Kış Mevsiminde Ailenizin Sağlığını Korumanın 9 Yolu

kış mevsiminde hastalıklardan korunmak

Kış Mevsiminde Ailenizin Sağlığını Korumanın 9 Yolu

Sıcaklıklar hızla düşüyor, kış artık kapımızda! Mevsim geçişleri ile birlikte hastalıklarında arttığı bilinen bir gerçek. Okulların açılması ve kapalı alanlarda geçirilen sürenin uzaması salgın hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

Sizin iş, çocuklarınızın da okul hayatından uzak kalmamaları için bazı tedbirler almanız gerekmektedir. Size vereceğimiz 9 ipucu ile bu kış ailenizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Kış Mevsiminde Hastalıklardan Korunmak için 9 İpucu

Kış aylarında egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Havaların soğumasıyla birlikte daha az hareket ettiğinizi ve ev içerisinde daha çok vakit geçirdiğinizi fark edeceksiniz. Kış mevsiminde salgınlara yakalanmak istemiyorsanız, tembelliği bir kenara bırakmalısınız.

Egzersiz; bağışıklık sistemini destekler, ana kasları güçlendirir ve grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmayı engeller.

Kış aylarında hem kendiniz hem çocuklarınız için egzersiz rutini oluşturmalısınız. Böylelikle daha keyifli daha aktif olursunuz.

Düzenli sağlık kontrolleri yaptırmalısınız.

Kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminizin güçlü olması gerekir. Vücudunuzun kan ve vitamin değerleri düşükse hasta olma riskiniz artacaktır.

Düzenli sağlık kontrolleri yaptırarak hem kendinizi hem eşinizi olası hastalıklardan koruyabilirsiniz. Çocuklarınızın da okulda her türlü hastalığa açık olduğunu düşünürseniz, düzenli doktor muayenesi ve tetkiklerinin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Elbette her aile bireyi için yapılacak olan doktor muayenesi ve tetkikleri sizi maddi açıdan yoracaktır. Ancak sağlık masraflarından korunmanın yolları da mevcuttur. Ailecek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak, tıbbi enflasyona karşı tedbir alabilirsiniz.

Ailecek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanın avantajlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Karbonhidrat tüketimini azaltın.

Kış aylarında karbonhidrat tüketme isteği artar. Karbonhidrat tüketimi ne kadar artarsa vücut o kadar fazlasını ister. Karbonhidrat tüketme isteğinizi bastırmak için daha fazla protein tüketmelisiniz. Ayrıca egzersiz yaparak karbonhidrat tüketme isteğinizi azaltabilirsiniz.

Güne protein açısından zengin bir kahvaltı ile başlamak önemlidir. Böylelikle gün boyu enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Eğer canınız yemek sonrası tatlı istiyorsa; meyve veya kuruyemiş gibi sağlıklı besinler tercih edebilirsiniz.

Bitki çayı için.

Gün içinde gazlı içecekler veya çay tüketmek yerine bitki çayları ile vücudunuzu arındırabilirsiniz. Yemeklerden sonra yeşil çay veya diğer bitki çaylarını içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için bir bardak zencefil ve papatya çayı anksiyetenizi azaltır, depresyonu önlemeye yardımcı olur ve vücudunuzu sakinleştirir. Bitki çayları mucizeler yaratır; dinlenmiş bir vücut ve zihinle daha kaliteli uyuyabilirsiniz.

Ailenizin sağlığını sigortalayın.

Kış aylarında hastalıklar daha çok gün yüzüne çıkar. Özellikle okul çağındaki çocuklar birçok hastalığa daha açık olur. Doktor muayenesi, tahliller ve tetkikler derken hastane masrafları da bu mevsimde daha çok artar.

Binbir emekle kazandığınız parayı hastane masraflarına harcamak yerine, kendiniz ve aileniz için sağlık sigortası satın alın. Hem ailenizin sağlığını güvence altına alın hem de aile bütçenize katkıda bulunun.

D vitamini almayı unutmayın.

Kış aylarında günler kısadır. Bu nedenle maruz kaldığınız güneş ışığı miktarı da daha az olur. Öğlen saatlerinde kısa bir yürüyüş yaparak, doğal D vitamini kaynağı olan kış güneşinden faydalanabilirsiniz.

Ancak yeteri kadar güneş ışığı alamadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzun tavsiyesi ile D vitamini takviyesi alabilirsiniz. Özellikle büyüme çağında olan bebek ve çocuklar için D vitamini oldukça önemlidir.

Hijyen kurallarına dikkat edin.

Alışveriş merkezleri, iş yerleri, toplu taşıma araçları ve okullar mikropların en çok olduğu yerlerdir. Kış mevsiminde beslenmenize dikkat ederek birçok hastalığın önüne geçebilirsiniz fakat hijyen kurallarına da uymanız gerekmektedir.

Kış aylarında üşütmemek için daha az banyo yapılır. Fakat bu durum enfeksiyon riskini artırır ve sizin savunma mekanizmanızı zayıflatır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için bir banyo rutini oluşturmanız, sizi mikroplara karşı koruyacaktır. Ayrıca gün içinde ellerinizi yıkamayı da unutmamalısınız.

Zihinsel sağlığınıza dikkat edin.

Mevsimsel değişiklikler kişinin ruhsal durumunu da etkiler. Özellikle bu değişimler kadınlarda daha çok görülür.

Stres, zihinsel sağlığınızı etkilediği gibi sizi hastalıklara karşı daha açık hale getirir. Sosyal aktivitelere katılarak veya kendiniz için zaman yaratarak zihin sağlığınızı koruyabilir, gün içinde yaşadığınız stresi atabilirsiniz. Böylelikle hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz.

Aşılarınızı kontrol edin.

Eğer evde bebeğiniz veya çocuğunuz varsa; hepatit, kızamık, su çiçeği, çocuk felci ve diğer gerekli aşılarını zamanında yaptırın. Bebekleri aşılatmak, onları ölümcül hastalıklardan koruyacaktır.

Ayrıca doktorunuzun tavsiyesi ile grip aşısı olabilir, salgın hastalıklara karşı tedbir alabilirsiniz. Böylelikle çocuklarınıza hastalık taşımadan bir kış mevsimi geçirebilirsiniz.

Sağlıklı bir vücut ve zihin istiyorsanız yukarıdaki ipuçlarını göz ardı etmeyin. Kış mevsiminde sağlıklı beslenerek ve günlük egzersizlerinizi yaparak hastalıklara karşı koruma oluşturabilirsiniz. Hatta sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi faaliyetleri aileniz ile birlikte yapın. Hep birlikte ortak bir amaç edinmek sizce de güzel olmaz mı?

Son olarak; ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun en iyi sağlık sigortası araştırması yapmayı da unutmayın. Sağlıklı beslenerek veya egzersiz yaparak sağlığınızı koruyabilirsiniz ancak yarın neye uyanacağınızı asla bilemezsiniz.

Tedbiri elden bırakmayın!

Sağlıkla kalın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir:

Hemen Paylaş