Soğuk Algınlığı (Nezle) Nedir?

soğuk algınlığı

Soğuk Algınlığı (Nezle) Nedir?

Soğuk algınlığı veya nezle olarak adlandırılan durum; virüs kaynaklı üst solunum yollarında meydana gelen bulaşıcı ve akut bir hastalıktır. Nezle nedir dendiğinde, özellikle kış mevsiminde büyükten küçüğe herkesi etkisi altına alan soğuk algınlığı olarak adlandırılabilir. Kapalı ortamlarda geçirilen sürenin uzamasından kaynaklanır ve soğuk algınlığı ilaçları ile tedavi edilebilir.

Soğuk Algınlığı (Nezle) Kimlerde Görülür?

Soğuk algınlığının çocuklarda görülme sıklığı yetişkinlere göre daha fazladır. Özellikle bebeklerde nezle görüldüğü takdirde mutlaka doktor kontrolünde soğuk algınlığı ilaçları kullanılmalıdır. Okul çağında olan bir çocuk yıl içerisinde 8 kere soğuk algınlığı geçirebilir. Yetişkinlerde ise yılda en fazla 3 defa görülebilir.

Soğuk Algınlığı Neden Olur?

Soğuk algınlığına bakteriler değil virüsler sebep olur. Soğuk algınlığına neden olan en baskın ve en bilinen virüs Rinovirüslerdir. Koronvirüsler, solunum sinsityal virüsleri (RSV), influenza ve diğerleri de soğuk algınlığına neden olur. Virüs kaynaklı bir hastalık olduğundan bağışıklık oluşturulabilen bir durum değildir.

Nezle ve grip farkı hakkında bilgi sahibi olmak için “Grip Nedir?” başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı (Nezle) Nasıl Bulaşır?

“Nezle bulaşıcı mı?” cevabı merak edilen sorulardan birdir. Bebeklerde soğuk algınlığı ve yetişkinlerde meydana gelen vakalar, dokunma ve hava yolu ile bulaşır. Kapalı ve iyi havalandırılmayan ortamlarda bulunmak ve hijyen eksikliği soğuk algınlığına neden olan diğer çevresel faktörler arasındadır. Bilinenin aksine soğuk algınlığı üşütme, ıslak saç veya hava değişiminden doğrudan kaynaklanmaz.

Soğuk Algınlığı (Nezle) Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı genellikle yavaş ortaya çıkar. Öncelikle kendinizi kötü hissedersiniz, hapşırmaya başlayabilirsiniz daha sonra ise tıkanıklık, boğaz ağrısı ve öksürme başlayabilir. Soğuk algınlığının en yaygın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Burun akıntısı, burun tıkanıklığı
 • Öksürük
 • Kulak tıkanıklığı
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Gözlerde kaşınma ve sulanma
 • Halsizlik, yorgun hissetme
 • Ateş

Soğuk algınlığı belirtileri bebeklerde ve yetişkinlerde aynıdır. Yukarıda bahsettiğimiz belirtilere ek olarak sinirlilik hali, huysuzlanma veya sürekli mızmızlanma, uykuya geçmekte zorlanma, deliksiz uyuyamama ve meme reddi bebeklerde nezle veya soğuk algınlığı semptomları arasındadır.

Eğer vücudunuzda yaşadığınız belirtiler yukarıda sıraladıklarımızdan farklıysa, hastalığınız bir veya iki haftadan daha uzun sürdüyse veya iyileşirken bir anda kötü hissetmeye başladıysanız başka bir enfeksiyonun olup olmadığını anlamak için doktora gitmeniz gerekir.

Kulak enfeksiyonu, bronşit ve zatürree gibi ikincil enfeksiyonlar hem soğuk algınlığı hem de gribin yaygın görülen komplikasyonlarıdır. Bu iki hastalık da farklı tedaviye ihtiyaç duyduğu için soru işaretleriniz varsa doktorunuzla konuşmalısınız.

Soğuk algınlığı solunum yolu enfeksiyonu olduğundan baş, burun, boğaz ve bazı durumlarda göğüste belirtiler görülebilir. Soğuk algınlığı belirtileri genellikle hafiftir ve bir hafta içinde geçer. Ancak astım veya KOAH gibi kronik hastalıkları olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde soğuk algınlığı semptomları daha ciddi olabilir. Bu kişilerin iyileşme süresi daha uzun olabilir.

Soğuk Algınlığı (Nezle) Tanısı Nasıl Konur?

