Facebook Pixel
tamamlayicisaglik.com

Kızıl Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

blog-image

Kızıl hastalığı, çocuklarda strep boğaz enfeksiyonuna neden olan bakteriyel bir hastalıktır. A grubu streptokok bakterilerin sebep olduğu kızıl hastalığı ciltte ve dilde kırmızılık oluşturur. Skarlatin olarak da bilinen bu hastalık 5-15 yaş arasındaki çocukları etkiler. Yetişkinlerde görülme olasılığı ise düşüktür.

Geçmişte çocuklar için büyük tehlike yaratan kızıl hastalığı günümüzde nadir görülür ve antibiyotik ile tedavisi mümkündür.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızıl bulaşıcı ve ciddi rahatsızlık veren bir hastalıktır. Kızıl hastalığının ilk belirtileri olan ateş, ürperme, boğaz ve baş ağrısı kızıl hastalığının ilk belirtilerindendir. Doğru teşhis için belirtiler takip edilmeli ve doktora başvurulmalıdır. Eğer kızıl tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Ateş ve boğaz ağrısına aşağıdaki belirtilerde eklenirse hiç vakit kaybetmeden doktora gidin:

 • Düşmeyen ve giderek yükselen ateş
 • Bademciklerde iltihap, yutkunma zorluğu
 • Boyundaki bezelerde şişme
 • Mide bulantısı, karın ağrısı ve iştahsızlık
 • Kol, koltuk altı, kasık bölgesi, boyun ve göğüs bölgesinde küçük kırmızı noktalar (üstüne bastırınca beyaza döner)
 • Ağız çevresinde açık renk
 • Dilin beyaz renkle kaplanarak kızarıp şişmesi (çilek dil olarak da bilinir)

Kızıl hastalığı tedavisine başladıktan 7 gün sonra döküntüler azalır. Cilt soyulmaya başlar ve bu birkaç hafta boyunca devam edebilir.

Kızıl Hastalığı Komplikasyona Yol Açar mı?

Kızıl hastalığının ciddi ve uzun dönemli etkileri yoktur. Ancak doktorunuz tarafından verilen antibiyotiğin yetersiz gelmesi veya tam doz kullanılmaması durumunda bazı komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Romatizmal Ateş: A grubu streptokok bakterilerin vücuttan uzaklaştırılamaması sonucunda kalp, eklem, cilt ve beyin dokularında hasara yol açan bir hastalıktır.

Post Streptokok Glomerülonefrit: Kızıldan sonra böbrekleri etkileyen bir hastalıktır. Koyu kırmızı idrar, yüzde ve ellerde ödem, idrar çıkışında azalma gibi belirtiler gösterir.

Romatizmal ateş ve böbrek sorunlarına ek olarak menenjit, cilt, bademcik veya kulak enfeksiyonları da oluşabilir. Kızıldan sonra komplikasyon yaşamamanız için belirtiler başlar başlamaz doktora gidin ve en kısa sürede tedaviye başlayın.

Kızıl Hastalığı Neden Olur?

A streptokok bakterisi taşıyan bir kişinin öksürmesi veya hapşırması ile havaya yayılır. Özellikle bu bakteriyi taşıyan bir çocuk ise antibiyotik kullanmasına rağmen enfeksiyon yaymaya devam edebilir. Sizde kalabalık ortamlarda dokunduğunuz yüzeylerden eliniz yolu ile bakteriyi vücudunuza alırsınız.

Kızıl hastalığına yakalanma riski yaş ve tıbbi geçmişinizle de alakalıdır. 5-15 yaş arası çocuklar ile bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullananların bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Kızıl Teşhisi Nasıl Konulur?

Boğazda beyazlık olması her zaman kızıl hastalığına işaret etmez. Bu durum farklı virüs veya bakterilerden da kaynaklanıyor olabilir. Yani kızıl, evde kendi kendinize tanı koyabileceğiniz bir hastalık değildir.

Kızıl teşhisi boğazdan örnek alınarak hızlı streptokok testi veya kültürlü streptokok testi ile yapılır. Böylelikle doktorunuz hastalığı teşhis edebilir ve tedaviye hemen başlanabilir.

Kızıl Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızıl hastalığının tedavisi, bakterileri öldürmek ve yaşanan semptomları azaltmaya yöneliktir. Tam doz antibiyotik ile vücuttaki bakteriler yok edilir. Antibiyotik tedavisine belirtiler ortadan kalksa dahi devam edilmelidir.

Antibiyotik tedavisine ek olarak kendinizi veya çocuğunuzu rahatlatmak için aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz:

 • Bağışıklığınızı güçlendirmek için sağlıklı besinler tercih etmelisiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için "Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Bol su ve meyve suları ile bakterileri vücudunuzdan atabilirsiniz.
 • Tavuk suyu çorbası veya ballı çay rahatlama sağlayabilir. Çok sıcak içmemeniz gerektiği unutmayın.
 • Süt ve yoğurt bakterilerin vücuttan atılma hızını artırdığından dolayı tüketimini artırabilirsiniz.
 • İstirahat ederek birkaç gün boyunca vücudunuzu dinlendirmelisiniz.
 • Nem cihazı kullanabilirsiniz.
 • Sigara dumanı ve diğer keskin kokulardan uzak durmalısınız.
 • Ilık tuzlu su gargarası yapabilirsiniz.
 • Kaşınan cildi yulaf banyosu ile rahatlatabilirsiniz.
 • Doktorunuza danışarak boğaz spreyi ve ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Kızıl Hastalığını Önlemek için Yapılması Gerekenler

Tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi hijyen kurallarına dikkat ederek bu hastalığın yayılmasını engelleyebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken şey, kızıl olan kişi ile aynı eşya ve bardağı kullanmamaktır.

Eğer çocuğunuzun okulunda kızıl hastalığı geçiren biri varsa elleri doğru ve sık yıkamak hastalığı önlemek için önemlidir. Çocuğunuz eve gelir gelmez hiçbir yere dokunmadan önce ellerini yıkamalıdır.

Eğer evde yaşayan biri kızıl olduysa bakterileri havadan uzak tutmak için öksürme veya hapşırma sırasında kolunuz ve kıyafetinizle ağzınızı kapatmalısınız. Bu strateji aynı zamanda organizmaların kapı kolu ve uzaktan kumanda gibi yüzeylere bulaşmasını engeller.

Eğer öksürme veya hapşırma sırasında peçete kullanıyorsanız peçeteyi hemen tuvalete atın. Bakteri dolu peçeteyi yok etmenin en iyi yolu budur.

Son olarak, kızıl teşhisi olan bir kişi okula veya işe dönmeden önce en az 24 saat boyunca antibiyotik kullanmalıdır. Böylelikle hastalığın diğer kişilere yayılması önlenir.

Sağlıkla kalın.

Bu makale size yardımcı oldu mu?

Evet Hayır

Bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Tüm sağlık sigortası tekliflerini karşılaştırın

İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sağlık sigortasını kolayca bulun.

Listele
write-us-icon
Bize yazın

Danışmanlarımızla yazışın, uzman desteğimizden yararlanın.

[email protected]
urgent-icon
Acil mi? Bizi arayın

Çalışma saatlerimiz hafta içi 09:00 - 18:00

(0216) 368 45 45
call-icon
Sizi arayalım

Numaranızı bırakın uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizi arasın.

Numaranızı bırakın