Hipertansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

hipertansiyon nedir

Sessiz Düşman: Hipertansiyon Nedir?

Türkiye’de 15 milyondan daha fazla hipertansiyon hastası vardır. Hipertansiyon, hayati tehlike oluşturan ve tedavi altına alınması gereken bir hastalıktır.

Dünya Sağlık Örgütü araştırmalarına göre, 2005’te 17,5 milyon kişi hipertansiyon ve onun oluşturduğu komplikasyonlardan hayatını kaybetmiştir. Hipertansiyon ile ilgili yapılan yeni çalışmalar ve yeni ilaçlara rağmen 2020’de bu rakamın 23,4 milyona yükseleceği öngörülmektedir.

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon; damar içindeki kan basıncının normal değerlerin üstüne çıkmasıdır. Büyük tansiyonun 130 mmHg’den, küçük tansiyonun ise 80 mmHg’den daha yüksek olması durumunda hipertansiyon riski ortaya çıkar. Bu oran halk arasında 13’e 8 olarak da bilinir.

Hipertansiyon Türleri

 1. Birincil Hipertansiyon: Bu hastalığın en yaygın şeklidir ve herhangi bilinen bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Stres ve fiziksel aktivitenin olmaması gibi bazı çevresel faktörler, birincil hipertansiyonu tetiklediği düşünülmektedir.
 2. İkincil Hipertansiyon: Altta yatan başka bir nedene bağlı olarak gelişir. Aniden ortaya çıkma eğilimindedir ve birincil hipertansiyondan daha yüksek tansiyona neden olur. Diyabet, böbrek hastalıkları, hipertiroit, hamilelik ve obezite gibi diğer medikal durumlardan dolayı ortaya çıkar.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nedir?

Yüksek tansiyon belirtileri genelde çok kolay anlaşılabilir değildir ve yaygın olarak tansiyon 180/110 mmHg’nin üzerine çıktığı zaman ilk belirtileri göstermeye başlar.

En bilinen hipertansiyon belirtileri; 

 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Çarpıntı,
 • Gözlerde bulanma,
 • Halsizlik,
 • Yorgunluk,
 • Kulaklarda çınlama,
 • Vücutta karıncalanma ve
 • Bacaklarda şişkinliktir.

Yüksek tansiyon kontrol altına alınmadığında; inme, beyin kanaması, kalp krizi veya diğer organlarda hasar bırakabilecek türden bir hastalıktır. Bahsettiğimiz belirtilerden birkaçını sık sık yaşıyorsanız doktora mutlaka başvurmalısınız.

Hipertansiyon Neden Oluşur?

Genetik yatkınlık, yaş, cinsiyet ve şeker hastalığı yüksek tansiyona neden olan ve değiştirelemeyen faktörlerden kaynaklanabilir. Özellikle 50 yaşın altında olan erkeklerde yüksek tansiyon kadınlara göre daha sık görülür.

Ayrıca şişmanlık, stres, sigara kullanımı, aşırı alkol ve tuz tüketiminin fazla olması tansiyonu yükselten sebepler arasındadır. Ancak bunlar değiştirilebilir faktörlerdir ve aşırıya kaçılan durumlar düzeltildiği takdirde tansiyon kontrol altına alınabilir. 

Yüksek Tansiyon Kaç Aralığındadır?

Önceleri en genel tabiri ile 140/90 mmHg değerinin üstü yüksek tansiyon kategorisinde yer alırdı. Genelde bu oran 14’e 9 değeri olarak da bilinir. Ancak şimdilerde 120-129/80 mmHg yüksek tansiyon olarak bilinmektedir. Ayrıca yüksek tansiyon 2 şekilde sınıflandırılmaktadır;

 • 130-139/80-89 mmHg birinci evre hipertansiyon,
 • 140/90 mmHg ve üstü evre ikinci evre hipertansiyon.

Normal Tansiyon Kaç Aralığında Olmalıdır?

Her insan için normal tansiyon değeri farklıdır. ancak genel kabul, büyük tansiyonun ortalama 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması yönündedir.

Hipertansiyon Teşhisi Nasıl Konulur?

140/90 mmHg ve üstü tansiyon ölçülmesi durumunda hipertansiyon değerlendirilmesi mutlaka yapılmalıdır.