Birçok kişi genel sağlık durumu yerindeyse ve belirtileri hafif yaşıyorsa soğuk algınlığı teşhisi için doktora gitmeyi tercih etmez. Çünkü soğuk algınlığının tedavisi yoktur ve belirtileri azaltmaya yönelik ilaçlar ile hastalık kontrol altına alınır. Eğer belirtileriniz yavaş yavaş ortaya çıkıyor, ateşiniz yoksa ve günlük hayatınızı devam ettirebiliyorsanız soğuk algınlığı geçiriyorsunuz demektir. Unutmayın; eklem, sırt ve baş ağrısı genellikle gripte görülür.

Soğuk Algınlığı (Nezle) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Soğuk algınlığı tedavisi yoktur ancak iyileşme sürecini hızlandıracak yöntemler vardır. Doğru bilinen yanlışlardan biri, hastalık süresince antibiyotik kullanmanın iyileşmeyi hızlandıracağıdır Ancak antibiyotik tüketimi yerine istirahat etmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Genel olarak bol sıvı tüketimi ile 1-2 hafta içinde vücudun sağlık durumu düzelir. Hamilelikte soğuk algınlığı ile karşılaşılıyorsa, doğrudan doktora başvurmaları önerilir.

Soğuk algınlığı tedavisi için ilaç kullanmak sadece yaşadığınız belirtileri azaltmak için bir çözüm yolu olabilir. Soğuk algınlığına evde uygulayacağınız bitkisel yöntemlerde iyi gelebilir. Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar ve doğal-bitkisel çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Kaç Günde Geçer?

Soğuk algınlığı belirtileri veya nezle belirtileri genellikle 7 ile 10 gün boyunca devam edebilir. Belirtiler hafif başlasa da birkaç gün içinde kötüleşebilir. Birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olduğundan iyileşme süreci de farklı olabilir.

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir, Nezle Nasıl Geçer?

Soğuk algınlığı ilaçları semptomların azalmasına yardımcı olsa da ilaçsız tedavi yöntemleri de vardır. Doktorunuzdan tavsiyesi alarak soğuk algınlığına iyi gelen şeyleri uygulayabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı İlaçları

Soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar kişinin klinik bulgularına göre doktor tarafından verilmelidir. Özellikle çocuklar için soğuk algınlığı ilaçları ve bebeklerde soğuk algınlığı ilaçları doktora danışılmadan asla kullanılmamalıdır. Soğuk algınlığı virüsten kaynaklanabileceği gibi alerjik nezle de olabilir.

Ağrı Kesici/Ateş Düşürücü

Çocuklarda soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen ateş ve ağrılar olabilir. Bu semptomları azaltmak için içeriğinde ağrı kesici ateş düşürücüler kullanılabilir. Yetişkinlerde de aynı şekilde ilaç kullanımı olabilir. Soğuk algınlığı semptomlarını azaltmak için doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz.

Burun Spreyleri

Burun ve sinüslerdeki tıkanıklık hissi rahatsız edicidir. Burun tıkanıklığı ve akıntısını geçici olarak rahatlatmak için doktorunuzun tavsiye edeceği burun spreylerini kullanabilirsiniz.

Balgam Söktürücü/Öksürük Baskılayıcı

Balgam söktürücüler öksürüğü azaltır ve mukus dokusunu incelterek dışarıya atmayı kolaylaştırır. Kuru veya balgamlı öksürük rahatsız edici bir durumdur. Rahatsız edici öksürükten kurtulmak için çoğu kişi öksürük baskılayıcı ilaç kullanmak ister. Ancak bu ilaçların dikkatli kullanılması gerekir.

Balgamlı öksürüğün baskılanması mukusun ciğerde kalmasına neden olabilir ve ciğerlerde zatürre gibi ciddi enfeksiyonlar geliştirebilir. Doktorunuza danışmadan öksürük engelleyici ilaçları kullanmayın. Özellikle bebeklerde grip ile karşılaşıldığında hiç bir ilaç doktor reçetesi olmadan bebeğe verilmemelidir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Çözümler

 • C vitamini içeren meyveler yemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlar.
 • Soğuk algınlığından kurtulmak için bol su tüketmek gerekir. Bol su tüketip sık idrara çıkarak vücudu toksinlerden arındırabilirsiniz.
 • Bal, zencefil, ıhlamur gibi bitkisel besinleri tüketerek vücudun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Tavuk suyu çorbanın antioksidan etkisi vardır ve soğuk algınlığından çabuk kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığına İyi Gelen İlaçsız Çözümler

 • Hastalık süresince vücut dinlendirilmelidir. Yeteri kadar uyumak daha hızlı iyileşmenizi sağlar.
 • Kalorifer evin havasını kurutur ve uyumayı zorlaştırır. Nem cihazı kullanarak havayı nemlendirebilirsiniz. Böylelikle daha rahat nefes alıp uyuyabilirsiniz.
 • Sinüslerdeki basıncı ve tıkanıklığı azaltmak için tuzlu su kullanabilirsiniz. Tuzlu suyu evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi eczanelerde satılan doğal tuz içerikli burun spreyleri ile de rahatlama sağlayabilirsiniz.

Odada soğan tutmak, esans yağları kullanmak, ayağa vicks sürmek gibi kulaktan kulağa yayılan birçok ev yapımı tedavi vardır. Ancak bu tedavileri doktorunuza sormadan uygulamayın. Çünkü bir kişide işe yarayan sizde işe yaramayabilir ve bazı durumlarda tehlikeli bile olabilir.

Soğuk Algınlığından Korunmak için Alınabilecek Önlemler

Soğuk algınlığından korunmak için bazı tedbirler alarak hastalığı engelleyebilirsiniz.

 • Hastalığı engellemenin en iyi yolu hijyen kurallarına dikkat etmekten geçer. Virüsler genellikle bir yere dokunduktan sonra elimizi yüzümüze sürdüğümüzde yayılır. Elleri sık sık ve doğru bir şekilde yıkamak hastalığın yayılmasını engeller.
 • Eğer sabun ve suya ulaşma imkanı her zaman yoksa el dezenfektanı kullanabilirsiniz. El dezenfektanları alkol içerdiğinden dolayı virüsleri öldürür.
 • Öksürdüğünüzde mikroplar 3 metreye kadar yayılarak çevrenizdekileri hasta edebilir. Öksürürken ağzınızı mendille veya dirseğinizin iç bölümüyle kapatın. Elinize doğru öksürmeyin.
 • Uyumak, egzersiz yapmak, sağlıklı ve düzenli beslenmek bağışıklık sisteminizi güçlü tutar.
 • Demir, çinko ve D vitamini kullanmak soğuk algınlığına karşı etkili bir yöntemdir.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Birçok kişi soğuk algınlığına yakalanınca doktora gitmez. Ancak bazı durumlarda gitmeniz gerekebilir. Eğer birkaç gün boyunca hasta olursanız, bir iki gün iyi hissettikten sonra tekrar kötü hissederseniz veya semptomlarınız ilk duruma göre daha kötü olursa doktora gitmeniz gerekir. Bunlar ikincil enfeksiyona sahip olduğunuzu gösteren işaretlerdir.

Eğer siz veya çocuğunuz nefes alma zorluğu çekiyorsa, ıslık gibi nefes alıyorsa, öksürüğü durduramıyorsa hemen doktora görünmeniz gerekir.

Soğuk Algınlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Genellikle soğuk algınlığı komplikasyona yol açmaz. Ancak hastalık 10 gün içinde iyileşmez ve daha kötüye giderse; nefes darlığı, zatürre, bronşit, kulak enfeksiyonu veya sinüzit gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Tamamlayıcı Sağlık’tan Tavsiyeler

Soğuk algınlığı zaman zaman herkesin yaşadığı bir durumdur. Özellikle kış mevsiminde sıklığı artar. Her ne kadar tedavisi olmayan bir hastalık da olsa bu süreci rahat atlatmak için doktor desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Özellikle söz konusu çocuklarınız olduğunda hastalığı ile ilgili doğru teşhisi öğrenmek için daha sık hastaneye gitme ihtiyacı hissedersiniz. Çünkü belirtilerin başka sorunlardan kaynaklanmadığından emin olmak istersiniz.

Kış hastalıklarından dolayı artan sağlık harcamalarının aile bütçenizi sarsmasına izin vermeyin. Kendiniz ve aileniz için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak masraflarınızı %100 güvence altına alabilirsiniz. Detaylı bilgiye “Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Alırken Bilmeniz Gerekenler” başlıklı yazımızdan ulaşabilir, 0(216) 368 45 45 numaralı telefonu arayarak sağlık sigortası uzmanımızla konuşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

Hemen Paylaş

Bunlar da ilginizi çekebilir