algınlığı ve gribin neden olduğu öksürme ve tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir.

Reçetesiz satılan soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının çoğu sersemlik, rahatsızlık ve diğer ilaçlarla etkileşim gibi durumlara neden olabilir. Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Çocuklar için kullanılacak ilaçlar ile ilgili son yıllarda ciddi değişimler olmuştur. Araştırmacılar ilaçların çocuklardaki belirtileri rahatlatmadığını ve ciddi yan etkilere neden olduğunu söylemektedir. Amerikan Pediatri Derneği ve FDA tarafından çıkarılan halk sağlığı önerilerinde ise soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının 6 yaşından küçük çocuklar için uygun olmadığı söylenmektedir. Soğuk algınlığında ve gripte ilaç kullanımı ile ilgili doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Grip ve soğuk algınlığı viral enfeksiyonlar olduğu için antibiyotik ile tedavi edilmemelidir. Dünya çapında önemli bir sağlık sorunu haline gelen antibiyotikler, dirençli bakterilere neden olduğu için gereksiz antibiyotik tüketmemek gerekir.

Grip aşısı ile grip veya influenzaya karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Grip aşısı %100 etkili olmasa da risk grubunda bulunan kişilerin gribi daha hafif atlatmasını sağlar.

Grip ve Soğuk Algınlığı için Doğal Yöntemler ile Tedavi

Grip ve soğuk algınlığı virüslerden kaynaklandığı için antibiyotiğe ihtiyaç duymadan doğal yöntemler ile tedavi edilebilir. Bu yöntemler:

Sinüsleri Temizleme: Sinüsleri burun temizleme cihazlarıyla temizlemek tıkalı ve akan burnun neden olduğu rahatsızlığı gidermeye yardımcı olur. Steril tuz çözeltisi ve evde daha önceden kaynatıp soğuttuğunuz suyu kullanabilirsiniz. Sinüslerinizi temizlemek için doğrudan musluk suyu kullanmayın. Zararlı olabilecek bakterileri içerebilir.

Tuzlu Sprey: Tuzlu sprey (veya bebekler ve küçük çocuklar için damla) kullanmak sinüsleri temizlemeye alternatiftir ve tıkanıklığı azaltır. Tuz mukusu incelterek burnunuzu sümkürürken veya çocuğunuzun burnunu temizlerken daha rahat boşalmasına yardımcı olur.

Nem Cihazı: Tıkandığınızda, öksürürken ve boğaz ağrısı yaşarken havadaki ekstra nem daha rahat hissetmenizi ve mukusun daha kolay çıkmasını sağlayabilir.

Bol Su: Su içmek her zaman önemli olsa da hastayken daha da önemlidir. Vücudunuz virüsleri atmak için fazladan sıvıya ihtiyaç duyar. Bol su içmek de rahatlamanıza yardımcı olur.

Uyku: Eğer hastaysanız normalden daha yorgun olursunuz. Ne kadar dinlenirseniz o kadar iyi hissedersiniz. Vücudumuz dinlendiğinde iyileşmek için çalışır. Mutlaka vücudunuzu dinlendirin.

Bal: Yatmadan önce bir kaşık bal öksürüğü azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak bu çözüm yetişkinler ve 1 yaşından büyük çocuklar için uygulanmalıdır. Bebeklerde bal kaynaklı botulizm riski vardır.

Pasif İçicilik: Solunumla ilgili semptomlarınız varsa sigara bunları kötüleştirebilir. Pasif içicilikten kaçının.

Mikroplarınızı Paylaşmayın: Aktif olarak öksürüyor, hapşırıyor veya burnunuz akıyorsa evde kalın. Öksürürken ağzınızı kapatın ve sık sık ellerinizi yıkayın. Mümkün olan durumlarda evde 6 ayın altındaki bebekler, 65 yaşın üstündeki bireyler ve kronik hastalığı olan kişilerle olan temasınızı en aza indirin.

Unutmayın; çevremizde mikroplar bulunur ve bu mikroplardan kaçmak mümkün değildir. En sağlıklı kişiler bile kış mevsiminde grip ve soğuk algınlığına yakalanabilir. Burada önemli olan nokta, grip veya soğuk algınlığı hakkında bilgi sahibi olmak ve hasta olunca yapılması gerekenleri yaparak hızlıca iyileşmeyi sağlamaktır.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş

Bunlar da ilginizi çekebilir