Hipertansiyon tanısı için detaylı bir fizik muayene, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, 24 saatlik kan basıncı izlemi ve laboratuvar testleri yapılmalıdır.

Yapılan tetkiklerden doğru sonuç alabilmek için en az 1 saat öncesinde yeme içmeyi kesmek, istirahat halinde olmak ve sigara içmemek gerekir.

Hipertansiyonun Vücuda Etkileri Nedir?

 1. Hipertansiyon; arteriosklerosise yol açar. Arteriosklerosis; damar duvarlarının sertleşmesine, esnekliğini kaybetmesine ve sonucunda yırtılmalara neden olur. Bu durum ölümcül olabilir.
 2. Hipertansiyon; inme olarak da bilinen beyin kanaması riskini on kat arttırır. Kan basıncında yaşanan en ufak bir artış, beyindeki küçük kan damarlarını zayıflatır ve yırtılmalara neden olur. Bu durum bazı hastalarda bunamaya neden olabilir.
 3. Artan kan basıncı, böbrekteki küçük kan damarlarına hasar verir ve böbreklere giden kanı etkiler. Böbreklerin hormon düzenini, vücut sıvısı ve vücuttaki tuz miktarını düzenleme gibi işlevlerini bozar. Böbrek yetmezliğine neden olabilir.
 4. Hamile kadınlarda da yüksek tansiyonun yan etkileri görülebilir. Hamilelikte yüksek tansiyon, düşük doğum ağırlığına ve bebekte gelişim bozukluğuna yol açabilir.

Hipertansiyon ile Baş Etmenin Yolları

Yüksek tansiyon ile mücadele etmenin en iyi yolu yaşam tarzını değiştirmektir:

 • Yüksek tansiyonu tetikleyen en önemli faktörlerden biri kilodur. Doktorunuza danışarak sağlıklı bir diyet programı ile kilo vermeniz gerekir. 5 kilo bile vermeniz, bu hastalıkla baş etmenize yardımcı olacaktır.
 • Sağlıklı beslenmek de tansiyonunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. Beslenme düzeninize potasyum açısından zengin sebze ve meyveleri eklemeniz iyi olacaktır. Kızartma, hamur işi gibi yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Tuz ve şeker kullanımınızı da azaltmalı hatta hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Kalp sağlığınız için sebze ağırlıklı Akdeniz Diyeti içeriğimize göz atmak isteyebilirsiniz.
 • Hareket etmeyi ve fiziksel aktiviteyi günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Haftada 3 kere günde 30 dakika yapılan hafif bir egzersiz bile tansiyonunuzu kontrol altına almanızı sağlayacaktır.
 • Hipertansiyon her zaman belirti vermeyebilir. Oluşabilecek komplikasyonlara karşı tedbir alabilmeniz için tansiyonunuzu düzenli olarak takip edin.

Hipertansiyonun Zararları Nelerdir?

Kontrolsüz ve dengesiz kan basıncı iç organların olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Uzun vadede böbrekler ve kalp başta olmak üzere pek çok organ zarar görebilir. Ayrıca yüksek tansiyonlu hastalarda kalp krizi riski yüksek olmakla birlikte ani ataklar nedeniyle beyin kanaması ve inme riski de yüksektir.

Hipertansiyon Hastaları için Sağlık Sigortası Almak Neden Önemlidir?

Düzenli doktor takibi, yapılması gereken tahlil ve tetkikler, hipertansiyon ilaçlarının pahalılığı, hastanede yatış gerektiren komplikasyonların oluşması, hipertansiyon hastalarını maddi olarak zorlamaktadır.

Sağlık sigortasına yatırım yaparak; yatarak tedavi ve ayakta tedavi masraflarınız için güvence oluşturabilirsiniz. Sağlık sigortası sayesinde oluşabilecek masrafları düşünmeden sizin için en iyi olan tedaviye odaklanabilirsiniz.

Hipertansiyon Hastaları Sağlık Sigortası Alabilir mi?” başlıklı yazımızı mutlaka okuyun. Sağlık sigortası yaptırmanız durumunda kazanacağınız avantajları incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Unutmayın! Hipertansiyon hastasıysanız stresten uzak durmalısınız.

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş